Leif Segerstam (1944–2024)
Ve věku osmdesáti let zemřel ve středu 9. října finský dirigent a skladatel Leif Segerstam, všestranně nadaný hudebník, osobitý propagátor severské hudby a autor obsáhlého kompozičního odkazu čítajícího bezmála čtyři stovky symfonií.
Leif Segerstam byl je jedním z nejvšestrannějších a nejzajímavějších hudebních talentů v severských zemích. Po studiích houslí, klavíru, skladby a dirigování na Sibeliově akademii v Helsinkách v letech 1952 až 1963 pokračoval postgraduálním studiem na Juilliard School of Music v New Yorku. Nejprve se uplatňoval jako houslista a violista. Svoji dirigentskou dráhu odstartoval působením v operních domech v Tampere, Helsinkách, Stockholmu a Berlíně, hostoval v newyorské Metropolitní opeře, milánské La Scale, londýnské Covent Garden, v Teatro Colon, ale i německých operních domech v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a Mnichově. Představil se také na Salcburském festivalu či na operním festivalu ve finské Savonlinně, kde dirigoval Salome, Borise Godunova, Dona Carlose, Aidu, Bludného Holanďana, Fidelia a Macbetha.
Jako šéfdirigent stanul v letech 1975 až 1982 u Symfonického orchestru Rakouského rozhlasu ve Vídni a v letech 1977 až 1987 u Symfonického orchestru Finského rozhlasu v Helsinkách. V osmdesátých letech byl rovněž generálním ředitelem Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz, u které i v pozdějších letech působil jako čestný hostující dirigent. Roku 1988 byl jmenován šéfdirigentem Symfonického orchestru Dánského rozhlasu, tento post opustil v roce 1995, kdy nastoupil jako šéfdirigent Královské opery ve Stockholmu. Jeho posledním šéfdirigentským angažmá bylo v letech 1995 až 2007 vedení Helsinské filharmonie.
Výraznou stopu zanechal také svými nahrávkami, zejména uspěl se svými alby s Mahlerovými, Nielsenovými a Sibeliovými díly i soudobou hudbou, které natočil se Symfonickým orchestrem Dánského rozhlasu, Skrjabina a Schnittkeho nahrál se Stockholmskou filharmonií a Brahmse s Rheinland-Pfalz Staatsphilharmonie. Rovněž jeho nahrávky Sibelia a Rautavaary s Helsinskými filharmoniky získaly několik mezinárodních ocenění a nominací.
Leif Segerstam prokázal během své hudební kariéry mimořádnou skladatelskou kreativitu a vedle komorní a vokální hudby je autorem symfonií, smyčcových kvartetů, houslových a klavírních koncertů. Proslavil se zejména vysokým počtem zkomponovaných symfonií, kterých údajně složil celkem tři sta sedmdesát jedna. Jedná se zpravidla o zhruba dvacetiminutová jednovětá díla, zpravidla hraná bez dirigenta. Inspirací k takovým symfoniím byla Segerstamovi Sedmá symfonie Jeana Sibelia. Jeho skladatelský jazyk byl založen na vlastním přístupu k aleatorice, nazýval jej svobodnou pulzací a pracoval s ním po celou zralou etapu jeho tvorby. Příznačné pro Segrestama bylo volné určení časových vztahů mezi jednotlivými party zúčastněných hudebníků.
Od podzimu 1997 do jara 2013 byl Leif Segerstam zastupujícím profesorem dirigování na Sibeliově akademii v Helsinkách. V listopadu 1998 udělil Severský hudební výbor NOMUS Segerstamovi Cenu Severské rady za hudbu za jeho práci „jako neúnavného zastánce skandinávské hudby“. V roce 2004 byla Leifu Segerstamovi udělena výroční státní cena za hudbu ve Finsku.
Leif Segerstam se narodil 2. března roku 1944 ve Vaasa a zemřel 9. října v Helsinkách.
Foto: Anna Flegontova, Irina Tumenene
Příspěvky redakce
- Listopadové Hudební výlety SHF a náhradní termín vystoupení Jana Mráčka
- Všechny cesty vedou do Říma. Soudobá česká a italská hudba v Praze a Hradci Králové
- Pražské Národní divadlo připomíná sto let Giacoma Pucciniho
- Národní muzeum otevírá výstavu Má vlast k poctě Bedřicha Smetany
- Směr Hongkong. Pražský filharmonický sbor vyveze Dvořáka
Více z této rubriky
- Národní muzeum otevírá výstavu Má vlast k poctě Bedřicha Smetany
- Skladatelská soutěž Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději otevřena do konce listopadu
- Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena zná své vítěze. Dvanáctý ročník opanoval Stanislav Mühlfait
- Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby za rok 2024 získal Petr Altrichter
- Varhanická škola zřejmě bude Janáčkovým muzeem