K malostranskému Vavřinci za kvalitní ‚komořinou‘
Svatovavřinecká sezóna je cyklus komorních koncertů pod hlavičkou Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Kostel sv. Vavřince na Malé Straně v únoru nabídne své prostory třikrát; do půlky dubna celkem sedmkrát. 8. února vystoupí Doležalovo kvarteto, o týden později trio Michaely Koudelkové (flétny), Moniky Knoblochové (cembalo) a Libora Maška (barokní violoncello) a přestupným rokem nabízený 29. únor obsadí klarinetista Marek Švejkar s klavíristkou Lenkou Koreckou. Všechny koncerty se konají večer od půl osmé.

Doležalovo kvarteto vystoupí ve složení Václav Dvořák, Alexej Rosík (housle), Martin Adamovič (viola) a Vojtěch Urban (cello). Repertoár, který je zvolený pro večer 8. února, však zahrnuje také Brahmsův Klavírní kvintet f moll, op. 34, a tak hostem kvarteta bude klavírista, v tomto případě Michal Rezek. V první části večera zazní Smyčcový kvartet č. 1 G dur, op. 22 Vítězslava Nováka.
Pořad Johann Sebastian Bach a synové 15. února pochopitelně ukáže skladatelské mistrovství nejen hlavy rodiny Bachů, ale také potomků Johanna Christiana, Johanna Christopha Friedricha, Wilhelma Friedemanna a Carla Philippa Emanuela. Sonáta g moll, BWV 1034 Johanna Sebastiana večer tria zmíněných umělců uzavře.

Ve spolupráci s festivalem Věčná naděje 29. února v podání Marka Švejkara a Lenky Korecké zazní díla poněkud méně hraná. Autor Niels Wilhelm Gade je reprezentován dílem Fantasiestücke, op. 43, Ervin Schulhoff kusem Hot-Sonate a Sergej Prokofjev Sonátou, op. 94 v realizaci pro určené obsazení, tedy klarinet a klavír.
Foto: ilustrační - Facebook Doležalova kvarteta, Hudba Znojmo / Michal Schneider
Příspěvky redakce
- První sezona Michaely Rózsy Růžičkové s mariánskolázeňskými symfoniky
- Dramaturgická perla. Cappella Mariana s Harantem přímo na jeho hradě
- Janoska Ensemble v Obecním domě s adaptací Vivaldiho ‚Čtveráků‘
- Operní megahit i současný titul ‚šmrnclý‘ jazzem. Liberecká sezona 2026/27
- Druhá část Hudby Znojmo. Vrchol s Andreasem Schollem v dirigentské roli
Více z této rubriky
- První sezona Michaely Rózsy Růžičkové s mariánskolázeňskými symfoniky
- Dramaturgická perla. Cappella Mariana s Harantem přímo na jeho hradě
- Janoska Ensemble v Obecním domě s adaptací Vivaldiho ‚Čtveráků‘
- Operní megahit i současný titul ‚šmrnclý‘ jazzem. Liberecká sezona 2026/27
- Druhá část Hudby Znojmo. Vrchol s Andreasem Schollem v dirigentské roli
- Špaček, Cukrová, Willi… Žďár nad Sázavou v sezoně 2026/27 přitahuje pozornost
- Hudební léto Kuks hostí Collegium 1704 a Pavlu Radostovou
- K poctě Lukáše Hurtíka. Historické varhany Slovenska znějí popětatřicáté
- Jihočeské premiéry. Sezonu načne Čardášová princezna, v plánu je i Don Giovanni
- Do Kladrub během léta zavítá i Jiří Vodička