MET: Live in HD – La traviata
Přímý přenos Verdiho opery La traviata z Metropolitní opery zamíří do českých kin v rámci série kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 5. listopadu. Nová inscenace v režii Michaela Mayera je zasazena do barvitého světa poloviny devatenáctého století, přesto přináší řadu nadčasových vizuálních prvků. Scénu navrhla Christine Jones, kostýmy připravila Susan Hilferty. Violettu ztvární Nadine Sierra, jejího sebestředného milence Alfreda hraje Stephen Costello. Ústřední trojici coby Alfredův otec doplní barytonista Luca Salsi. Diriguje Daniele Callegari.

Jakkoliv je dnes La traviata Giuseppe Verdiho stálicí operního repertoáru na mnoha nejslavnějších scénách na světě, ve své době způsobila jistou kontroverzi a úspěch sklidilo až její druhé uvedení. Slavné dílo se v letošní sezóně vrací i na prkna Metropolitní opery v New Yorku.

Verdi, inspirován už tehdy kontroverzním románem a stejnojmennou divadelní hrou francouzského spisovatele Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi, provokoval natolik, že benátští cenzoři požadovali, aby byl děj opery ze současnosti přesunut na začátek osmnáctého století, a tak se zmírnil sociálně kritický náboj díla. Verdi to odmítl a publikum si na novou operu zvykalo jen pozvolna. Odrazovalo i to, že hlavní postavou byla kurtizána, která ale byla vylíčena jako tragická hrdinka vzbuzující lítost. První uvedení v roce 1853 nebylo, částečně i kvůli ledabylému nastudování a hereckým výkonům, publikem přijato dobře, renomé nového díla napravila až obnovená premiéra o rok později a dílo si postupně vybudovalo pozici stálice na operních scénách po celém světě.

Foto: MET / Aerofilms
Příspěvky redakce
- Pětice českých talentů postoupila do prvního kola soutěže Pražské jaro
- Barbara Maria Willi jmenována rektorkou JAMU
- Listy důvěrné Leoše Janáčka v klavírním i mluvním přednesu
- Václav Luks ve Frankfurtu řídí první uvedení Steffaniho opery Amor vien dal destino
- Kathleen O’Mara zazpívá na Novoměstské radnici. Doprovází Ahmad Hedar
Více z této rubriky
- Listy důvěrné Leoše Janáčka v klavírním i mluvním přednesu
- Václav Luks ve Frankfurtu řídí první uvedení Steffaniho opery Amor vien dal destino
- Kathleen O’Mara zazpívá na Novoměstské radnici. Doprovází Ahmad Hedar
- Dalibor Karvay jako doma u SOSRu
- Zuzana Marková znovu ve společnosti Andrey Bocelliho
- Proměny podle Gaudium Pragense
- Štěpánka Pučálková v Salcburku jako Druhá dáma
- Popelka, Špaček a Dvořák společně v Pittsburghu
- Barokní objevy z Kroměříže i habsburské výročí se Silentium! ensemble
- Markéta Janoušková hraje v Německu