Sezona plzeňského i královédvorského Kruhu přátel hudby začne díky Plzeňské filharmonii
Plzeňská filharmonie má nejbližším týdnu napilno – v následujícím týdnu obstará dokonce dva různé zahajovací koncerty sezony Kruhů přátel hudby. První se koná 25. září v plzeňském Domě hudby v umělecké režii Kukalova kvarteta, druhý 26. září v Hankově domě ve Dvoře Králové nad Labem a hrají Plzeňští filharmonikové pod vedením svého šéfdirigenta Chuheie Iwasakiho. Orchestr pak zavítá také do německých měst Emdenu a Dortmundu.

Kukal Quartet hrající ve složení Eliška Kukalová, Klára Lešková (housle), Daniel Macho (viola) a Filip Rufer (violoncello) v první půli středečního pořadu nabídne Smyčcový kvartet č. 1, op. 9 skladatele, jehož má ve svém názvu, totiž Ondřeje Kukala, a před pauzou zazní ještě Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1 „Z podnětu L. N. Tolstého Kreutzerovy sonáty”. Letošního oslavence Antonína Dvořáka kvarteto připomene jeho Smyčcovým kvartetem č. 14 As dur, op. 105.

Letošní Rok české hudby je pro mnoho pořadatelů podnětem k uvedení ikonického díla hlavního jubilanta Bedřicha Smetany a ve Dvoře Králové tomu nebude jinak. Cyklus Má vlast vznikl v době dozvuků českého národního obrození, a i když jej zpočátku část české veřejnosti nepřijala zcela za svůj, postupně se z něj stalo jedno z vrcholných děl české klasické hudby. Má vlast byla vůbec první nahrávka, kterou zaznamenala Česká filharmonie na gramofonovou desku, a každoročně se hraje 12. května, v den výročí Smetanova úmrtí, jako zahajovací kus festivalu Pražské jaro. Plzeňskou filharmonii ve Dvoře Králové 26. září diriguje Chuhei Iwasaki.
Následně se západočeský orchestr přesouvá do Německa, kde vystoupí ve dvou městech. Poprvé v Emdenu (28. září), podruhé při matiné v Dortmundu (29. září). Plzeňská filharmonie v zahraničí nabídne Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 se sólistkou Lukou Coetzee, dirigent Jan Schultsz pak těleso povede ještě při interpretaci výběru ze Smetanovy zmiňované Mé vlasti.

Foto: Jan Kantor, archiv kvarteta, J. Henry Fair & Andre Harms
Příspěvky redakce
- Smetanovy Jabkenice propojí hudbu, rodinný program i svět neslyšících návštěvníků
- ‚Samé schválnosti a vtipy.‘ Sto let od vzniku Janáčkova Capriccia s Janáček Ensemble
- Tomáš Netopil a ansámbl Silentium v červnu dokonce pětkrát spolu
- Putování za studánkami i po cestě klavíristy. Litomyšlský Smetanův dům vábí
- Děti ze ZUŠ si zahrají společně s hráči České filharmonie
Více z této rubriky
- Smetanovy Jabkenice propojí hudbu, rodinný program i svět neslyšících návštěvníků
- ‚Samé schválnosti a vtipy.‘ Sto let od vzniku Janáčkova Capriccia s Janáček Ensemble
- Tomáš Netopil a ansámbl Silentium v červnu dokonce pětkrát spolu
- Putování za studánkami i po cestě klavíristy. Litomyšlský Smetanův dům vábí
- Děti ze ZUŠ si zahrají společně s hráči České filharmonie
- Mozartovy děti zazáří v Brně. Už posedmnácté
- Via ad Artem připomene výročí Dvořákovy Stabat Mater
- Beethoven, Dvořák i nová česká symfonie. Karlovarští symfonikové představili sezónu 2026/27
- Festival Leoše Janáčka otevírá novou kapitolu. Nabídne hvězdné hosty, nové projekty i hudbu napříč regionem
- Kutnohorský festival komorní hudby i letos tematizuje Šostakoviče