Mistrovské kurzy i festivalové koncerty počtrnácté v Třeboni
Jihočeská Třeboň bude v srpnu hostit už čtrnáctý ročník Třeboňských letních setkávání. Festival spojený s mistrovskými kurzy přivítá přední české interprety i mladé hudebníky a nabídne koncerty na několika historických místech města.

Malebná Třeboň se od 11. do 16. srpna promění v centrum letního hudebního dění zaměřeného na mladé talenty. Čtrnáctý ročník festivalu a mistrovských kurzů Třeboňská letní setkávání nabídne nejen intenzivní pedagogickou práci s mladými hudebníky, ale také veřejné koncerty v atraktivních historických prostorách města. Organizátoři letos rozšiřují lektorský tým o dvě osobnosti: violistku Kristinu Fialovou a barytonistu Jiřího Rajniše.

Třeboňská letní setkávání dlouhodobě propojují vzdělávání mladých hudebníků s koncertním festivalem. Kurzy jsou určeny studentům konzervatoří, vysokých hudebních škol i žákům základních uměleckých škol a zaměřují se na obory violoncello, viola, hoboj, akordeon, kytara a zpěv. Vedle nových lektorů se do Třeboně vracejí také osvědčené pedagogické osobnosti, například hobojista Vilém Veverka, violoncellista Petr Nouzovský, klavírista Daniel Wiesner či akordeonisté Ladislav Horák a Markéta Laštovičková. Kytarovou třídu povede pedagog Pražské konzervatoře Patrick Vacík.

Významnou součástí festivalu jsou i večerní koncerty, které se odehrávají v různých třeboňských prostorách, od Schwarzenberské hrobky přes Společenský sál Lázní Aurora až po altán Bertiných lázní. Festivalové gala v Divadle J. K. Tyla 13. srpna obstará Pražské kytarové kvarteto, jehož členem je právě Vacík. Soubor představí program složený z českých skladeb Štěpána Raka a Lukáše Hurníka, doplněný o úpravy děl Edvarda Griega, Benjamina Brittena a George Gershwina.

Většina výuky i doprovodných aktivit se letos uskuteční v nově zrekonstruované budově místní základní umělecké školy na Masarykově náměstí. Novinkou letošního ročníku budou také odborné semináře jednotlivých oborů. Jeden z nich povede hudební pedagožka Ludmila Pavlová, která se zaměří na téma autenticity a pružnosti v hudebním projevu. Festival tradičně doplňuje také soutěžní ocenění, Cena Petra Paulů pro nejlepšího kytaristu kurzů. Přihlášky do kurzů jsou aktuálně otevřené a zájemci se mohou přihlásit přes webové stránky akce.
Foto: archiv Třeboňských letních setkání, archiv KlasikaPlus.cz
Příspěvky redakce
- ‚Odvážná‘ Noc kostelů
- Flétna v centru pozornosti závěrem května na HAMU
- Belfiato Quintet se představí v New Yorku
- Netopýr v Brně. Předpremiérové kukátko přiblíží novou inscenaci slavné operety
- Bratislavský festival Viva Musica! na úvod s Glassovým Einsteinem
Více z této rubriky
- ČRo D-dur: Středeční večer s Antoniem Pappanem
- ‚Odvážná‘ Noc kostelů
- Flétna v centru pozornosti závěrem května na HAMU
- Belfiato Quintet se představí v New Yorku
- Netopýr v Brně. Předpremiérové kukátko přiblíží novou inscenaci slavné operety
- Bratislavský festival Viva Musica! na úvod s Glassovým Einsteinem
- Poslední, desátý koncert komorní řady Prague Philharmonia
- Pražské jaro ve třetím týdnu s mistrovskými díly velkých forem
- Hudební festival Ludwiga van Beethovena číslo 61. Hvězdným hostem Maxim Vengerov
- Matouš Hasoň diriguje SOČR, zazní premiéra na objednávku orchestru