Jeden z nejvýraznějších mezinárodních reprezentantů v oblasti české klasické hudby, soubor Pavel Haas Quartet zahájil novou koncertní sezónu vystoupeními na prestižních festivalech Schubertiade, Rheingau a Dvořákově Praze. V říjnu kvarteto čeká návrat do rakouského Hohenemsu nebo koncert ve stuttgartské Liederhalle, začátkem listopadu zavítá do Velké Británie se zastávkou ve Wigmore Hall. České publikum mělo…
Smyčcové Duo Euforico ve Foersterově síni
V úterý 14. května pražská Foersterova síň přivítá českou houslistku Ludmilu Pavlovou a violoncellistu Eduarda Šístka, kteří společně občasně vystupují jako Duo Euforico. Program večera tvoří skladby pro smyčcové duo různých stylových období od baroka až po 20. století. K poslechu budou skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Ervína Schulhoffa, Bohuslava Martinů a oblíbená Passacaglia…
Ullmannovské slavnosti 2024. Když nazrál čas…
„Abychom mohli plně docenit Ullmannův přínos, musel nejprve čas milosrdně zmírnit četné křivdy minulosti, utišit národnostní nesváry a hraniční spory.“
„Ruce nad celou akcí s přirozeným šarmem a nezdolným odhodláním drží od počátku zejména dvojice noblesních dam – Jana Galášová a Magdalena Živná.“
„Ve skvělém, zasvěceném a přímo strhujícím podání Fama Quartet zazněla díla židovských autorů, kteří měli k Viktoru Ullmannovi blízko.“
Aby se mohly uskutečnit některé věci, je třeba, aby pro ně nazrál čas. A je to právě tato naše doba, paradoxně plná tragických událostí a zvratů, v níž nastal ten správný okamžik pro vznik nového hudebního festivalu Ullmannovské slavnosti. Letos se v Českém Těšíně a polském Cieszyně, které na jeho pořádání od počátku partnersky spolupracují, konal již jeho čtvrtý ročník.
Anglický festival Leamington s plejádou českých umělců
V rámci Roku české hudby 2024 věnuje společnost Leamington Music svou každoroční stěžejní akci během prvního květnového víkendu české hudbě. Přední čeští hudebníci přijedou do Británie na Leamington Music Festival 2024 a během pěti dnů koncertů a besed oslaví dvousté výročí narození skladatele Bedřicha Smetany a padesáté výročí založení The Dvořák Society for…
Dvě světové premiéry s Fama Quartet v Paříži
Křižovatky současné hudby, tak zní název koncertu, který v pondělí 22. dubna v osm hodin večer pořádá u příležitosti Roku české hudby České centrum v Paříži. Skladby soudobých autorů uvede Fama Quartet. Ve světové premiéře zazní díla Jakuba Rataje a Jana Krejčíka. O den později zahraje soubor i v pařížském Goethe-Institutu. Svorníkem českého večera, který rozezní pařížské České…
Filharmonie Brno ve Vídni jako doma. Kéž by
„Přijeli jsme k vám koncertovat proto, že váš koncertní sál je pro nás nejblíže.“
„Rapsodie v modrém George Gershwina zazněla v původní verzi z roku 1924 pro sólový klavír a jazz band.“
„Erich Wolfgang Korngold jako desetiletý přesídlil s rodiči z Brna do Vídně. “Byli jsme Vídeňané, ale Hitler z nás udělal Židy”, postěžoval si po válce.“
Fiharmonie Brno se po celou dobu svého trvání (založena v roce 1956) potýká s problémem, kde vlastně hrát. Vystřídala již všechny existující prostory v Brně a žádný z nich není to, čemu by se dalo říkat Koncertní sál. Nejbližší takový je ve Vídni, kam orchestr filharmonie občas zajíždí. Konzerthaus se zlatým sálem, kde se konají ty nejkrásnější akce…
Brněnská filharmonie připomíná tři různá hudební výročí
Koncerty Filharmonie Brno 11. a 12. dubna připomenou sto let od světové premiéry Gershwinovy Rapsodie v modrém, která se uskutečnila 12. února 1924 v newyorské Aeolian Hall, dále sedmdesát let od prvního provedení Symfonie in Fis Ericha Wolfganga Korngolda a sto třicet let od narození Ervína Schulhoffa. Jde o příspěvek k Roku české hudby 2024 a jak…
