‚Zběsilý‘ Benvenuto Cellini téměř po století v Drážďanech, v režii Barbory Horákové
Velká opera Hectora Berlioze Benvenuto Cellini, která měla poslední premiéru v Drážďanech v červnu 1929, se v sobotu 29. června vrací na jeviště Semperovy opery v novém nastudování. Umělecký ředitel Peter Theiler pro tuto poslední novou inscenaci sezony opět angažoval režisérku Barboru Horákovou Joly, která za dobu svého působení v Saské státní opeře Drážďany uvádí již čtvrtou režijní práci. V jedné rolí se představí mezzosopranistka Štěpánka Pučálková. Nejbližší reprízy se uskuteční 2., 5. a 10. července.
Opera, která měla premiéru v Paříži v roce 1838, vychází z pamětí stejnojmenného florentského sochaře, zlatníka a „uomo universale“ období renesance Benvenuta Celliniho a soustředí se na fiktivní dramatické události tří dnů života tohoto svobodomyslného ducha, jehož skandální autobiografie dodnes udivuje. V Berliozově opéra comique, odehrávající se během římského karnevalu v roce 1532, má Cellini vytvořit vrcholné umělecké dílo pro papeže v boji o přízeň své milenky Terezy a proti intrikám mocných soupeřů.
Náročná partitura Benvenuta Celliniho, která zapůsobila již na Wagnera, je známá svou brilantní orchestrací, mimořádnými nároky na sólisty a velkolepými sborovými scénami. Ve výmarské verzi, která bude uvedena v Drážďanech, lze na drážďanském premiérovém večeru zažít četné debuty v rolích pod hudebním vedením Giampaola Bisantiho, včetně Antona Rositského v titulní roli a Tuuli Takaly v partu Terezy. Kalhotkovou roli Ascania ztvárňuje česká mezzosopranistka Štěpánka Pučálková. Celou režii má na starosti Barbora Horáková Joly.
Intendant opery Peter Theiler říká: „Je pro mě osobním potěšením, že mohu uvést jednu ze svých nejoblíbenějších jako poslední novou inscenaci svého působení ve funkci drážďanského uměleckého ředitele. Tato brilantní a zběsilá umělecká opera romantického hudebního mistra Hectora Berlioze byla v Semperově opeře naposledy uvedena téměř před sto lety a dodnes fascinuje diváky svou směsicí komedie a tragédie, římského karnevalového běsnění a bezpodmínečné vůle vytvořit něco velkého a umělecky ohromujícího.“
Foto: Semperoper Dresden / Ludwig Olah
Příspěvky redakce
- Evropské kulturní organizace upozorňují na situaci na Slovensku a v Maďarsku
- Důkladná žilinská příprava na vánoce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
Více z této rubriky
- Důkladná žilinská příprava na vánoce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu