Pocta moravskoslezským umělcům i ČSR
Janáček a Tři Tygři – to je galakoncert, který bude poctou významným umělcům, kteří v uplynulém století přispěli k rozvoji kultury v Moravskoslezském kraji. Koná se 4. prosince v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Projekt bude zároveň vyvrcholením oslav stého výročí vzniku republiky. Vystoupí Janáčkova filharmonie, improvizační kvarteto Tři Tygři a také třeba David Stypka, Patricie Janečková, Boris Urbánek nebo Elis Mraz. Moravskoslezský kraj navíc ke koncertu vydá publikaci, která přiblíží sto let kultury v regionu. Bude rozdělená na pět tematických kapitol – umění, literaturu, hudbu, film a divadlo – a připomene tak tvorbu nejvýznačnějších umělců, kteří svým uměním přesáhli hranice nejen kraje, ale často i republiky. Návštěvníci koncertu získají tuto knihu zdarma.
Příspěvky redakce
- Čeští umělci znovu na lipském Bachfestu. Připomenou tvorbu Arnošta Lustiga
- Filharmonie Brno v zajetí jazzových inspirací
- Pestrou paletu hudebních barev představí České centrum v Paříži
- Londýnský symfonický orchestr „zaskočí“ za Českou filharmonii
- Koncertní sezóna Filharmonie Bohuslava Martinů vrcholí třemi koncerty
Více z této rubriky
- Národní divadlo Brno rozšiřuje program pro podporu vzniku nových inscenací
- Jan Málek (1938–2026)
- Ceny OSA za rok 2025 pro Koženou, Srnku, Temla či Ebena
- Petr Popelka od sezony 2029/30 coby hudební ředitel povede Bavorskou státní operu
- Pražská konzervatoř mění organizační strukturu. Zaměří se na duševní zdraví studentů
- Jakub Hrůša bude prezidentem Smetanovy Litomyšle
- Česká hudební rada otevřela debatu o budoucnosti hudebního vzdělávání i postavení umělců
- Kompoziční soutěž příbramského Dvořákova festivalu vyhrála Markéta Kapustová
- Dědická kauza spojená s majetkem po herečce Budínové míří před soud. Figuruje v ní i Gabriela Beňačková
- Národní divadlo moravskoslezské zahájilo přestavbu pavilonu G. Na Černé louce vznikne nová divadelní scéna