Filharmoniště před prázdninami pobaví nejmenší děti Vivaldim i Smetanou
Projekt Filharmoniště připravil na červen další sérii koncertů určených rodičům s nejmenšími dětmi. Program zasazený v různých pražských kulturních prostorách je rozkročen od klasické hudby po flamenco a nabídne neformální koncertní prostředí přizpůsobené dětem od narození do tří let.

Předprázdninový program Filharmoniště otevře 3. června dvojice dopoledních koncertů v Atriu Žižkov. Pod názvem Filharmoniště s muzikály zazní známé melodie z muzikálů Kočky, Fantom opery nebo Evita v podání zpěvačky Jany Belušové-Borkové za doprovodu klavíristky Andrey Mottlové a houslistky Dany Jelínkové. Organizátoři zachovávají koncept neformálních koncertů, během nichž mohou rodiče s dětmi volně reagovat na průběh programu a využít zázemí sálu i přilehlé kavárny.
Ve stejný den a následně také 10. června uvede Filharmoniště v prostoru Žižkostela koncertní verzi Vivaldiho Čtvera ročních období. Cyklus v interpretaci smyčcového souboru Gadrew Way doplní průvodní slovo a hudební komentáře violoncellistky Adriany Štěpánkové a houslistky, zpěvačky a skladatelky Gabriely Vermelho. Pořad chce přiblížit i nejmenším posluchačům hudební obrazy přírody a proměn ročních období, které Vivaldi ve svém díle zachytil.

Další část programu přinese 16. června koncert Flamenco Filharmoniště ve Studiu Itaka. Temperamentní hudebně-taneční pásmo představí tanečnice Elena Gordon společně s kytaristou Filipem Zubákem a perkusionistou Jorgem Garajem. Organizátoři koncert charakterizují jako energické setkání rodičů a dětí se španělskou hudební tradicí.
Červnovou nabídku uzavře 23. června program Na počest Bedřicha Smetany v Novoměstské radnici. Dámské dechové Kvarteto Gaudioso ve složení Marta Bílá, Simona Vaňková, Nikola Květoňová a Lucie Libichová uvede úpravy známých skladeb Bedřicha Smetany i díla dalších českých autorů.
Koncerty Filharmoniště tradičně probíhají v dopoledních časech půl desáté a jedenáct hodin a trvají přibližně čtyřicet minut. Pořadatelé zároveň zdůrazňují otevřený formát akcí, který počítá s přirozeným pohybem a reakcemi malých dětí během koncertu. Projekt vznikl v roce 2018 s cílem vytvořit prostor pro společné kulturní zážitky rodičů a malých dětí. Původně komorní iniciativa zaměřená na klasickou hudbu postupně rozšířila repertoár i do dalších žánrů a dnes pořádá programy nejen v Praze, ale také ve Středočeském kraji. Organizátoři vedle veřejných koncertů připravují také programy pro školy a jiné pořadatele.
Foto: archiv Filharmoniště
Příspěvky redakce
- Závěr Pražského jara s Verdiho ‚nejlepší operou‘
- Kateřina Kněžíková jako Jenůfa v pražském Národním
- Červen hradecké filharmonie vyvrcholí s Orffem na Hukvaldech
- Amálie Dobšíková a její kolegové zahrají v letohrádku Amerika
- Sny, hluky ulice i ‚zničený‘ klavír. Unsuk Chin přiváží hudební světy na hraně fantazie
Více z této rubriky
- Závěr Pražského jara s Verdiho ‚nejlepší operou‘
- Kateřina Kněžíková jako Jenůfa v pražském Národním
- Červen hradecké filharmonie vyvrcholí s Orffem na Hukvaldech
- Amálie Dobšíková a její kolegové zahrají v letohrádku Amerika
- Sny, hluky ulice i ‚zničený‘ klavír. Unsuk Chin přiváží hudební světy na hraně fantazie
- Magdalena Kožená s Händelovým Ariodantem na evropském turné
- Devadesátiny Zdeňka Zahradníka s koncertní poctou
- Primachori v Uničově představí výběr z dětského sborového zpěvu. Do přehlídky se zapojilo přes tři tisíce dětí
- Beethovenova Devátá završí sezonu Jihočeské filharmonie
- Foerstrovky po roce znovu na HAMU. Tentokrát s dirigenty Buchtou a Novákem