KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Orwellovská dystopie v kabátě soudobé hudby. Operní premiéra ve Vídni english

Diváky vídeňské Staatsoper čeká premiéra opery na motivy klasické Orwellovy dystopie. Na zanedbané farmě se zvířata vzbouří proti svému tyranskému majiteli, ale brzy se musí podřídit jhu nového vůdce z vlastních řad: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“ Opera Animal farm o třech dětstvích a epilogu je dílem Alexandera Raskatova. Hudební nastudování je v rukou Alexandera Soddyho a režie Damiana Michieletta. Premiéra se uskuteční 28. února.

Režisér Damiano Michieletto si dlouho přál přenést Farmu zvířat na operní scénu: „Příběh je jednoduchý, taková pohádka, která, když se na to podíváte blíže, pojednává o důležitých tématech, jako je moc, útlak a propaganda. Příběh je krutý, ale obsahuje i komické prvky. A umožňuje nám využít nejen mnoho sólových rolí, ale také sbor.

V Alexandru Raskatovovi našel ideálního partnera. Skladatel, který se narodil do rusko-židovské rodiny v Moskvě v roce 1953, nedaleko Rudého náměstí a v den Stalinova pohřbu, už vzbudil rozruch adaptací další literárního předlohy Psí srdce na motivy Bulgakovova příběhu, která měla premiéru v Nizozemské národní opeře a poté byla uvedena také v Londýně, Miláně a Lyonu.

Partitura Animal farm obsahuje ne méně než 21 sólových rolí, které využívají celou škálu lidských hlasů a každá z nich má charakteristický individuální profil. Režisér Michieletto nezasadil událost na farmu, ale na jatka: „Postavy jsou tu, aby byly zabity. Jsou zavření v klecích a sní o svobodě. Být zvířetem zde znamená být otrokem, být masem, předmětem v rukou lidí.“ Michielettova inscenace vznikla v koprodukci s Nizozemskou národní operou a světovou premiéru viděl Amsterdam 4. března 2023. Po premiéře ve Vídni následují reprízy 2., 5., 7. a 10. března.

Foto: Nizozemská národní opera / Ruth Walz

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky