K oslavám Roku české hudby se připojí Janáčkovi akademici i Janáček Ensemble
Janáčkův akademický orchestr připravil na čtvrtek 24. října od devatenácti hodin vystoupení v brněnském Besedním domě. Program je postaven na kompozicích Sibelia, Matěje a Dvořáka. O dva dny dříve nabídne český program, tentokrát vztažený k osobnosti literáta Jiřího Wolkera, také Janáček Ensemble. Tento koncert je určen sluchově a zrakově hendikepovaným návštěvníkům.

Studentské těleso vzniklé na půdě Hudební fakulty JAMU připravilo u příležitosti Roku české hudby orchestrální koncert, který uvede ve čtvrtek 24. října. Janáčkův akademický orchestr zahraje nejprve dvě koncertantní skladby, Sibeliův Houslový koncert a Matějův Koncert pro trombon a orchestr. Připomene tak českou hudební osobnost dvacátého století, pozounistu a komponistu Josefa Matěje, jehož tvorbu silně formovaly lašské kořeny. Matěj je autorem řady komorních i orchestrálních děl, složil řadu kusů právě pro pozoun, nicméně za vrchol jeho tvorby je považována opera Čtyřicet dnů hory Musa Dagh, v níž jsou patrné ohlasy arménského a balkánského hudebního folkloru. Jako sólisté se s Janáčkovými akademiky představí houslistka Hana Jasanská a trombonista Jaroslav Broža, oba studenti Hudební fakulty JAMU.
V druhé polovině koncertu zazní Dvořákova Čtvrtá symfonie. „Dvořák se odvrací od původních wagnerovských nekonečných melodií a nově pracuje s jasnými motivy a tématy. Instrumentaci staví na přehlednějších a barvitějších obrysech, celkový kompoziční styl má vytříbenější formu. Všechny věty symfonie přinášejí typický znak Dvořákovy pozdější zralé tvorby,“ uvedl k dílu Jakub Klecker, dirigent Janáčkova akademického orchestru, který program připraví spolu s Jáchymem Svobodou, dalším studentským reprezentantem fakulty.
Janáčkův akademický orchestr byl založen v minulém století s cílem praktické přípravy mladých nadějných hudebníků na jejich budoucí profese. Už od samého počátku se stal nedílnou součástí Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Hráče orchestru převážně tvoří samotní studenti fakulty. V rámci svého studia se účastní několika projektů spojených s orchestrem v široké repertoárové škále.

O dva dny dříve, v úterý 22. října vystoupí s příspěvkem k Roku české hudby také Janáček Ensemble. V Komorním sále JAMU zazní v programu nazvaném Hudba, scéna, Jiří Wolker 1924 díla Bohuslava Řehoře, Dalibora Spilky, Jana Nováka a Pavla Haase. Scénický večer věnovaný stému výročí smrti básníka Wolkera bude uspořádán se studentkami Ateliéru divadla a výchovy pro neslyšící Divadelní fakulty JAMU. Výběr básní a hudebních ukázek bude překládán do znakového jazyka. Koncert je zacílený jak pro neslyšící, tak i pro nevidomé návštěvníky.

Foto: Jan Šmach, z archivu souboru Janáček Ensemble
Příspěvky redakce
- První sezona Michaely Rózsy Růžičkové s mariánskolázeňskými symfoniky
- Dramaturgická perla. Cappella Mariana s Harantem přímo na jeho hradě
- Janoska Ensemble v Obecním domě s adaptací Vivaldiho ‚Čtveráků‘
- Operní megahit i současný titul ‚šmrnclý‘ jazzem. Liberecká sezona 2026/27
- Druhá část Hudby Znojmo. Vrchol s Andreasem Schollem v dirigentské roli
Více z této rubriky
- První sezona Michaely Rózsy Růžičkové s mariánskolázeňskými symfoniky
- Dramaturgická perla. Cappella Mariana s Harantem přímo na jeho hradě
- Janoska Ensemble v Obecním domě s adaptací Vivaldiho ‚Čtveráků‘
- Operní megahit i současný titul ‚šmrnclý‘ jazzem. Liberecká sezona 2026/27
- Druhá část Hudby Znojmo. Vrchol s Andreasem Schollem v dirigentské roli
- Špaček, Cukrová, Willi… Žďár nad Sázavou v sezoně 2026/27 přitahuje pozornost
- Hudební léto Kuks hostí Collegium 1704 a Pavlu Radostovou
- K poctě Lukáše Hurtíka. Historické varhany Slovenska znějí popětatřicáté
- Jihočeské premiéry. Sezonu načne Čardášová princezna, v plánu je i Don Giovanni
- Do Kladrub během léta zavítá i Jiří Vodička