KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Brahms v Dvořákově instrumentaci jedním z lákadel FOKu v příštích dnech english

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pro své příznivce do konce února chystá trojici pořadů, každý úplně jiný. Dirigent Ion Marin nastuduje díla Brahmse a Janáčka pro abonentní koncerty 21. a 22. února, komorní vokální pořad představí umění pěvkyň Simony Šaturové a Moniky Jägerové 27. února a přestupný 29. únor nabídne hru klarinetistky Anny Paulové a violistky Kristiny Fialové.

Každý z připravovaných projektů se zároveň koná na jiném místě. Domovská scéna Obecního domu je přirozeně vyhrazena reprízovanému symfonickému pořadu. S Maestrem Ionem Marinem se orchestr FOK poprvé potkal na festivalu Pražské jaro v roce 2021, podruhé na podzim 2022, tehdy s koncertním mistrem Romanem Patočkou coby sólistou. Tentokrát byl dirigent osloven s tím, aby si vybral skladby nejosobnější a zároveň se vztahem k české kotlině. Maestro vybral Janáčkovu Sinfoniettu a hudbu Johannesa BrahmseSymfonie č. 1 c moll op. 68; Uherské tance č. 17–21 –, který podobně jako Marin zvolil za svůj druhý domov Vídeň. V koncertní brožurce se vyskytne i jméno Antonína Dvořáka, který poslední Uherské tance zorchestroval.

V doprovodu klavírního umění Vojtěcha Spurného vystoupí zpěvačky Simona Šaturová a Monika Jägerovákostele sv. Šimona a Judy. Klíčovou postavou Roku české hudby je už zmíněný Antonín Dvořák. A jeho klíčovým opusem zase Moravské dvojzpěvy. Ty autorovi přinesly mezinárodní uznání. „Až si je zahrajete, budete z nich mít radost jako já. A jako nakladatele vás zvláště potěší jejich neobvyklý půvab,“ napsal rovněž již zmíněný Johannes Brahms v doporučení svému berlínskému nakladateli Fritzi Simrockovi, který je naštěstí pro celý svět vydal. Na konci února 2024 se jejich provedení ujme vynikající československé pěvecké duo. Vojtěch Spurný večer proloží vzácně uváděnými Dvořákovými Eklogami.

Hlavní slovo bude mít 29. února v klášteře sv. Anežky české klarinetistka Anna Paulová, ale vystoupí i neméně renomovaná violistka Kristina Fialová, obě v doprovodu Martina Kasíka. Na Kupkově obrazu, který tvoří výtvarný pendant únorového večera v Anežském klášteře, je k vidění, jak v horní části na jezeře pluje bárka s výletníky, v dolní části pak klaviaturu, na níž je k rozeznání hrající ruka klavíristy. Na začátku koncertu se navíc diváci mohou těšit na přednášku kurátorky k obrazu František Kupka: Klávesy piana. Jezero, 1909 Moniky Švec Sybolové. Hudebníci pak představí repertoár od Mozarta po Rebeccu Clarke. Trio Es dur K 498 „Kegelstatt“ (Mozart), Preludium, allegro a pastorále pro violu a klarinet (Clarke), Tři studie pro klarinet sólo (Husa) a Sonatina pro klarinet a klavír H 356 (Martinů) je kompletní výčet přinášené hudby. Dramaturgickým pojítkem pak osoba Martinů, jenž byl Kupkovým pařížským souputníkem.

Foto: Pražské jaro / Ivan Malý, Jiří Kučera, Zdenko Hanout

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky