Festival EuroArt Praha pokračuje s Heroldovci
V úterý 12. listopadu se uskuteční třetí koncert letošní festivalové řady EuroArt Praha. V Sále Martinů v malostranském Lichtenštejnském paláci vystoupí od půl osmé večer s převážně české hudbě věnovaným programem Heroldovo kvarteto.
Soubor založený na podzim roku 1998 svým jménem vzdává hold významné osobnosti české komorní hudby, violistovi Jiřímu Heroldovi, který byl nejen členem úspěšného Českého kvarteta. Jeho osobnost představuje spojení kvalit výjimečného komorního hráče, vynikajícího sólisty, pedagoga, houslaře a skladatele. Tři roky po založení Heroldovo kvarteto získal Cenu Českého spolku pro komorní hudbu a od té doby absolvovalo řadu koncertních vystoupení ve většině evropských zemích, ale i Japonsku, Brazílii, Austrálii nebo na Havajských ostrovech. Za mezník ve své kariéře Heroldovci považují debut v londýnské Wigmore Hall, který se uskutečnil v roce 2005. Čtveřice absolventů pražské HAMU, která vystupuje v obsazení Petr Zdvihal, Jan Valta (housle), Karel Untermüller (viola) a David Havelík (violoncello), je od té doby stálicí mezi předními komorními soubory na české hudební scéně.
V rámci komorního festivalu EuroArt Praha Heroldovo kvarteto návštěvníkům představí intepretaci trojice smyčcových kvartetů. Na úvod večera zazní čtvrtý díl dvacátého opusu Josepha Haydna, Smyčcový kvartet D dur, v němž Haydn důmyslně pracuje se směsici stylů a nálad, což prokázal zejména ve své pozdější tvorbě. V další části Heroldovo kvarteto zahraje dvojici českých děl.
Nejprve soubor přednese Čtvrtý smyčcový kvartet opočenského rodáka Luboše Sluky. Tohoto komponistu si za svého žáka vybral Arthur Honegger a Georges Auric za svého asistenta, z politických důvodů však byl Slukovi pobyt v Paříži znemožněn. Vystudoval tedy HAMU u Jaroslava Řídkého, Pavla Bořkovce a Václava Trojana. Řada Slukových skladeb se již ze studijních let se dočkala trvalé obliby. Po sametové revoluci spolupracoval Sluka na vytváření nové Společnosti skladatelů v rámci Asociace hudebních umělců a vědců. Na sklonku roku 2007 byl zvolen předsedou správní rady festivalu Smetanova Litomyšl. Dílo Luboše Sluky je předznamenáno českou lyričností, zpěvností a srozumitelnou jasnou melodickou linií. Jeho skladatelská tvorba je zakořeněna v krajině českého lidového umění a tvůrců české hudby, především Bedřicha Smetany. Vedle více než tří stovek autonomních kompozic je Sluka také autorem hudby k více než sedmdesáti filmům a věnuje také básnické tvorbě a výtvarnému umění. Smyčcové kvartety složil Sluka čtyři, Heroldovo kvarteto uvede poslední z nich, který pochází z roku 2004.
Závěr komorního večera v pražském Sále Martinů bude věnován Antonínu Dvořákovi, z jehož kvartetního odkazu si soubor vybral teskný Devátý smyčcový kvartet d moll. Ten skladatel zkomponoval během pouhých dvanácti dnů v prosinci 1877 a jsou v něm patrné zřetelné náladové dozvuky Dvořákovy předchozí kompozice, konečné verze oratoria Stabat Mater. Dvořák tento melancholický opus věnoval Johannesu Brahmsovi.
Čtvrtý koncert komorní festival EuroArt Praha zařadil na 10. prosince, kdy rezidenční Stamicovo kvarteto bude hostit hobojistku Janu Brožkovou a flétnistu Romana Novotného.
Foto: Festival Krumlov, Facebook města Opočno
Příspěvky redakce
- Bachovo Vánoční oratorium ve Vídni. Řídí Václav Luks
- Antiqua et nova s Musicou Poetica u Vavřince
- Tomáš Netopil diriguje Kouzelnou flétnu v Tokiu
- Akademici z Univerzity Karlovy uvádějí vánoční koncert
- S akcentem na taneční aspekt děl Bohuslava Martinů
Více z této rubriky
- Bachovo Vánoční oratorium ve Vídni. Řídí Václav Luks
- Antiqua et nova s Musicou Poetica u Vavřince
- Tomáš Netopil diriguje Kouzelnou flétnu v Tokiu
- Akademici z Univerzity Karlovy uvádějí vánoční koncert
- S akcentem na taneční aspekt děl Bohuslava Martinů
- Kontrabasové sólo pro Lukáše Holubíka
- Raiskinův oblíbenec Vasks opět k slyšení v Bratislavě
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery