Bratislavské hudební slavnosti ukončí Berlioz
Letošní ročník Bratislavských hudebních slavností, které pořádá Slovenská filharmonie, trvá do 6. října a přinese ještě pětici pořadů hlavního programu. Závěrečného koncertu nejvýznačnějšího slovenského festivalu se zhostí Slovenská filharmonie pod vedením francouzského dirigenta Sylvaina Bambrelinga.
Českou stopu v Bratislavě zanechá mezzosopranistka Magdalena Kožená, která se na tamních hudebních slavnostech představí za doprovodu švýcarského La Cetra Barockorchester Basel řízeného Andreou Marconem v programu nazvaném Alcina – začarovaná láska. Už dnes nabídne úryvky z děl Georga Friedricha Händela, Arcangela Corelliho, Alessandra Marcella a Francesca Marii Veraciniho.
Ukázky z atraktivního operního repertoáru budou k poslechu v podání držitelky Grammy Sumi Jo, která během své bohaté kariéry získala uznání v Metropolitní opeře v New Yorku, milánské La Scale, Vídeňské státní opeře a na mnoha dalších místech po celém světě. Absolventku římské Accademia di Santa Cecilia objevil Herbert von Karajan, který ji hned po studiích uvedl na prestižní Salcburský festival. Ve druhé části koncertu zazní Symfonie č. 4 Roberta Schumanna. 3. října hraje Korejský národní symfonický orchestr.
Po úspěchu orchestru mladých hudebníků z Madridu před třemi lety na Bratislavské hudební slavnosti tentokrát přijíždějí mladíci z katalánské metropole Barcelony. S dirigentem Carlosem Checou a klavíristou Ilyou Maximovem importují hudbu své země a rovněž 4. října nabídnou známý Rachmaninovův Klavírní koncert č. 2.
Jevgenij Iršaj, rodák z Petrohradu, nyní občan Slovenska, je v kontextu slovenské hudební produkce jedinečnou osobností. Má mimořádně vyvinutý smysl pro hledání styčných bodů mezi mnoha kulturami a epochami. V premiéře zazní jeho předehra A chto beťar. Dvořákův vznešený Koncert pro violoncello a orchestr h moll patří k vrcholům tvorby českého génia. Interpretovat jej přijede francouzský virtuos Astrig Siranossian. Koncert 5. října uzavře Romantická symfonie Antona Brucknera. Brucknerova symfonie zazní u příležitosti dvoustého výročí skladatelova narození. Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu řídí Rastislav Štúr.
Nesmrtelná láska, jedno z věčných témat. Mytologie lásky a smrti. Smrtelnost, nekonečno… věčné podněty pro uměleckou tvorbu. Příběh veronských milenců poprvé v dějinách hudby velkolepě zpracoval Hector Berlioz. Slovenská filharmonie při závěrečném koncertu 6. října uvede dramatickou symfonii Romeo a Julie v sólových partech s mezzosopranistkou Catrionou Morison, tenoristou Pavolem Bršlíkem a basistou Edwinem Crossley-Mercerem.
Foto: Julia Wesely / Pentatone, Antoine Agoudjian, Konrad Schmidt, archiv festivalu / umělců
Příspěvky redakce
- K České filharmonii přijede debutově Nathalie Stutzmann
- Moravská filharmonie Olomouc nejen s Robertem Kružíkem
- Může duše puknout jako zvon? Odpověď hledá Lieder Society
- Pavel Haas Quartet mezi Schubertiade a Wigmore Hall
- Hudební vzpomínka na moravské skladatele na JAMU