SOČR a Ion Marin v pondělí ve Dvořákově síni Rudolfina
Symfonický orchestr Českého rozhlasu má další abonentní koncert ve Dvořákově síni Rudolfina. Pod taktovkou rumunsko-rakouského dirigenta Iona Marina tam v pondělí 25. října od 19:30 hodin zazní Čtvrtá symfonie Franze Schuberta „Tragická“, Adagio z Mahlerovy Desáté symfonie a Ravelova taneční báseň La Valse. Koncert vysílá přímým přenosem ČRo Vltava, ze záznamu ho nabídne ČRo D-dur.
„Rakouská metropole byla domovem raného romantika Franze Schuberta, autora ‚Tragické‘ Čtvrté symfonie z roku 1816, kdy bylo skladateli devatenáct. Premiéry se ovšem dočkala až dvě desetiletí po Schubertově smrti,“ uvádí orchestr s tím, že Vídeň byla zároveň osudovým městem rodáka z Českomoravské vrchoviny Gustava Mahlera. Jeho poslední dokončená skladba, Adagio ze zamýšlené Desáté symfonie, by mohla symbolicky uzavírat romantickou éru, zároveň svou smělostí míří do daleké budoucnosti. Je v ní obsaženo mnohé – posmutnělá nekonečná hloubka, dlouhá zamyšlení i příkré kontrasty, kouzelná instrumentace i ostré zvukové šlehy, ironické škleby i závažnost. Jde o skutečný epilog gigantického, přelomového, jedinečného odkazu.
Koncert završí zvukově subtilní a současně výrazová taneční báseň La Valse, kterou vzdal Francouz Maurice Ravel poctu vídeňskému valčíku, byť místy poněkud ironickou. Kompozice z roku 1920 znázorňuje velký taneční sál osvětlený lustry na císařském dvoře. Vznikla z podnětu Sergeje Ďagileva, impresária Ruského baletu, který ji sice nakonec nepřijal, protože podle něj nebyla baletem, ovšem báječně se ujala v koncertním provozu.

„Rakouský umělec narozený v Rumunsku Ion Marin patří k několika málo současným dirigentům, jimž se podařilo dobýt absolutní vrchol jak v oblasti operní, tak symfonické hudby,“ představuje dirigenta SOČR a doplňuje, že je pravidelným hostem Metropolitní opery v New Yorku, italské La Scaly či Bavorské státní opery a zároveň pravidelně koncertuje s předními evropskými tělesy. Studoval skladbu, klavír a dirigování na Akademii George Enesca a na Univerzitě Mozarteum v Salcburku. V roce 1986 uprchl z rumunského diktátorského režimu a začal nový život ve Vídni, kde získal rezidenturu jako dirigent ve Vídeňské státní opeře v období, kdy ji řídil Claudio Abbado. Ve Vídni se mu rovněž dostalo odborného vedení od Herberta von Karajana a Carlose Kleibera.
Foto: Stas Levshin, Vojtěch Brtnický
Příspěvky redakce
- Prague Philharmonia představila 33. koncertní sezónu
- Jitka Čechová a Jan Páleníček míří do Španěl
- Brno hostí mladé baletní talenty z celé Evropy
- Jaro s Ševčíkovou akademií
- Andersenova Sněhová královna v taneční podobě v Českých Budějovicích
Více z této rubriky
- Prague Philharmonia představila 33. koncertní sezónu
- Jitka Čechová a Jan Páleníček míří do Španěl
- Brno hostí mladé baletní talenty z celé Evropy
- Jaro s Ševčíkovou akademií
- Andersenova Sněhová královna v taneční podobě v Českých Budějovicích
- Naďa Strnadová a Viktor Stocker v Naardenu u vzpomínky na Komenského
- Podpora mladých skladatelů prizmatem Janáčkovy filharmonie Ostrava
- Jarní rovnodennost tématem dobročinného vystoupení
- Ježek v novém světle. NeoKlasik orchestr připomene sto dvacet let od narození skladatele
- Mieczysław Weinberg mezi obrazy