Česká filharmonie vydává zpěvník romských písní. Navazuje na dlouholetý projekt Idy Kelarové
Česká filharmonie rozšiřuje své vzdělávací a komunitní aktivity o nový zpěvník romských písní Amare Čhave (Naše děti), který vznikl ve spolupráci se zpěvačkou Idou Kelarovou a hudebníkem Desideriem Duždou. Publikace navazuje na více než desetiletou tradici workshopů pro školy, jejichž cílem je prostřednictvím společného zpěvu a hudby propojovat romské a neromské děti.

Nový zpěvník vychází ze zkušeností, které Česká filharmonie sbírala od roku 2015 během pravidelných workshopů pořádaných v pražském Rudolfinu. Právě zde se školní kolektivy seznamují s romskou kulturou prostřednictvím hudby, tance a společného muzicírování se členy dětského sboru Čhavorenge, který dlouhodobě vede Ida Kelarová. Podle Kelarové vznikla myšlenka zpěvníku ze zkušenosti, kdy většina dětí podle ní neznala žádnou romskou píseň, přestože školní zpěvníky běžně obsahují lidové skladby z různých evropských i mimoevropských tradic. Nová publikace má tuto mezeru zaplnit a nabídnout pedagogům i široké veřejnosti praktický materiál pro výuku i společné zpívání.
Zpěvník Amare Čhave obsahuje tradiční i autorské romské písně ve vícehlasých úpravách, kompletní partitury s klavírním doprovodem a kytarovými značkami i samostatné pěvecké hlasy. Součástí jsou rovněž texty v romštině doplněné stručným obsahem jednotlivých skladeb. Praktickou součást publikace tvoří QR kódy s nahrávkami hlasů a koncertními verzemi písní v podání sboru Čhavorenge, které mohou sloužit při výuce i domácím studiu. Na hlasových aranžích spolupracoval hudebník Desiderius Dužda, klavírních úprav se ujal pianista a skladatel Tomáš Kačo, někdejší člen Čhavorenge. Tvůrci usilovali o propojení pedagogické přístupnosti s autentickým zachováním charakteru romské hudební tradice.

Projekt zároveň navazuje na dlouhodobou snahu České filharmonie otevírat prostřednictvím hudby témata vzájemného porozumění a kulturního dialogu. Workshopový program Idy Kelarové patří v posledních letech k výrazným vzdělávacím aktivitám orchestru a opakovaně ukazuje, že společné muzicírování může fungovat jako přirozený prostor pro bourání stereotypů a navazování mezilidských vztahů. Zpěvník Amare Čhave je nově dostupný v Rudolfinu i prostřednictvím e-shopu tělesa.
Foto: Petra Hajská
Příspěvky redakce
- Dny nové opery Ostrava míří do finále. Nabídnou Klauny v evropské premiéře
- Sukova Serenáda zazní ve Francii díky Slovenskému komornímu orchestru
- Poslední týden Smetanovy Litomyšle. Porgy a Bess, Mendel Megaking, Bryn Terfel, Morricone a jiní
- První vystoupení Petra Popelky s Mnichovskými filharmoniky
- Varhanní léto na Broumovsku se koná pošestadvacáté
Více z této rubriky
- Festival Academy Kroměříž dá podeváté prostor nastupující hudební generaci v dialogu se zavedenými interprety
- Moravské divadlo Olomouc zakládá Junior Ballet
- Cena Jiřího Bělohlávka pro houslistu Milana Al-Ashhaba
- HAMU otevřela nové zvukové studio. Nabídne práci s prostorovým zvukem i zázemí pro umělecký výzkum
- Vánoční fanfáry předmětem kompoziční soutěže v Brně
- Pražský klavírní festival nadále vede David Kalhous
- Zlínské Talentinum hledá nové talenty. Nabízí vystoupení s filharmoniky
- Prague Summer Nights přivítají mladé hudební talenty z celého světa
- BelcantoLab Simony Šaturové počtvrté, tentokrát v Bratislavě
- O post rektora JAMU se ucházejí dva kandidáti