Vinohradský symfonický orchestr sebevědomě v dílech klasiků
Poloprofesionální těleso zvané Vinohradský symfonický orchestr chystá první koncert v novém kalendářním roce. Ve čtvrtek 15. ledna vystoupí v Říčanech v Kulturním centru Labuť, kde na sebe roli sólistky vezme klavíristka Andrea Mottlová. Dirigují Viktor Hruška a Ondřej Hnízda.

Program nejbližšího koncertu Vinohradského symfonického orchestru vykazuje profesionální parametry. 15. ledna totiž zazní hudba z odkazu Sergeje Prokofjeva, Modesta Petroviče Musorgského a Roberta Schumanna, respektovaných klasiků hudební historie. Od prvního zmíněného zazní možná překvapivě hned úvodem koncertantní kus, totiž Koncert pro klavír a orchestr č. 1 (standardněji je instrumentální koncert v třípoložkovém programu na druhém místě pořadu). Sólo zahraje etablovaná tuzemská sólistka Andrea Mottlová. Druhým číslem bude Musorgského Noc na Lysé hoře, jedno z historicky prvních děl žánru symfonické básně v ruské hudební literatuře. A Robert Schumann bude při koncertu, jehož řízení se ujme dirigentská dvojice Viktor Hruška a Ondřej Hnízda, reprezentován Symfonií č. 3 „Rýnskou“. Dílo v tónině Es dur je chronologicky poslední zkomponovanou (nikoli vydanou) symfonií autora, který má na kontě symfonie celkem čtyři. Ta označovaná jako Čtvrtá zazní například 8. února v Dvořákově síni Rudolfina v podání orchestru Prague Philharmonia, o čemž KlasikaPlus.cz informuje separátně.

Vinohradský symfonický orchestr (VISYO) začal působit na hudební scéně v roce 2009. Repertoár VISYO zahrnuje díla klasické hudby všech období od baroka po skladby soudobých autorů. Hlavní náplň však tvoří symfonická díla klasicistních a romantických skladatelů a sólové koncerty s doprovodem orchestru. Členy VISYO jsou zejména mladí hudebníci, a to jak amatéři, tak i absolventi a studenti konzervatoří. Kmenovými dirigenty orchestru jsou Viktor Hruška a Matěj Voda. Andrea Mottlová je sólovou klavíristkou, ale ráda se věnuje i komorní a orchestrální hře. Vystudovala pražskou AMU, je laureátkou několika významných klavírních soutěží. Spolu s hornistou Radkem Baborákem a violoncellistkou Hanou Baborákovou tvoří klavírní Trio Jadin. Na kontě má spolupráci s profesionálními českými orchestry.

Foto: facebook Vinohradského symfonického orchestru,
Příspěvky redakce
- Lukáš Hurtík (1978–2026)
- Košické hudební jaro slaví sedmdesát let
- Klavírista Jan Čmejla zahraje v Hongkongu
- Jednadvacáté Kocianovo Ústí s klavírním prologem
- Dechový a sborový dialog studentů JAMU s profesionály i amatéry
Více z této rubriky
- Košické hudební jaro slaví sedmdesát let
- Klavírista Jan Čmejla zahraje v Hongkongu
- Jednadvacáté Kocianovo Ústí s klavírním prologem
- Dechový a sborový dialog studentů JAMU s profesionály i amatéry
- Slunná Itálie. Svátek hudby zahřeje Pražany
- Beliczay či Holst. Nevšední výběr Pražského komorního orchestru
- Talichův Beroun rozehraje téma osudových žen
- Dubnové turné České filharmonie. Poněkud hektické
- Ocenění za šíření slovenské hudby pro Slovenský komorní orchestr
- Ruští velikáni v pojetí SOČRu, o týden později mezigenerační setkání harfistek