Slovenská filharmonie slaví pětasedmdesátiny. S premiérami i novým komorním tělesem
Slovenská filharmonie zahájí svoji šestasedmdesátou sezónu ve dnech 24. a 25. října v bratislavské Redutě s odkazem na Rok české hudby a sedmdesáté páté výročí založení tělesa. Znít budou Dvořákovy skladby a ve světové premiéře také Maison de la musique en sept périodes (Dom hudby v sedmi obdobích) Ľubice Čekovské. První slovenský orchestr do nové sezóny uvede šéfdirigent Daniel Raiskin a Bratislavu čeká současně debut osmadvacetiletého kanadsko-polského klavíristy Jana Lisieckého.
Daniel Raiskin, který se od příští sezóny přesune k Janáčkově filharmonii Ostrava, vede Slovenskou filharmonii již pátou sezónu, spolupráce s tělesem se však datuje už do roku 2010. V úvodu aktuální sezóny se Raiskin se Slovenskými filharmoniky představil na domácích Bratislavských hudebních slavnostech, vedle říjnového zahájení Raiskin s tělesem v šestasedmdesáté sezóně připraví ještě dalších sedm koncertních dvojic a zamíří i na zahraniční zájezdy, které v listopadu povedou do Prahy, Stuttgartu a Kolína nad Rýnem, a v červenci příštího roku i na zahájení Festivalu Krumlov.
Slavnostní zahajovací večery sezóny zahájí předehra Karneval Antonína Dvořáka, jehož Osmá symfonie byla součástí programu historicky prvního koncertu Slovenské filharmonie 27. října roku 1949 v Historické budově Slovenského národního divadla pod taktovkou Ľudovíta Rajtera, který byl spolu s dirigentem Václavem Talichem pověřen jeho řízením. Program doplní Beethovenův Třetí koncert pro klavír a orchestr, který provede Jan Lisiecki, nejmladší držitel Ceny Leonarda Bernsteina a Ceny pro mladé umělce časopisu Gramophone. Zahajovací večery ve Slovenské filharmonii vyvrcholí světovou premiérou symfonické skladby Maison de la musique en sept périodes / Dům hudby v sedmi ročních obdobích slovenské skladatelky Ľubici Čekovské, která vznikla na objednávku Gesamtkunstwerku. „Moje nové dielo je inšpirované príbehom budovy Reduty stojacej v srdci Bratislavy, kedysi korunovačného mesta uhorských kráľov. Chrám hudby nachádzajúci sa v tesnej blízkosti rieky Dunaj je zasadený do bežných zvukov mesta; počujeme v ňom hrkotanie električky, zvony Dómu svätého Martina, či hlas lodnej trúby. V siedmich častiach polhodinového cyklu citlivo “rozmrazujem“ svoj príbeh hudby inšpirovaný vnútornými aj vonkajšími vplyvmi kultúrno-spoločenských udalostí, ktoré slovenskou metropolou v ostatných desaťročiach pretiekli,“ doplnila Čekovská. Slovenská komponistka, jejíž operu Here I am, Orlando od minulé sezóny uvádí Národní divadlo Brno a která byla nominována na mezinárodní cenu Opera Award, se v sezóně filharmonie představí ještě skladbou Pri Bélovom okne, kterou Slovenská filharmonie uvede s šéfdirigentem během listopadových koncertů v Praze, Stuttgartu a Kolíně nad Rýnem
Raiskin se Slovenskými filharmoniky vedle zahajovací premiéry díla Ľubice Čekovské nastuduje také Brahmsovu Symfonie č. 4 e moll, jíž uzavře brahmsovský cyklus, který symbolicky začal jeho inauguračním koncertem v říjnu roku 2020. Ze symfonického repertoáru bude dále dirigovat Symfonii č. 7 C dur Jeana Sibelia, Symfonii č. 4 Gustava Mahlera a Symfonii č. 4 C dur prešpurského rodáka Franze Schmidta. V rámci druhé abonentní řady Raiskin posluchačům nabídne populární Symfonii č. 5 e moll Petra Iljiče Čajkovského, Symfonii č. 5 B dur Sergeje Prokofjeva a symfonické básně Richarda Strausse a Maurice Ravela a na Velikonoce kantátu Stabat Mater Gioachina Rossiniho.