Tři choreografie v jeden večer s ostravským divadlem
Balet Národního divadla moravskoslezského uvede k Roku české hudby 2024 na jeviště Divadla Jiřího Myrona 11. dubna tři choreografie vytvořené na hudbu českých skladatelů. Komponovaný večer s názvem Rapsodie Bohemia je působivou fúzí hudebních stylů pěti významných českých hudebních skladatelů, v jejichž díle našla inspiraci trojice význačných choreografů jedné generace. „Hudební dramaturgie Rapsodie…
Ich wandre durch Theresienstadt
„Prolog a epilog připomněl osobnost Ilse Weber.“
„Adamovou citlivě a vyváženě doprovázel pianista Malte Schäfer.“
„Pavel Haas a Viktor Ullmanm zahynuli v Osvětimi v říjnu roku 1944, Ervín Schulhoff v srpnu roku 1942 v bavorském Weissenburgu.“
V rámci sedmého ročníku festivalu Věčná naděje se 14. března konal charitativní koncert v Zrcadlové síni Klementina. Byl uspořádán ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky a výtěžek koncertu bude věnován na nákup hudebních nástrojů pro Jedličkův ústav a školy. Zpívala Bella Adamova, na klavír hrál Malte Schäfer.
Zahájení festivalu Věčná naděje. Anna Paulová právem sklidila největší úspěch
„Interprety byli PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Kružíka a klarinetistka Anna Paulová.“
„Díla židovských skladatelů zazněla spolu s geniální hudbou salcburského mistra.“
„Její basetový klarinet zněl v krásném klenutém tónu, s virtuozitou a brilancí nejvyšší úrovně.“
Do svého sedmého ročníku vstoupil 21. února zahajovacím koncertem v kostele sv. Šimona a Judy festival Věčná naděje, pořádaný stejnojmennou nadací. V průběhu následujících dnů a týdnů až do konce dubna nabídne veřejnosti celkem sedm koncertů. Interprety úvodního večera byli PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Kružíka a laureátka Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2015, klarinetiska Anna Paulová.
K malostranskému Vavřinci za kvalitní ‚komořinou‘
Svatovavřinecká sezóna je cyklus komorních koncertů pod hlavičkou Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Kostel sv. Vavřince na Malé Straně v únoru nabídne své prostory třikrát; do půlky dubna celkem sedmkrát. 8. února vystoupí Doležalovo kvarteto, o týden později trio Michaely Koudelkové (flétny), Moniky Knoblochové (cembalo) a Libora Maška (barokní violoncello) a přestupným rokem nabízený…
Dva jubilanti ve Filharmonii Brno. Petr Fiala tentokrát jako skladatel ve světové i české premiéře
„Pocta Leoši Janáčkovi pro varhany a orchestr je skladbou jednovětou, má formu předehry a jsou v ní použity citace z Janáčkovy Glagolské mše, které Fiala rozvádí.“
„Sólových partů dechového kvinteta se ujali členové Filharmonie Brno, všichni sólisté prokázali, že jsou mistry svého nástroje a jejich souhra byla obdivuhodná.“
„Partu houslí se chopil Roman Patočka a violoncella Václav Petr, oba výsostní umělci, dokonale se doplňující, ovládající nejen brilantně své nástroje, ale především se ideálně doplňující jako interpreti.“
Filharmonie Brno postavila pro svůj první abonentní koncert v Besedním domě vedle sebe skladby dvou jubilantů, Johannesa Brahmse a Petra Fialy. U druhého si objednala skladbu – s názvem Pocta Leoši Janáčkovi pro varhany a orchestr večer 9. listopadu 2023 zazněla s varhaníkem Petrem Kolařem pod vedením dirigenta Roberta Kružíka její světová premiéra. Poté zahráli filharmonici ještě Koncert pro dechové kvinteto a komorní orchestr, což byla česká premiéra skladby Petra Fialy. Johannes Brahms byl připomenut Koncertem pro housle, violoncello a orchestr a moll, který přednesli sólisté Roman Patočka a Václav Petr. Repríza koncertu se koná dnes od devatenácti hodin.
Souhra, na kterou je radost hledět.
Bennewitzovo kvarteto na Dnech Bohuslava Martinů
„Interpretace byla velmi zaujatá, košatá a usazená.“
„Krásný příklad toho nejlepšího, co je komorní hudba posluchači schopna nabídnout: duchaplnosti, intimity i závažnějšího vzrušení, hravosti, krásy, harmonizujících výměn mezi nástroji…“
„Soubor byl schopen během večera dát výrazně rozdílným dílům přesně to, co každému z nich patří, a navíc to korunoval vyzrálou komorní souhrou.“
Dlouhý a skvělý. Takový byl koncert Bennewitzova kvarteta na Dnech Bohuslava Martinů. V Sále Martinů hrála čtveřice v sobotu Dvořákův Smyčcový kvartet C dur op. 61, Bartókův Čtvrtý smyčcový kvartet a v obnovené premiéře, to znamená v nově revidované verzi, Kvartet č. 1 Bohuslava Martinů. Tři velká díla, všechna tři ve vzácné jednotě dokonalosti a prožitku, závažnosti a nadhledu, ušlechtilosti a emocí.
Janáčkovo kvarteto oslavilo 75 let existence s klavíristkou Elizabeth Leonskou
„Předsedkyně a současně i někdejší rektorka JAMU, profesorka Alena Veselá na pódiu přála kvartetu hodně dalších úspěchů.“
„Pamětník, druhý houslista a profesor JAMU Adolf Sýkora zavzpomínal na začátky, které se všechny vázaly k Besednímu domu, který označil za rodný dům kvarteta.“
„Elizabeth Leonskaja zde překvapila ukázněností, byla součástí týmu se samozřejmostí a muzikantskou pokorou.“
Janáčkovo kvarteto oslavilo pětasedmdesát let činnosti koncertem pro brněnský Spolek přátel hudby, který si letos připomíná čtvrtstoletí existence. Spolu s kvartetem vystoupila klavíristka Elizabeth Leonskaja a společně přednesli Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81 Antonína Dvořáka. Soubor hrál také Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1 „Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty“ a Smyčcový kvartet č. 1 Erwina Schulhoffa. Besední dům zaplnili především posluchači, kteří pamatují začátky i slavnou historii kvarteta, a ovace nebraly konce.
Netradičně zaměřený večer. Bohemia Saxophone Quartet a Komorní filharmonie Pardubice
„Ivanovićova znalost pardubického orchestru a cit pro výběr skladeb a jejich ztvárnění přispěly velkou měrou k sukcesu úterního koncertu.“
„Kooperace i vzájemná prolnutí jsou v případě členů Bohemia Saxophone Quartetu propracovány do detailu.“
„Dvě skladby byly odehrány za osobní přítomnosti autorů, do Pardubic přijeli Lukáš Hurník i Eduard Douša.“
Komorní filharmonie Pardubice pro svůj mimořádný koncert, připravený na úterý 10. května v Sukově síni Domu hudby, sáhla do netradičního repertoáru, nahlížíme-li program večera optikou její běžné dramaturgie. K provedení novodobých skladeb, vzniklých vesměs ve 20. století, přizvala Bohemia Saxophone Quartet a dirigenta Marka Ivanoviće. Ohlášená díla pěti autorů slibovala už předem zajímavý hudební zážitek, hosté na pódiu pak jeho nespornou kvalitu. Posluchačům se dostalo obojího, škoda jen, že si jich nenašlo do hlediště cestu více.
