Košická filharmonie uvede Čajkovského Oněgina
Abonentní řada koncertů Státní filharmonie Košice pokračuje ve čtvrtek 25. ledna od devatenácté hodiny v Domě umění. Zazní ukázky z Čajkovského Evžena Oněgina a Janáčkův Taras Bulba. Avizovaného britského dirigenta Finnegana Downieho Deara nahradí z důvodu náhlého onemocnění český dirigent Jaroslav Kyzlink. Jako sólisté vystoupí sopranistka Linda Ballová a barytonista Svatopluk Sem.

Z téměř desítky Čajkovského oper je Evžen Oněgin tou z nejpopulárnějších. Díky skladatelovu využití symfonických prvků, bohaté orchestrální instrumentaci a krásným melodickým linkám se opera dočkala trvalého celosvětového úspěchu. Je stálicí programu operních scén, ale často se dostává i na koncertní pódia. Košická filharmonie na svůj program zařadila výběr čtyř částí. Zazní Polonéza, Dopisová scéna z prvního dějství, Valčík z druhého dějství a také Závěrečná scéna. Role Taťány se ujme slovenská sopranistka Linda Ballová – s touto rolí debutovala v roce 2020 na scéně Národního divadla Brno. Oněgina ztvární Svatopluk Sem, který part před třemi lety nastudoval také v Brně. „Pocity lásky a zklamání prožívají lidé i dnes a vždy budou velmi silným tématem. Proto mě tato role tak baví, protože se dokážu plně vcítit do reálné situace během opery. Ano, je to také proto, že každý z nás pravděpodobně v životě zažil nějaké to zklamání v lásce,“ uvedl ke svému vztahu k opeře Svatopluk Sem, který se ze své lásky k Oněginovi vyznal i v rozhovoru u příležitosti debutu v Brně.
Po přestávce Košická filharmonie uvede působivou Janáčkovu orchestrální rapsodii Taras Bulba zkomponovanou na počátku první světové války na motivy povídky Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Dílo se zvláštním místem v celé české symfonické hudbě pro svoji emocionální sílu vhodně doplní oněginovský úvod.
Únorový program tělesa posléze otevře klasicistní večer pod taktovkou mladého českého dirigenta Jiřího Habarta a s českým sólistou, trumpetistou Jiřím Houdkem. 1. února v Domě umění zazní díla Beethovena, Hummela a Mozarta.

Foto: Ilona Sochorová, Tamara Černá
Příspěvky redakce
- Lukáš Hurtík (1978–2026)
- Košické hudební jaro slaví sedmdesát let
- Klavírista Jan Čmejla zahraje v Hongkongu
- Jednadvacáté Kocianovo Ústí s klavírním prologem
- Dechový a sborový dialog studentů JAMU s profesionály i amatéry
Více z této rubriky
- Košické hudební jaro slaví sedmdesát let
- Klavírista Jan Čmejla zahraje v Hongkongu
- Jednadvacáté Kocianovo Ústí s klavírním prologem
- Dechový a sborový dialog studentů JAMU s profesionály i amatéry
- Slunná Itálie. Svátek hudby zahřeje Pražany
- Beliczay či Holst. Nevšední výběr Pražského komorního orchestru
- Talichův Beroun rozehraje téma osudových žen
- Dubnové turné České filharmonie. Poněkud hektické
- Ocenění za šíření slovenské hudby pro Slovenský komorní orchestr
- Ruští velikáni v pojetí SOČRu, o týden později mezigenerační setkání harfistek