Zápisník zmizelého obnoveně v plzeňském Tylově divadle
U příležitosti Roku české hudby se plzeňské Divadlo J. K. Tyla vrací k inscenaci Zápisník zmizelého. Tu premiérovalo již v roce 2015 a poté ji obnovilo roku 2018. Aktuální obnovená premiéra se na plzeňské Malé scéně uskuteční od devatenácti hodin v sobotu 2. listopadu. Janáčkovo komorní dílo pro tenor, alt a tři ženské hlasy s klavírním doprovodem návštěvníci uvidí ve scénickém pojetí Martina Otavy.

Intimní komorní drama Zápisník zmizelého o vášnivé lásce prostého vesnického mládence ke krásné cigánce patří k Janáčkovým nejvýznamnějším vokálním skladbám. Cyklus o dvaadvaceti písních vznikl na básně otištěné anonymně v Lidových novinách s přípiskem, že se jedná o texty neznámého mladíka z valašské vesnice, po němž se slehla zem. Teprve osmdesát let po vzniku díla byl za tajemným pisatelem odhalen regionální spisovatel a básník Ozef Kalda. Vokálně instrumentální cyklus s baladickou atmosférou obsahuje i scénické prvky. A na tom staví také plzeňská inscenace Martina Otavy, který hledá paralely mezi příběhem Janíčka ze Zápisníku a Janáčka samotného, člověka zmítaného vášněmi k osudovým ženám, ale také vizionářského skladatele, jehož hudba se proslavila po celém světě.
O hudební nastudování a klavírní doprovod se v Plzni starají Maxim Averkiev a Martin Marek. Scénář, režie, výprava a světelný design je dílem Martina Otavy. Choreografii připravil Richard Ševčík. V roli Leoše Janáčka (Janíčka) vystoupí Tomáš Kořínek, úlohy Kamily Stösslové (Zefky) se ujme Jana Foff Tetourová. Zdeňku Janáčkovou ztvární Radka Sehnoutková, Kamilu Urválkovou Petra Tion a Gabrielu Horvátovou Jana Tolašová. V tanečních partech se v plzeňské inscenaci představí Victoria Roemer a Richard Ševčík v alternaci s Miroslavem Sudou. V repríze Tylovo divadlo uvede Zápisník zmizelého ještě v pátek 22. listopadu.
Foto: ilustrační - DJKT / Martin Pešava
Příspěvky redakce
- První sezona Michaely Rózsy Růžičkové s mariánskolázeňskými symfoniky
- Dramaturgická perla. Cappella Mariana s Harantem přímo na jeho hradě
- Janoska Ensemble v Obecním domě s adaptací Vivaldiho ‚Čtveráků‘
- Operní megahit i současný titul ‚šmrnclý‘ jazzem. Liberecká sezona 2026/27
- Druhá část Hudby Znojmo. Vrchol s Andreasem Schollem v dirigentské roli
Více z této rubriky
- První sezona Michaely Rózsy Růžičkové s mariánskolázeňskými symfoniky
- Dramaturgická perla. Cappella Mariana s Harantem přímo na jeho hradě
- Janoska Ensemble v Obecním domě s adaptací Vivaldiho ‚Čtveráků‘
- Operní megahit i současný titul ‚šmrnclý‘ jazzem. Liberecká sezona 2026/27
- Druhá část Hudby Znojmo. Vrchol s Andreasem Schollem v dirigentské roli
- Špaček, Cukrová, Willi… Žďár nad Sázavou v sezoně 2026/27 přitahuje pozornost
- Hudební léto Kuks hostí Collegium 1704 a Pavlu Radostovou
- K poctě Lukáše Hurtíka. Historické varhany Slovenska znějí popětatřicáté
- Jihočeské premiéry. Sezonu načne Čardášová princezna, v plánu je i Don Giovanni
- Do Kladrub během léta zavítá i Jiří Vodička