Komorní filharmonie Pardubice v úterý s Bohemia Saxophone Quartetem
Komorní filharmonie Pardubice vystoupí v úterý 10. května v místní Sukově síni Domu hudby od 19 hodin se souborem Bohemia Saxophone Quartet. Těleso reprezentují Pavel Fiedler – sopránový saxofon, Antonín Mühlhansl / David Marišler – altový saxofon, Pavel Škrna – tenorový saxofon a Kateřina Pavlíková – barytonový saxofon. Orchestr bude řídit Marko Ivanović a zaznějí skladby…
Nový Hudební festival Zbraslav v Praze od pátku do neděle
Hudební festival Zbraslav je nový projekt, který vzniká jako reprezentativní přehlídka koncertního umění s cílem pravidelně představovat publiku na pražské Zbraslavi zajímavé umělce, přitažlivé hudební programy a profesionální výkony. Festival založil violoncellista a skladatel Štěpán Filípek se svými kolegy ze Zbraslavského tria. Akce je primárně zaměřena na klasickou hudbu, má ale ambice být…
První koncertní sezóna Lieder Company 2022 od května do prosince
Spolek Lieder Company, který vznikl v loňském roce s úmyslem představovat (nejen) pražskému publiku písňovou tvorbu, zahájí svou první koncertní sezónu v neděli 8. května ve Velkém sále Novoměstské radnice na Praze 2 v 19:30 hodin. Řada sedmi různorodých a objevných koncertů se uzavře 11. prosince. Tři úvodní večery jsou věnovány Francii – částečně jsou…
Svátky hudby v pátek poprvé v Roudnici nad Labem
V pátek 27. srpna se v roudnickém Kulturním domě Říp od 19 hodin uskuteční koncert z řady Svátky hudby. Ty Roudnici nad Labem navštíví vůbec poprvé. Vystoupí houslisté Václav Hudeček a David Hernych, cembalistka Jana Turková a Alma Ansámbl, který hraje ve složení Silvie Hessová a Martina Bačová – housle, Věra Binarová – viola, Hana Baboráková Shabuová…
Deváté Litoměřické svátky hudby na konci srpna
Poslední srpnový víkend se uskuteční už devátý ročník festivalu Litoměřické svátky hudby. Oproti minulým ročníkům letos pořadatelé naplánovali pouze dva koncerty místo běžných tří. V sobotu 28. srpna budou v kostele Všech svatých v Litoměřicích od 19 hodin účinkovat houslisté Václav Hudeček a Jiří Vodička, sopranistka Kristýna Kůstková a barytonista Roman Janál. Vystoupí po boku…
Festival Za poklady Broumovska s Triem Českého rozhlasu a s Borisem Giltburgem
Festival Za poklady Broumovska pokračuje. Kostel Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují bude v sobotu 3. července od 18 hodin místem koncertu Tria Českého rozhlasu, které hraje ve složení Lukáš Pavlíček – hoboj, Lukáš Dittrich – klarinet a Libor Soukal – fagot. Na programu budou Mozartovo Divertimento pro hoboj, klarinet a fagot č.…
Irena Troupová: Život Hanse Winterberga byl dlouhou dobu obestřen mnoha tajemstvími
„Je naprosto přirozené, že budu zpívat automaticky jinak antifonu Hildegardy z Bingenu a cappella a jinak Ligetiho Le Grand Macabre s orchestrem. Ale obojí mě baví!“
„Podařilo se mi najít vnuka Hanse Winterberga, Petera Kreitmeira, který na můj opatrný dotaz, má-li přístup k Winterbergově pozůstalosti, reagoval s velkým nadšením a okamžitě nám zprostředkoval první noty. A stálo to zato!“
„Plánů je docela hodně, ale s ohledem na minulý nešťastný rok je už neberu jako hotovou věc. Smutek z tolika zmařených koncertů minulé sezóny zůstává…“
Přední česká sopranistka Irena Troupová je známá coby interpretka staré hudby, jíž se začala intenzivně věnovat už během studia hudební vědy na Karlově univerzitě. Ze spolupráce se souborem Musica Antiqua Praha pod vedením Pavla Klikara vzešel velký počet nahrávek a došlo k mnoha koncertům u nás i v zahraničí. V té době se u Ireny Troupové zrodil zájem i o hudbu soudobou…
Závěrečný koncert sezóny PKF – Prague Philharmonia
