Evropské kulturní organizace upozorňují na situaci na Slovensku a v Maďarsku
Na dvě stovky evropských kulturních organizací se spojily, aby upozornily na akutní ohrožení umělecké svobody a kulturní autonomie v Maďarsku a na Slovensku, potažmo i v jiných evropských zemí. Jejich zástupci podepsali otevřený dopis, v němž požadují, aby Evropský parlament chránil autonomii kulturních organizací.
Výzva Resistance Now: Svobodná kultura vyjadřuje znepokojení nad útoky, zákazy, propouštěním a škrty, které postihují kulturní instituce v Maďarsku a na Slovensku. Iniciátoři se obávají, že cílem je podkopat rozmanitou evropskou kulturu ze strany nacionalistických hnutí a upozorňují, že se situace může rozšířit i do dalších evropských zemí, a to zejména do Nizozemska, Francie a Německa. Upozorňují na konkrétní případy včetně násilnému zabránění premiéře inscenace amerického herce a režiséra Johna Malkoviche v Národním divadle Ivana Vazova v Bulharsku, za nímž stála ultranacionalistická skupina.
Za iniciativou stojí Milo Rau a Artemis Vakianis, ředitelé rakouského festivalu Wiener Festwochen, Matej Drlička, odvolaný ředitel Slovenského národního divadla, a Vasil Vasilev ředitel bulharského Národního divadla, společně se sítí veřejně financovaných divadel European Theatre Convention, platformou Prospero – Extended Theatre a sítí Opera Europa. Výsledkem je otevřený dopis Resistance Now: Svobodná kultura adresovaný Evropskému parlamentu, který je k dispozici zde.
Mezi první signatáře se připojili Jan Burian, generální ředitel pražského Národního divadla, Martin Glaser, generální a umělecký ředitel Národního divadla Brno, Peter de Caluwe, generální a umělecký ředitel belgické La Monnaie, Iva Hraste Sočo generální a umělecká ředitelka Chorvatského národního divadla v Záhřebu, Ott Maaten generální ředitel Estonské národní opery, Richard Brunel, generální a umělecký ředitel Opéra national de Lyon ve Francii, Georges Delnon, intendant Hamburské státní opery, Hans Christian Firmbach, intendant Badisches Staatstheater Karlsruhe, Barbara Minghetti, umělecká ředitelka Teatro Sociale di Como a reprezentanti celé řady dalších evropských kulturních institucí. Společně vyzývají Evropský parlament, aby zaujal jednoznačné stanovisko ke kulturní autonomii a zavedl Akt o svobodě kultury na ochranu umělců prostřednictvím právního státu. „Evropa je založena na otevřenosti kulturního života jednotlivých zemí a jejich svobodné spolupráci, pokud tyto prvky zmizí, evropský projekt ztratí svou duši a smysl,“ uvádí výzva.
Výzva byla představena 30. listopadu v divadle Maillon ve Štrasburku. Jedná se o rozsáhlou mezinárodní akci, která spojuje přední instituce z téměř čtyřech desítek zemí včetně všech členských států Evropské unie a navazuje na snahy výše zmíněných organizací, které výzvu iniciovaly. K doprovodné petici se může vyslovit i široká veřejnost. „Kultura v Evropě čelí krizi. Tyto problémy jsou přítomny na celém kontinentu, takže je třeba jednat hned, jinak nakonec zanikne i samotný projekt evropského sjednocení a míru,“ upozornil iniciátor výzvy Milo Rau.
Foto: Franz Kreis, PEtra Lajdová, Bea Borgers
Příspěvky redakce
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
Více z této rubriky
- Dirigent Mario Klemens obdrží in memoriam cenu Český lev
- Petr Dvořák novým náměstkem sloučené olomoucké organizace pro Moravskou filharmonii
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
- V Kalifornii shořel archiv Schönbergova nakladatele
- Milan Kostelenec vítězem soutěže Hudebního festivalu Mimas
- Liberecké Divadlo F. X. Šaldy zahajuje spolupráci s Pamětí národa
- Rok české hudby pohledem Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů
- Vydavatelství Supraphon se stává součástí Sony Music Entertainment
- Jindřiška Holotová (1940–2025)
- MenART přijímá přihlášky do osmého ročníku akademie