KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Hernych, Mráček a Klánská, nové osobnosti Akademie v Luhačovicích english

Letošní 24. ročník Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích má své vítěze a nejsou to jména neznámá. Vítězem se stal David Hernych, šestnáctiletý student Pražské konzervatoře ze třídy prof. Jiřího Fišera. Na druhém místě skončil Kristian Mráček, sedmnáctiletý student ze stejné třídy, ale z 3. ročníku a bratr koncertního mistra České filharmonie Jana Mráčka. Třetí je šestnáctiletá Klára Klánská z 2. ročníku Pražské konzervatoře od prof. Pavla Kudeláska. Akademii vedou jako lektoři Václav Hudeček a Jiří Fišer, korepetici a koncerty od klavíru vede Lukáš Klánský.

Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích vznikla z původních houslových kurzů v Kroměříži. Ty Václav Hudeček založil společně s jeho pedagogem z dětství Bohumilem Kotmelem. Po přesunu do Luhačovic, který se uskutečnil po dvou letech a po odchodu pana profesora se aktivity rozšířily. „Přejmenování na Akademii bylo pochopitelné. Začali jsme totiž pořádat i koncerty a to nejen absolventské. Před třinácti lety jsme začali používat náš název Svátky hudby v Luhačovicích. Kromě aktuálních studentů zveme i bývalé vítěze, pro které je určený koncert Návraty vítězů, a renomované umělce všech hudebních oborů na zahajovací koncert a na koncert do Basiliky ve Štípě,“ vysvětluje Václav Hudeček.

Kritériem pro přijetí na Akademii není spodní věkový limit, ale schopnost studentů zahrát na koncertě skladby běžného koncertního repertoáru. Nejlepší účastník obdrží mistrovské housle, postavené některým předním mistrem houslařem a absolvuje řadu koncertů, například na Svátcích hudby v Praze po případě v Litoměřicích, nebo Třebíči. Druhý nejlepší dostane mistrovský smyčec, který každým rokem soutěži daruje Mistr smyčcař Luboš Odlas. Třetí oceněný obdrží vždy nějaké elektronické zařízení, telefon, tablet nebo fotoaparát, který financuje paní Yokko Nakakita z Japonska.

Historicky prvním vítězem se v roce 1997 stal Radim Kresta. Později pak Akademii vyhráli například Josef Špaček, Jiří Vodička, Jana Nováková – Vonášková, zmíněný Jan Mráček, Ludmila Pavlová, Eliška Kukalová, Marie Hasoňová nebo Matteo Hager a další.

Foto: archiv Akademie, Fb V. Hudečka

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…Příspěvky od Veronika Veber ParoulkováVíce z této rubriky