Vladimír Válek (1935–2025)
Ve věku nedožitých devadesáti let zemřela významná dirigentská osobnost spjatá celé čtvrtstoletí se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Vladimír Válek byl všestranným dirigentem, který nejen významným způsobem formoval a rozvíjel pražské rozhlasové symfoniky, ale zapsal se do historie i řady dalších českých a zahraničních těles, se kterými procestoval takřka celý svět a vytvořil desítky úspěšných nahrávek.

Svoji kariéru zahájil Vladimír Válek u Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a Severočeské filharmonie Teplice. V roce 1975 nastoupil k Pražským symfonikům – Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK. O desetiletí později začal spolupracovat se Symfonickým orchestrem Československého rozhlasu, kde následoval svého učitele Aloise Klímu a stal se šéfdirigentem tělesa – od roku 1992 Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Byl jím v letech 1985 až 2011.
Vladimír Válek za čtvrtstoletí spolupráce přispěl k výrazné obměně tělesa, které původně fungovalo zejména v nahrávací sféře a veřejně vystupovalo sporadicky. Zavedl abonentní cykly, angažoval řadu nových hráčů a rozšířil repertoár tělesa, a to i směrem k soudobé hudbě, kterou s rozhlasovým orchesrem uváděl často i ve světových premiérách. Od roku 1996 byl Válek deset let také dirigentem České filharmonie. V sezóně 2002/03 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem Ósackých symfoniků, v letech 2004 až 2007 působil jako šéfdirigent Slovenské filharmonie. V čele pražského orchestru veřejnoprávního rozhlasu setrval až do svých 76 let.
Válek pravidelně hostoval také u významných světových symfonických orchestrů včetně Izraelské filharmonie, lipského orchestru MDR, rakouského Tonkünstler Orchester, rozhlasových symfoniků ORF ve Vídni, Japonských filharmoniků, Symfonického orchestru Yomiuri či Národního taiwanského orchestru. Představil se také na řadě mezinárodních festivalů, například v Montreaux nebo Lucernu, kde v roce 1990 dirigoval na společném koncertě s Rafaelem Kubelíkem. Pravidelně hostoval na Pražském jaru a Bratislavských hudebních slavnostech.
Diskografie Vladimíra Válka čítá přes tisíc nahrávek pro různé evropské rozhlasové stanice a přes stovku titulů pro české i zahraniční nahrávací společnosti. Nahrávka klavírních koncertů Erwina Schulhoffa s Janem Simonem a rozhlasovými symfoniky získala cenu světové hudební kritiky na MIDEM Classic v Cannes 1996. S rozhlasovým orchestrem realizoval řadu symfonických kompletů. Mezi četná ocenění, které Vladimír Válek za svou bohatou kariéru získal, patří medaile za interpretaci orchestrálního díla Bohuslava Martinů nebo Classic Prague Awards za celoživotní aktivity. Za výrazný přínos pro rozvoj Symfonického orchestru Českého rozhlasu v říjnu 2010 převzal Vladimír Válek z rukou prezidenta republiky Václava Klause medaili Za zásluhy.

Vladimír Válek studoval původně hru na pozoun a violu na kroměřížské konzervatoři, posléze se věnoval dirigování u Ľudovíta Rajtera na VŠMU v Bratislavě a v dirigentských studiích pokračoval na pražské AMU. K jeho dalším aktivitám se v roce 1970 zařadilo založení Dvořákova komorního orchestru; působil nejen jako hráč, ale i jako umělecký vedoucí tělesa.
Vladimír Válek se narodil 2. září roku 1935 v Novém Jičíně a zemřel 16. února 2025.
…………….
Poslední rozhovor portál KlasikaPlus.cz s Vladimírem Válkem uskutečnil v roce 2020.
Foto/zdroj: Archiv SOČR
Příspěvky redakce
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Smíšený sbor Jitro vyhlásil skladatelskou soutěž k osmistému výročí Hradce Králové
Více z této rubriky
- Salón Celetná – obnovený sál nadace Stadler-Trier
- Smíšený sbor Jitro vyhlásil skladatelskou soutěž k osmistému výročí Hradce Králové
- Diapason d’Or pro Cappellu Mariana
- Martin Glaser prezidentem asociace Opera Europa
- Berlínská Věc Makropulos v anketě největším zážitkem ze zahraničního divadla
- Sofia Gubajdulina (1931–2025)
- Ivan Gajan (1958–2025)
- Jste mladí a chcete si zazpívat v Hubičce? Přihlaste se na Smetanovu Litomyšl!
- Renata Kodadová (1942–2025)
- Kryštof Koska vítězem třetí dirigentské soutěže Karlovarských symfoniků