„Muzika je to na první dojem posluchačsky nenáročná, ovšem to neznamená, že je jednoduchá na souhru a že neskýtá nejednu záludnost pro samotné hráče orchestru.“ „Ceyssonův záběr je velmi pevný, ale umělec umí vytvořit velmi tichou rozjímavou náladu, na kterou orchestr navázal s absolutním soustředěním, a společně tak vytvořili skutečně mysteriózní dojem v závěru…
Tereza Dubsky: Musica non grata nám roste pod rukama
„Mluví se o tom relativně málo, Praha však byla opravdu ‚hotspotem‘ celé evropské kultury.“
„Pojem entartete Kunst, tedy zvrhlé umění, není ničím jiným než politickou perzekucí těch, kteří se ‚nehodili‘.“
„Zařadit takové množství méně hraných oper bychom si bez finanční podpory, která je s tímto projektem spojená, nemohli dovolit.“
Projekt Národního divadla a Státní opery Musica non grata odstartoval ještě loni v létě, kdy na zahajovacím koncertě zněla například díla Bohuslava Martinů či Vítězslavy Kaprálové. Pak byl ambiciózní projekt přerušen pandemií – některé z koncertů se přitom podařilo zachovat alespoň online…
PKF – Prague Philharmonia s dalším online komorním koncertem
Orchestr PKF – Prague Philharmonia nabídne dnes ve 20 hodin na svém YouTube kanále a facebookovém profilu komorní koncert, který se natáčel v budově Komerční banky nacházející se v centru Prahy na Václavském náměstí. „Dva přední představitelé hudebního impresionismu Maurice Ravel a Claude Debussy, kteří do tónů přenesli to, co velikáni Monet nebo Renoir…
Kožená a Rattle poprvé spolu v Brně, ve vile Tugendhat
Poprvé spolu v Brně vystoupí Magdalena Kožená a její manžel dirigent Sir Simon Rattle, který bude hrát na klavír. V písňovém recitálu, sestaveném výhradně pro tento večer, přednesou skladby českých autorů. Koncert se koná ve čtvrtek 13. srpna ve vile Tugendhat od 21 hodin v rámci festivalu Maraton hudby Brno a bude ho možné sledovat ve spolupráci…
VÝHERCE CD:
Trio Českého rozhlasu spojilo divertimenta a Šalamouna
Vyhlašujeme výherce CD. Trio Českého rozhlasu vydalo své debutové CD. Přináší na něm spojení „Divertimenta pro dechové trio“ od skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta, Iši Krejčího a Ervína Schulhoffa a premiérovou skladbu „Přísloví Šalamounova“, která zkomponoval Tomáš Ille. Soubor ji živě představil loni na festivalu Smetanovské dny v Plzni. Trio Českého rozhlasu hraje ve složení Lukáš Pavlíček…
SOUTĚŽ O CD:
Trio Českého rozhlasu spojilo divertimenta a Šalamouna
Vyhlašujeme soutěž o CD. Trio Českého rozhlasu vydalo své debutové CD. Přináší na něm spojení „Divertimenta pro dechové trio“ od skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta, Iši Krejčího a Ervína Schulhoffa a premiérovou skladbu „Přísloví Šalamounova“, která zkomponoval Tomáš Ille. Soubor ji živě představil loni na festivalu Smetanovské dny v Plzni. Trio Českého rozhlasu hraje ve složení Lukáš Pavlíček…
Úterky naplněné komorní hudbou v programu Atria na Žižkově
Pražské Atrium Žižkov chystá cyklus komorních koncertů. Na programu budou vždy v úterý. Nejbližší se koná 3. března, kdy se představí Trio Českého rozhlasu. Po něm to bude manželské klavírní duo Martina a Kristiny Kasíkových a mladé Trio Clavio. Všechny koncerty začínají od půl osmé. Trio Českého rozhlasu zahraje ve složení hobojista Lukáš…
Mladé, krásné, talentované
„Po včerejšku nikdo nepochybuje o interpretačních dovednostech Kataríny Slavkovské.“ „Nálada každé písně se Ladě Bočkové zračila i ve výrazu tváře a gestech.“ „Oba klavíristé, Marta Vašková i Radim Pančocha byli svým sólistkám skvělými partnery.“ Úterní večer v Besedním domě přivítal na pódiu dvě mladé dámy, které navzdory nízkému věku svým talentem už nějakou dobu ohromují…