Katedrála sv. Víta hostí třináctý ročník varhanního festivalu. Olivier Penin zahraje na úvod
Třináctý ročník festivalu Svatovítské varhanní večery nabídne od 2. do 30. července zážitky z výkonů vynikajících umělců v prostředí majestátní svatovítské katedrály. Jako první rozezní katedrální varhany mimořádná osobnost varhanního umění, varhaník pařížské baziliky sv. Klotildy Olivier Penin. Přednese program z děl dvou velikánů varhanní literatury, Johana Sebastiana Bacha a Césara Francka.
Konkétně se jedná o Bachovu Fantasii G dur, BWV 572, dále chorál z Kantáty č. 147 „Jesus bleibet meine Freude“, od Césara Francka zazní Preludium, fuga a variace, legendární Toccata a fuga d moll, BWV 565 varhaník Olivier Penin bude pokračovat a přidá Bachovu chorální předehru Herzlich tut mich verlangen, BWV 727, pořad pak ukončí Franckovým Chorálem č. 3 a moll.
Varhaník Adam Viktora je široké kulturní veřejnosti známý jako dirigent a umělecký vedoucí souboru Ensemble Inégal. Na druhém z festivalových večerů (9. července) však posluchače osloví sólovým vystoupením, kdy představí hudbu od J. S. Bacha přes Roberta Schumanna a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho k virtuóznímu Bedřichu Antonín Wiedermannovi.
Francouzská hudba ovládne večer (16. července) v podání Marie Pochopové. Tato představitelka mladší generace rozehraje paletu harmonií dvou velikánů francouzské hudby 20. století – Maurice Duruflého a Jehana Alaina.
Čtvrtý koncert (23. července) věnuje mladý slovenský varhaník Štefan Iľaš rozmanitosti repertoáru. Přednese hudbu z Rakouska, Německa, Francie i své domoviny; od romantismu po současnost; od mystických kusů po efektní.
Varhaník Jan Doležel a trumpetista Stanislav Masaryk zakončí festival osvědčenou kombinací hudebních nástrojů. Vedle barokních skladeb pro trubku zaplní svatovítský chrám i varhanní hudba Janáčkova, Regerova či Franckova. Český varhaník působící v německém Erlangenu a slovenský trumpetista hrající v České filharmonii, tak 30. července vytvoří slavnostní závěr celého letošního festivalu.
Festival pořádá Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Koncerty se konají vždy v úterý od devatenácti hodin.
Foto: Victor Weller, Facebook festivalu
Příspěvky redakce
- Hudební fórum Hradec Králové podvacáté. Hledá odpovědi na aktuální otázky
- Opera Schrattenbach 2024. Soudobá hudba a divadlo opět v Olomouci
- Vínek stonulý aneb Janáček v lidové podobě
- Olomoučtí se vracejí do Polska. Klavírní sólo Marek Kozák
- Kukal Quartet na bruselském festivalu Proquartetto