Lukáš Klánský v hlavní roli o pardubickém Silvestru
Sukova síň pardubického Domu hudby poslední den roku hostí místní Komorní filharmonii. Vyprodaný pořad Mozart na Silvestra nabídne „ty nejkrásnější melodie W. A. Mozarta“, předvedené stylově, s povědomím o historické poučenosti. Od klavíru bude orchestr řídit Lukáš Klánský. Hudebníci spustí v šestnáct hodin.

Lukáš Klánský je klavírista a dirigent patřící k předním osobnostem mladé generace českých hudebníků. Narodil se v roce 1989 do hudební rodiny – jeho otcem je renomovaný klavírista Ivan Klánský, což výrazně ovlivnilo jeho hudební směřování. Jako sólista vystupoval s předními českými i zahraničními orchestry, mezi něž patří například Česká filharmonie nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Vedle sólové kariéry je také aktivním komorním hráčem a spolupracoval například se Škampovým kvartetem či se svým otcem v rámci klavírního dua; aktuálně je členem Lobkowitz tria. Kromě interpretační činnosti se Lukáš Klánský věnuje pedagogické práci.
Komorní filharmonie Pardubice je významným českým hudebním tělesem, které se těší uznání na domácí i mezinárodní scéně. Založena byla v roce 1969, tehdy jako Východočeský komorní orchestr, a od té doby se vyprofilovala jako těleso specializované na interpretaci komornějí obsazené symfonické hudby. Repertoár filharmonie zahrnuje jak klasická díla od baroka až po romantismus, tak moderní skladby, často českých autorů. Kromě koncertní činnosti se věnuje také edukativním projektům a nahrávání.
Foto: archiv umělce
Příspěvky redakce
- Dvojitý koncertní večer v Olomouci
- Český národní symfonický orchestr uzavře abonentní sezónu s violoncellistou Jamníkem
- Mládí a Martinů 2026. Do Poličky míří přes dvě stovky mladých hudebníků
- Lukáš Hurtík (1978–2026)
- Košické hudební jaro slaví sedmdesát let
Více z této rubriky
- Dvojitý koncertní večer v Olomouci
- Český národní symfonický orchestr uzavře abonentní sezónu s violoncellistou Jamníkem
- Mládí a Martinů 2026. Do Poličky míří přes dvě stovky mladých hudebníků
- Košické hudební jaro slaví sedmdesát let
- Klavírista Jan Čmejla zahraje v Hongkongu
- Jednadvacáté Kocianovo Ústí s klavírním prologem
- Dechový a sborový dialog studentů JAMU s profesionály i amatéry
- Slunná Itálie. Svátek hudby zahřeje Pražany
- Beliczay či Holst. Nevšední výběr Pražského komorního orchestru
- Talichův Beroun rozehraje téma osudových žen