KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Marsalisův Příběh šumaře na Maratonu hudby Brno english

V rámci festivalu Maraton hudby Brno zazní v české premiéře Příběh šumaře, skladba A Fiddler’s Tale z pera jazzmana Wyntona Marsalise. Dnes od půl sedmé publikum uslyší na PonavaFestu v Lužánkách instrumentální suitu, v neděli večer na nádvoří Domu pánů z Kunštátu pak celé představení, v němž vystoupí Martin Dvořák v roli Ďábla a vypravěčem bude Arnošt Goldflam.

Dirigent Paul Mauffray, který projekt připravil spolu s trumpetistou Vítem Otáhalem, houslistou Vítem Mužíkem a členy Moravské filharmonie Olomouc, Filharmonie BrnoBrno Contemporary Orchestra, představuje Marsalisův Příběh šumaře jako „svého druhu moderní variaci na Stravinského Příběh vojáka“. Jde o koncert hudby z jeho rodného města New Orleans. Marsalis podle dirigenta vypráví stejný příběh jako Stravinskij, avšak jeho zpracování je jazzovější.

Nedávno nalezený a dosud nepublikovaný překlad textu Václava Renče, někdejšího dramaturga Zemského, dnes Národního divadla Brno, přednese v neděli při provedení celého díla Arnošt GoldflamMartinem Dvořákem, který se zhostí role Ďábla.

Příběh vojáka složil Igor Stravinskij během první světové války, když byl v exilu, a dílo určil pro provádění zejména na nekonvenčních místech. „To se hodí i pro tyto nejisté časy, které zažíváme, s ohledem na měnící se omezení velikosti souborů a publika,“ poznamenal Paul Mauffray. Wynton Marsalis se podobně v roce 1998 inspiroval Stravinským a napsal vlastní varianci na „Příběh vojáka“ v modernějším jazzovém stylu.

„Wyntonův otec Ellis Marsalis mi osobně předal noty k této skladbě pouze pár měsíců před tím, než se stal obětí koronaviru, a náš koncert je proto věnován jeho památce,“ uvedl dirigent, podle něhož je tato komorní hudba skvělým prostředkem návratu ke kulturnímu životu, který byl a stále je omezen v souvislosti s epidemií.

Foto: archiv festivalu, Danny Clinch

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...Příspěvky od Petr VeberVíce z této rubriky