Hostem 76. koncertní sezony bude slovenský dirigent s mezinárodním renomé Juraj Valčuha, který je hudebním ředitelem Houstonského symfonického orchestru. V aktuální sezoně uvede premiéru díla Žalm 47 pro soprán, smíšený sbor, varhany a orchestr francouzského skladatele Florenta Schmitta a dva balety Stravinského a Prokofjeva. Slovenskou filharmonii budou řídit i další slovenští a zahraniční hostující dirigenti, Petr Altrichter, Peter Breiner, Saša Goetzel, James Judd, Juraj Jartim, Jaroslav Kyzlink, Marián Lejava, Martin Majkút, Tomáš Netopil, Erik Nielsen, Ondrej Olos, Dawid Runtz, Leoš Svárovský, Rastislav Štúr, Peter Valentovič, Josep Vicent, Emmanuel Villaume, Stefan Vladar, Ralf Weiker a Kaspar Zehnder. Programově se v nové sezóně bratislavské filharmonie v hlavním abonentním cyklu objeví Straussova Alpská symfonie, Brainerova suita z baletu Mistr a Markétka nebo Mendelssohnova Italská symfonie. V premiéře orchestr uvede také skladbu Divina bellezza od Egona Kráka, ta bude věnována šestistému padesátého výročí narození Francesca Petrarcy. Na sklonku Roku české hudby v lednu příštího roku bude mít filharmonické publikum možnost poprvé po více než třech desetiletích slyšet Symfonii č. 4 Bohuslava Martinů, a to díky Jaroslavu Kyzlinkovi. Sólisty hlavního filharmonického cyklu bude vedle Jana Lisieckého, který zahraje Třetí Beethovenův klavírní koncert na samém úvodu, také klavírista Simon Trpčeski, houslisté Milan Paľa, Alexandra Conunova a Jarolim Emmanuel Ružička, violoncellista Richard Harwood, flétnistka Simona Pingitzerová nebo barytonista Pavol Kubáň v písňovém mahlerovském programu.
V abonentní řadě D/E se ke Slovenské filharmonie vrátí i její bývalí šéfdirigenti, James Judd provede Variace Enigma Edwarda Elgara, Emmanuel Villaume nastuduje vokálně-symfonický program z děl Berlioze, Debussyho a Gounoda. Tomáš Netopil se Slovenskou filharmonií provede Janáčkovu Rapsodii pro orchestr Taras Bulba, Nezodpovězenou otázku Charlese Ivese a Beethovenovu Pátou symfonii. Sólisty této koncertní řady budou houslistka Ziyu He a Michail Pochekin, violoncellisté Jan Vogler a Mario Brunello, klavíristka Marianna Shirinyan a mezi pěveckými sólisty se představí mimo jiné jubilující basista Jozef Benci.
Slovenská filharmonie zařadí také populární cyklus, který ve shodě s názvem nabídne oblíbená díla koncertního repertoáru. Sólisty v této řadě budou mimo jiné česká klavírista Marek Kozák a sopranistka Simona Šaturová. A chybět nebudou ani mimořádné koncerty zařazované u příležitosti církevních svátků či Nového roku.
V rámci svého bohatého programu Slovenská filharmonie nabídne tradičně i řadu varhanních koncertů. Jejím hostem bude i český varhaník Jaroslav Tůma, který se Slovenským komorním orchestrem provede díla Ebena, Nováka, Kabeláče, Martinů a Janáčka. Návštěvníci filharmonie budou moci vybírat i z programu klavírní, písňové a komorní řady, v níž vystoupí i čeští zástupci, hobojista Vilém Veverka a harfistka Kateřina Englichová nebo Zemlinsky Quartet. Mezinárodně interpretačně obsazené večery slibuje i řada soustředěná na starou hudbu.
Se Slovenskou filharmonií je již sedmdesát šest let spjatý také Slovenský filharmonický sbor, který se v nové sezóně představí pod vedením Jana Rozehnala nejen po boku filharmonie, ale také na samostatných koncertech. K významným projektům sboru v nové sezóně patří uvedení Berliozovy dramatické symfonie Romeo a Julie pro sólový sbor a orchestr podobně jako na závěr Bratislavských hudebních slavností pod taktovkou Sylvaina Cambrelinga v hamburské Laeiszhalle. A dále vystoupení na Velikonočním festivalu v Salcburku na jaře příštího roku v novém nastudování opery Chovanština od Modesta Petroviče Musorgského se Symfonickým orchestrem Finského rozhlasu a zahraničními sólisty pod vedením finského dirigenta Esa-Pekky Salonena. Sbor dále provede Cherubiniho Requiem c moll pod taktovkou rakouské dirigentské legendy Ralfa Weikerta a Beethovenovu Symfonii č. 9 d moll jako debut mladého polského dirigenta Dawida Runtze.
Do rodiny Slovenské filharmonie náleží i Slovenský komorní orchestr, jehož sezónu pod vedením Ewalda Danela ozdobí kompletní provedení Braniborských koncertů u příležitosti 340. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha. V rámci této řady v Bratislavě vystoupí mimo jiné i český hornista Radek Baborák s poctou Bohdanu Warchalovi.
Novinkou je pak aktuálně založený orchestr Camerata Philharmonica Slovaca, který vznikl z iniciativy Mariána Turnera, generálního ředitele Slovenské filharmonie. Jedná se o komorní těleso s variabilním obsazením složené z předních instrumentalistů filharmonie.
Slovenská filharmonie se systematicky věnuje i mladým posluchačům a interpretům. V nabídce tudíž nechybí Filharmonická školka pro nejmenší, cyklus výchovných koncertů pro školáky nazvaný Hudební akademie Slovenské filharmonie, rodinné koncerty či řada Junior určená nejen mladým posluchačům, ale i interpretům. Filharmonie v ní spolupracuje s symfonickými tělesy bratislavské konzervatoře a VŠMU.
Foto: archivy umělců, Marco Borggreve, archiv Klasiky+
Příspěvky redakce
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
Více z této rubriky
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu
- Tango v Mladé Boleslavi. Hraje Baborákova Orquestrina
- Jan Cina jako Malý princ v olomoucké Redutě