Mezinárodní mistrovské interpretační kurzy francouzské barokní hudby
Akademie Versailles je mezinárodní vzdělávací projekt zaměřený na interpretaci francouzské barokní hudby a specifika její dobové interpretace. Projekt je připravován ve spolupráci s Pražskou konzervatoří, Francouzským institutem v Praze a Centre de musique baroque de Versailles (CMBV). Je také součástí dlouhodobé spolupráce mezi mezinárodním hudebním festivalem Letní slavnosti staré hudby a prestižním CMBV, jehož úkolem je zachování a šíření dědictví zejména francouzské barokní kultury. Akademie Versailles se uskuteční v termínu 26. až 29. října.

Náplní kurzů konaných v Pálffyho paláci Pražské konzervatoře je hra v barokním orchestru, individuální lekce sólového zpěvu, prohlubování barokního stylu, techniky, ornamentace, frázování a repertoáru a praktické studium specifik francouzské barokní hudby. Připraven je tedy intenzivní celodenní program a účastníci mají po celou dobu konání kurzů možnost náslechu.
Třídu barokního orchestru (otevírané obory: housle, viola, zobcová flétna, flauto traverso, hoboj, viola da gamba, violoncello, teorba, fagot, kontrabas) vede François Lazarevitch, vokální třídu (pro všechny hlasové skupiny) Chantal Santon Jeffery. Na závěr kurzů zazní závěrečný koncert účastníků.
Kurzy – s dorozumívacím jazykem angličtinou – jsou určeny studentům konzervatoří a vysokých hudebních škol, profesionálům a hudebním pedagogům.

Foto: ilustrační – z minulého ročníku / Petra Hajská
Příspěvky redakce
- Český národní symfonický orchestr uzavře abonentní sezónu s violoncellistou Jamníkem
- Mládí a Martinů 2026. Do Poličky míří přes dvě stovky mladých hudebníků
- Lukáš Hurtík (1978–2026)
- Košické hudební jaro slaví sedmdesát let
- Klavírista Jan Čmejla zahraje v Hongkongu
Více z této rubriky
- Český národní symfonický orchestr uzavře abonentní sezónu s violoncellistou Jamníkem
- Mládí a Martinů 2026. Do Poličky míří přes dvě stovky mladých hudebníků
- Košické hudební jaro slaví sedmdesát let
- Klavírista Jan Čmejla zahraje v Hongkongu
- Jednadvacáté Kocianovo Ústí s klavírním prologem
- Dechový a sborový dialog studentů JAMU s profesionály i amatéry
- Slunná Itálie. Svátek hudby zahřeje Pražany
- Beliczay či Holst. Nevšední výběr Pražského komorního orchestru
- Talichův Beroun rozehraje téma osudových žen
- Dubnové turné České filharmonie. Poněkud hektické