Žilinský orchestr v květnu přivítá harfistku Kateřinu Englichovou
Státní komorní orchestr Žilina připravil na květen rozmanitý hudební program, který propojí studentská i profesionální tělesa, klasický repertoár i neotřelé dramaturgické nápady. Publikum čekají symfonické večery, mozartovská pocta i koncert s neobvyklou kombinací nástrojů. Do Žiliny zavítají také čeští sólisté, harfistka Kateřina Englichová a flétnista Petr Pomkla, orchestr povede jeho šéfdirigent František Macek.

Květnový program Státního komorního orchestru Žilina a spolupracujících institucí přinese čtyři výrazně odlišné hudební večery, které osloví jak milovníky klasiky, tak rodiny s dětmi. Dramaturgie sahá od duchovní hudby přes vrcholná díla klasicismu až po současnou slovenskou tvorbu. Hned 6. května se představí spojený symfonický orchestr konzervatoří ze Žiliny a Banské Bystrice spolu s Miešaným zborem žilinské konzervatoře. Pod taktovkou Michala Vaňoučka zazní pestrý program zahrnující skladby od osmnáctého století po současnost. Vedle duchovních děl, jako je Gloria Mariana Sawy či Ave Maria Václava Ptáčka, se publikum dočká i úprav spirituálů a instrumentálních skladeb. Vrcholem večera bude Osmá symfonie G dur Antonína Dvořáka, která patří k nejhranějším dílům českého romantismu.
Druhá květnová událost, plánovaná na 14. května v Domě umění Fatra, bude patřit výhradně hudbě Wolfganga Amadea Mozarta. Šéfdirigent orchestru František Macek uzavírá svůj cyklus premiérových programů monotematickým večerem, v němž zazní mimo jiné předehra k opeře Così fan tutte či Haffnerova symfonie. Hlavním lákadlem bude Dvojkoncert pro flétnu a harfu C dur, který zazní v podání renomovaných českých sólistů Petra Pomkly a Kateřiny Englichové.

Žilinští myslí i na nejmladší publikum. 17. května se v Domě umění Fatra uskuteční zábavný pořad Tárajko a Popletajka, který pořadatelé označují za narozeninovou party ve stylu interaktivní hudební show plné zpěvu a tance.
O čtyři dny později žilinská sinfonietta nabídne koncert s názvem Netradiční sólové nástroje. Pod vedením Konstantina Ilievského zazní vedle předehry Hebridy Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Serenády č. 1 Johannesa Brahmse také Koncert pro flétnu, bicí a orchestr Pavla Kršky. Sólových partů se chopí Klára Kubriczká Přecechtělová (flétna) a Marián Michalec (perkuse).
Foto: archiv KlasikaPlus.cz
Příspěvky redakce
- Zazpívám ti pohádku. Studenti Fakulty umění Ostravské univerzity uvedou dětskou operu
- Pardubická filharmonie vsadí v příští sezóně na Beethovena i nový Steinway
- Škampovo kvarteto uvede na Dobešce program o válce i víře
- Meeting Brno propojí debaty o historii s hudbou a připomene brněnskou skladatelku Agnes Tyrrell
- Josef Špaček na Novém Zélandu
Více z této rubriky
- Zazpívám ti pohádku. Studenti Fakulty umění Ostravské univerzity uvedou dětskou operu
- Pardubická filharmonie vsadí v příští sezóně na Beethovena i nový Steinway
- Škampovo kvarteto uvede na Dobešce program o válce i víře
- Meeting Brno propojí debaty o historii s hudbou a připomene brněnskou skladatelku Agnes Tyrrell
- Josef Špaček na Novém Zélandu
- In memoriam Alena Veselá. Brněnský varhanní festival a jeho 46. ročník
- Nepomuk na Plzeňsku má nový koncertní sál
- Jitka Hosprová otevírá nový ročník festivalu Procházky uměním
- Ševčíkova akademie a festival poosmé
- Choralia Chrudim na počest Jaroslava Ježka