KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Schäferová vyhrála s Martinů. Soutěžila v domácím prostředí HAMU english

„Na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů panovala přátelská atmosféra.“

 „Soutěž vnímám především jako poctu skladateli Bohuslavu Martinů.“

 „Plány a přání jsou jedna věc, ale proměna budoucnosti v přítomnost je věc druhá.“

Houslistka Eva Zrostlíková Schäferová je vítězkou řady národních i mezinárodních soutěží. Teď k trofejím přidala první cenu v interpretační soutěži Nadace Bohuslava Martinů. Dnes večer se představí v pražském Sále Martinů na koncertě jejích laureátů. Eva je studentkou Hudební a taneční fakulty AMU ve třídě Ivana Štrause. Martinů je jedním z jejích nejoblíbenějších skladatelů. Jak dále říká v rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz, momentálně pomýšlí na účast v Soutěži Johannesa Brahmse v Pörtschachu. V městečku na břehu jezera Wörthersee na jihu Rakouska, kam skladatel od roku 1877 pravidelně v létě jezdil, se letos konala už pětadvacátá.

Kolik se vás v Praze na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů utkalo?

Nevím, zda-li se dá použít slovo utkalo, protože na soutěži panovala přátelská atmosféra… Nakonec se účastnilo – včetně mě – deset soutěžících.

Znali jste se všichni?

S některými účastníky soutěže jsem se již v minulosti potkala hlavně na soutěžích či houslových kurzech, takže převážně ano. 

Jakou má soutěž atmosféru?

Potěšila mě její milá atmosféra. Tato konkrétně byla pro mě velmi příjemná mimo jiné i tím, že se vlastně konala v „domácím“ prostředí pražské HAMU a nebylo třeba žádného zdlouhavého cestování.

S jakými všemi skladbami jste soutěžila a kterou jste ve finále přesvědčila a vyhrála?

Již název soutěže napovídá, že autorem jedné z vyžadovaných skladeb bude Bohuslav Martinů. V mém případě šlo o Sonátu pro housle a klavír č. 1. Dále jsem hrála sonátu „Ruce“ Luboše Fišera a Variace na vlastní téma Henryka Wieniawského. Která ze skladeb byla nakonec rozhodující, je ovšem spíše otázka směřující na porotce…

Soutěžila jste kvůli získání nových zkušeností v soutěžích, nebo cíleně kvůli hudbě Martinů? Líbí se vám? Jen ta pro housle, nebo i další věci? 

K hudbě Bohuslava Martinů mám již dlouho velmi kladný vztah. Blízká jsou mi nejen díla pro housle, ale i ostatní tvorba. Mohla bych vyzdvihnout třeba Koncert pro cembalo a malý orchestr, s kterým jsem se seznámila teprve nedávno. Martinů je jedním z mých nejoblíbenějších skladatelů. To je i jeden z důvodu, proč jsem se této soutěže zúčastnila.

Vnímáte ji jako prostředek propagace díla Bohuslava Martinů, nebo jako jakoukoli soutěž?

Za sebe musím říct, že tuto soutěž vnímám především jako poctu skladateli Bohuslavu Martinů. Myslím si, že spojení skladatelova odkazu se soutěží je prospěšné jak pro soutěž samotnou, tak pro skladatelův odkaz, který si zaslouží pozornost širokého publika.

Jaké soutěže už za sebou máte, jaké před sebou? 

Absolvovala jsem již relativně dost houslových soutěží, mohu uvést například Kocianovu houslovou soutěž v Ústí nad Orlicí, Houslovou soutěž Josefa Muziky v Nové Pace, Mezinárodní houslovou soutěž Georga Philippa Telemanna v Poznani, Mezinárodní houslovou soutěž Carla Flesche v Maďarsku nebo Mezinárodní houslovou soutěž Leoše Janáčka v Brně. A momentálně pomýšlím na Houslovou soutěž Johannesa Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Kam obecně, k jakému cíli, směřujete? 

Na tuto otázku je pro mě velice těžké odpovědět, protože ze zkušenosti své i svých blízkých vím, že plány a přání jsou jedna věc, ale proměna budoucnosti v přítomnost je věc druhá. Mohu jen říct, že bych si přála nadále pokračovat v sólové hře a také se věnovat hře komorní – a budu doufat, že toto mé přání se do budoucna vyplní…

Eva Schäferová pochází ze severních Čech, začínala na jedné z libereckých ZUŠ. Opakovaně se umístila na prvním místě Mezinárodní soutěže Mistra Josefa Muziky v Nové Pace, věnované odkazu Ševčíkova nástupce, houslisty a houslového pedagoga, který od roku 1941 ve městě žil a také tam v roce 1982 zemřel. Je laureátkou Mezinárodní Kocianovy houslové soutěže konané v Ústí nad Orlicí, rodišti virtuosa Jaroslava Kociana, je také vítězkou prestižní mezinárodní Telemannovy houslové soutěže v Poznani. Sólově vystoupila již s řadou orchestrů – se Severočeskou filharmonií Teplice, s Filharmonií Brno nebo s Filharmonií v litevském Kaunasu. Do Soutěže Nadace Bohuslava Martinů v Praze se v roce 2018 přihlásilo dvacet mladých houslistek a houslistů – posluchačů českých a slovenských hudebních univerzit. Soutěžilo jich 23. 11. celkem deset. 

Foto: Vilém Žák a archiv houslistky

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...Příspěvky od Petr VeberVíce z této rubriky