Po deseti letech příprav se ve Svatém Vítu instalují nové varhany
Po sto letech od prvního plánu na vybudování velkých varhan a po sedmi stech letech od založení se katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě dočká faktického dokončení. Celé desetiletí trvaly přípravy na osazení chrámu velkým varhanním nástrojem; nyní je instrument vyrobený španělskou varhanářskou dílnou postupně navážen do Prahy a 16. dubnem začíná jeho instalace. Oficiální inaugurace nových varhan je naplánována na 15. červen příštího roku.

V minulém týdnu byly do pražské Svatovítské katedrály jako první dopraveny největší dřevěné píšťaly nových varhan spolu se vzdušnicemi a dalšími částmi konstrukce. Návozy pokračují i o pašijovém týdnu, celkem by z Barcelony do Prahy mělo varhany transportovat minimálně devět kamionů. Ve středu 16. dubna oficiálně začne vlastní instalace na kúru. Ta by podle plánů měla trvat do poloviny léta, poté započne dlouhé období ladění nástroje a testování jeho vlivu na statiku katedrály, stav vitráží a podobně. Očekává se, že proces naladění potrvá do poloviny prosince. Hotové by varhany měly být na jaře příštího roku. K jejich slavnostní inauguraci by následně mělo dojít na svátek svatého Víta, 15. června 2026, a to koncertem za účasti České filharmonie.
Nové varhany jsou monumentálním nástrojem s šesti tisíci píšťalami, který byl vyroben ve španělské varhanářské dílně Gerharda Grenzinga. Do Prahy je transportován postupně po částech v zájmu usnadnění jejich instalace. Provede ji tým odborníků v prostorách zrekonstruované západní kruchty, která je již osazena lešením a připravena na vestavbu nástroje.

„Tento okamžik vnímáme jako završení hlubokého duchovního i společenského úsilí. Varhany nejsou jen nástroj, jsou symbolem duchovního hlasu katedrály, který bude promlouvat k věřícím i návštěvníkům po generace,“ uvedl Vojtěch Mátl, vedoucí sekretariátu pražského arcibiskupa a předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany, který organizuje celý proces příprav a výstavby varhan a zaštiťuje také veřejnou sbírku. V ní se doposud podařilo vybrat na sto šest milionů korun, a to i formou adopce píšťal. K dosažení cílové částky ještě chybí dva a půl milionu korun.
Svatovítská katedrála se tak vedle dosavadního Melzerova pětadevadesátiletého třímanuálového nástroje s osmapadesáti rejstříky, který je pro její prostory zvukově nedostačující, dočká plnohodnotného nástroje se čtyřmi manuály, pedálem a šestadevadesáti rejstříky. Největší píšťaly budou mít více než sedm metrů.
foto: facebook Arcibiskupství pražského a Nadačního fondu Svatovítské varhany
Příspěvky redakce
- Zanikne Festival hudebního divadla Opera?
- Harmonie u Svatého Havla
- Pěvecká soutěž Operalia letos v bulharské Sofii
- Libuška pro Salome nebo Martina Šrejmu. Festival Opera 2025 udělil závěrečná ocenění
- Akademie MenART ocení výjimečné pedagogy základních uměleckých škol
Více z této rubriky
- Zanikne Festival hudebního divadla Opera?
- Libuška pro Salome nebo Martina Šrejmu. Festival Opera 2025 udělil závěrečná ocenění
- Akademie MenART ocení výjimečné pedagogy základních uměleckých škol
- Cyril Höschl (1949–2025)
- Alinde Quintet získal Cenu Českého spolku pro komorní hudbu
- Osmnáct minut nestačí. Asociace učitelů hudební výchovy protestuje proti chystaným změnám výuky na základních školách
- Petr Bierhanzl (1952–2025)
- Anna Pawlicová absolutní vítězkou letošní Mickovy houslové soutěže
- Pražskou konzervatoř zřejmě povede Veronika Höslová. Jako první žena v historii školy
- Veřejnoprávní rozhlas a televize získají stabilní financování