KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Premiéra inscenace Stále stejný příběh s tematikou recyklace english

Renomovaná choreografka Mirka Eliášová a přední česká hudební skladatelka Jana Vöröšová, která bude také jednou z umělkyň na jevišti, se inspirovaly dávným inuitským příběhem. Hudebníci se rozpohybují a tanečníci se rozezvučí v představení koprodukovaném orchestrem Berg a divadlem Ponec, jehož tématem jsou člověk a příroda.

Čím je nejlepší na světě být? Obyčejnou trávou nebo krásnou bylinou, myší nebo ptákem? A co člověkem? Představení pro všechny generace o touze žít a přežít.“ Stará inuitská legenda se zamýšlí nad touhou žít a přežít i v těžkých podmínkách a právě tato legenda je námětem představení, jehož premiéra se uskuteční 5. září ve dvacet hodin v divadle Ponec (vyprodáno); následují dvě reprízy – obě hned další den, a to od deseti a dvaceti hodin na stejném místě.

Hlavním kreativním přístupem díla je recyklace – stále se opakující koloběh života, nové vyprávění starých příběhů i další život nástrojů a rekvizit, pro které se tvůrci ponořili do svých vlastních skladů. Z dřívějších představení diváci zaregistrují sbírku ptačích vábniček, mechanické metronomy i jiné zdánlivě obyčejné předměty. Diváci dostanou příležitost zapojit se do vytváření zvukové krajiny příběhu. Inscenace je vhodná pro všechny věkové kategorie. Děti od šesti let jsou vítány v doprovodu dospělých. A podstatná je anotace pořadu: „Představení, na které je důležité přijít naladěn a přijmout koncept momentálního působení obrazů. Představení, kde je důležité nehledat jasný dějový oblouk, protože to není to podstatné. Zvuky a obrazy plynou ve víru tance a každý si je čte po svém.

Mirka Eliášová, autorka a choreografka dětských představení Svět z papíru, Momo nebo Škatulení, spolupracuje již řadu let s Orchestrem Berg, který se specializuje na současnou hudbu. V novém představení doplní taneční performery Jazmínu PiktorovouRadima Kláska přímo na jevišti hudebníci a improvizátoři Jana Kubánková, Radek Doležal i sama autorka hudby Jana Vöröšová (Rozhovor s ní čtěte ZDE.)

Foto: Karel Šuster

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky