Alena Hron, Josef Špaček a začátek sezony Jihočeské filharmonie
Do sezóny půlkulatin v září vstupuje českobudějovická Jihočeská filharmonie, kterou povede jediná česká šéfdirigentka Alena Hron. První koncert 45. sezóny se uskuteční 18. září za přispění renomovaného českého houslisty Josefa Špačka a ještě v průběhu devátého měsíce roku následuje dvojice koncertů pro rodiny s dětmi.

„Programový rozptyl nové sezóny je daný hranicemi kvality. Kromě osvědčených autorů hledáme i ty nové, kteří často píší na naši objednávku. Přesně to je prostě úkolem nejen Jihočeské filharmonie. Pečovat o menšinové žánry, věnovat se jim, hrát je,“ uvedl k výroční pětačtyřicáté sezóně Jihočeské filharmonie její ředitel Otakar Svoboda. Tu otevře šéfdirigentka Alena Hron zahajovacím koncertem dne 18. září v divadelním sále Metropolu, pro který přichystala dramaturgii vystavěnou na dílech Dvořáka, Čajkovského a Šostakoviče. Vedle předehry Othello a Romea a Julie na koncertu zazní také První houslový koncert posledně jmenovaného autora, jehož sólový part předvede přední český houslista Josef Špaček.
Ještě v září pak příznivce filharmonie čeká dvojice koncertů pro rodiče s dětmi. „Každý strom a rostlina mají kořeny, ze kterých čerpají živiny. Z čeho je živa hudba? Lidský hlas jako počátek hudby a jeden z nejdůležitějších kořenů, bez kterého by hudba, jak ji známe neexistovala,“ lehce tajemně anotuje jihočeská produkce. Večerní koncerty 24. a 25. září v kostele sv. Anny diriguje Michaela Rózsa Růžičková a průvodní slovo si vzali na starosti Michaela Vyoralová Šikutová a Karel Jakubů. Pořad nese název Ke kořenům hudby.
…………….
Už 12. září Jihočeši hrají ve Vodňanech, jak KlasikaPlus.cz informovala ZDE.
Souhrnný text o sezóně Jihočeské filharmonie čtěte ZDE.
Foto/zdroj: archiv KlasikyPlus.cz
Příspěvky redakce
- Beethoven, Dvořák i nová česká symfonie. Karlovarští symfonikové představili sezónu 2026/27
- Festival Leoše Janáčka otevírá novou kapitolu. Nabídne hvězdné hosty, nové projekty i hudbu napříč regionem
- Kutnohorský festival komorní hudby i letos tematizuje Šostakoviče
- Vizovické zámecké kulturní léto Aloise Háby nabídne rodinné hudební příběhy
- Hana Blažíková a Jan Krejča společným cílem Hudebních výletů
Více z této rubriky
- Beethoven, Dvořák i nová česká symfonie. Karlovarští symfonikové představili sezónu 2026/27
- Festival Leoše Janáčka otevírá novou kapitolu. Nabídne hvězdné hosty, nové projekty i hudbu napříč regionem
- Kutnohorský festival komorní hudby i letos tematizuje Šostakoviče
- Vizovické zámecké kulturní léto Aloise Háby nabídne rodinné hudební příběhy
- Hana Blažíková a Jan Krejča společným cílem Hudebních výletů
- SOČR v Riegrových sadech
- ČRo D-dur: Dvousté výročí odchodu Carla Marii von Webera
- Žilinský komorní orchestr zakončí sezónu s Leošem Svárovským
- Západočeský symfonický orchestr uzavře sezónu premiérou i vzpomínkou na Belle Époque
- Královédvorská komorní řada se uzavře na safari s Czech Brass