Gramophone Classical Music Awards 2024. Dvojitý úspěch Jakuba Hrůši a Česká filharmonie orchestrem roku
Slavnostní ceremoniál udílení prestižních Gramophone Classical Music Awards naplánovali v Londýně letos také na 2. říjen. V jednom večeru tak byly udělovány dvojí ceny významné pro svět klasické hudby. I ty londýnské přinesly radost českým interpretům. Orchestrem roku byla zvolena Česká filharmonie. Uspěl také dirigent Jakub Hrůša, a to s vídeňskou nahrávkou Káti Kabanové a brittenovskou nahrávkou s Bavorskými rozhlasovými symfoniky, ale i Prague Philharmonia podílející se na pucciniovském albu tenoristy Johathana Tetelmana.
Na slavnostním ceremoniálu magazínu Gramophone byla odhalena vítězná alba v kategoriích nahrávek a také vítězové speciálních cen: Umělec a Mladý umělec roku, Orchestr roku, Label roku, Cena za celoživotní dílo a nejprestižnější cena Nahrávka roku. Do užšího výběru se dostalo třiatřicet nahrávek, tři z každé kategorie. Letošní ceny udělovala společnost Presto Music.
V kategorii komorních nahrávek porotce přesvědčil audiosnímek Schumannova Klavírního kvartetu a kvintetu, který pro Harmonia mundi natočili Isabelle Faust, Anne Katharina Schreiber, Antoine Tamestit, Jean-Guihen Queyras a Alexander Melnikov. Ve sborové kategorii uspěla nahrávka s Elgarovým Snem Gerontiovým, kterou vytvořili Gabrieli Consort & Players vedení Paulem McCreeshem. V kategorii koncertantních nahrávek zabodovala nahrávka Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu řízeného Jakubem Hrůšou s díly Benjamina Brittena v čele s jeho Houslovým koncertem, jehož interpretace se ujala Isabelle Faust.
Kategorii soudobé hudby opanovalo album s díly Kaiji Saariaho natočené Orchestre Philharmonique de Radio France a varhaníkem Olivierem Latrym. Mezi nahrávkami z oboru staré hudby si nejvíce hlasů odnesla Obrechtova Missa Maria zart vytvořená souborem Cappella Pratensis. Vítězství v instrumentálním oboru náleží houslistce Hilary Hahn za nahrávku Ysaÿeových houslových sonát. Mezi operními nahrávkami, kde se v užší nominace opět objevilo jméno Jakuba Hrůši, tentokrát s Janáčkovou Káťou Kabanovou pořízenou s Vídeňskými filharmoniky a s Corinne Winters v titulní roli, excelovala právě takto nahrávka. Z orchestrálních snímků, kam se probojovala pro změnu Česká filharmonie se Semjonem Byčkovem a Smetanovou Mou vlastí, uspěla Královská filharmonie v Liverpoolu řízená Andrewem Manzem s nahrávkou děl Ralpha Vaughana Williamse.
V kategorii klavírní zaujal nejvíce snímek Chopinových etud nahraných Yunchanem Linem, z písňových CD pak Schubertova Krásná mlynářka v podání barytonisty Konstantina Krimmela za klavírního doprovodu Daniela Heide. V kategorii vokálních nahrávek s doprovodem souboru zabodoval disk The Great Puccini tenoristy Jonathana Tetelmana, na němž se podílel orchestr Prague Philharmonia řízený Carlem Rizzim. Jako nejlepší nahrávka v kategorii Concept Album byl vybrán titul Letter(s) to Eric Satie od Bertranda Chamayoue.
V kategorii orchestr roku, v níž mohla hlasovat i veřejnost, zvítězila Česká filharmonie. O ceně rozhodla již posedmé svým hlasováním široká veřejnost, jež vybírala z orchestrů nominovaných redaktory a recenzenty časopisu Gramophone na základě nahrávek za posledních dvanáct měsíců. „Tato cena má pro nás všechny zvláštní význam nejen proto, že vnímá orchestr jako živý a neustále se vyvíjející hudební organismus, ale také proto, že pochází od našeho celosvětového publika, právě těch lidí, kterých se chceme dotknout prostřednictvím naší hudební tvorby,“ uvedl na slavnostním ceremoniálu v Londýně prostřednictvím videozdravice šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Vedle nahrávky Smetanovy Mé vlasti, jež vznikla za řízení Semjona Byčkova, Česká filharmonie natočila a vydala písně Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Gideona Kleina v podání mezzosopranistky Magdaleny Kožené pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta sira Simona Rattla a v září přidala nahrávku tří symfonií a koncertních předeher Antonína Dvořáka opět pod Byčkovovou taktovkou. V listopadu orchestr vydá Dvořákovy Legendy a Slovanské rapsodie natočené s Tomášem Netopilem.
Umělcem roku byla zvolena britská sopranistka Carolyn Sampson, Mladým umělcem roku pak jihokorejský klavírista Yunchan Lim. Z labelů si vítězství odváží Opera Rara. Cenu za celoživotní dílo získal dirigent Michael Tilson Thomas. Nejprestižnější cena pro nahrávku roku potěšila houslistku Hilary Hahn, která uspěla nejen mezi instrumentálními nahrávkami, ale její interpretace šesti sólových houslových sonát Eugena Ysaÿe vydaná u Deutsche Grammophon získala i absolutní letošní vítězství.
foto: Gramophone Magazine, Česká filharmonie
Příspěvky redakce
- Listopadové Hudební výlety SHF a náhradní termín vystoupení Jana Mráčka
- Všechny cesty vedou do Říma. Soudobá česká a italská hudba v Praze a Hradci Králové
- Pražské Národní divadlo připomíná sto let Giacoma Pucciniho
- Národní muzeum otevírá výstavu Má vlast k poctě Bedřicha Smetany
- Směr Hongkong. Pražský filharmonický sbor vyveze Dvořáka
Více z této rubriky
- Národní muzeum otevírá výstavu Má vlast k poctě Bedřicha Smetany
- Skladatelská soutěž Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději otevřena do konce listopadu
- Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena zná své vítěze. Dvanáctý ročník opanoval Stanislav Mühlfait
- Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby za rok 2024 získal Petr Altrichter
- Varhanická škola zřejmě bude Janáčkovým muzeem