Sopranistka Eva Hornyáková rozezní pražský Profesní dům
Opera Gala je název dalšího koncertu z cyklu Belcrea Art. Společně vystoupí slovenská operní diva Eva Hornyáková, barytonista Roman Janál a klavíristka Júlia Grejtáková, když koncert 3. května v barokním refektáři Profesního domu na Malostranském náměstí nabídne průřez nejkrásnějšími áriemi a písněmi českého i světového repertoáru, od romantických hrdinek a hrdinů až po lyrické a dramatické postavy.

Sopranistka Eva Hornyáková je význačnou postavou na (nejen) slovenské operní scéně. V roce 2006 debutovala na scéně Opery Slovenského národního divadla jako hraběnka Almaviva ve Figarově svatbě. V jejím repertoáru jsou hlavní role v operách Pucciniho, Verdiho, Dvořáka, Smetany a Mozarta. V minulosti se Hornyáková představila mimo jiné na festivalu Pražské jaro a Smetanově Litomyšli. Spolupracovala se světovými operními hvězdami jako jsou José Cura či Adam Plachetka, s orchestry Staatskapelle Dresden, Českou filharmonií, FOK, Slovenskou filharmonií, například pod taktovkou Jakuba Hrůši, Serge Baudea, Petra Altrichtera a Emmanuela Villaume. Za postavu Markétky v Gounodově opeře Faust získala Cenu operní kritiky časopisu Hudební život.
Roman Janál patří k výrazným osobnostem české operní i koncertní scény. Od roku 1997 je sólistou pražského Národního divadla, kde ztvárnil řadu rolí domácího i světového repertoáru, mimo jiné Figara v Rossiniho Lazebníku sevillském, Escamilla v Bizetově Carmen nebo titulní roli v Mozartově Donu Giovannim. Vedle operního repertoáru se dlouhodobě věnuje také písňové tvorbě, zejména dílům německých romantických autorů. V roce 1999 získal Cenu Thálie za roli Polluxe v Rameauově opeře Castor a Pollux.

Konkrétní repertoár zvolený pro pražské vystoupení není zveřejněn, avšak diváci v Profesním domě 3. května vědí, že uslyší díla Mozarta, Pucciniho, Verdiho, Čajkovského, Dvořáka či Smetany. Na místě bude možné zakoupit také CD účinkujících umělců, které doprovodí klavíristka Júlia Grejtáková.
Foto: archiv KlasikaPlus.cz
Příspěvky redakce
- Czech Brass Academy. Pražský letní kurz pro ‚žesťaře‘
- Páté Akordeonové léto Litomyšl s pestrým koncertním doprovodem
- Festival Krumlov láká na egyptskou sopranistku či výlety do Orientu
- Cena Jiřího Bělohlávka pro houslistu Milana Al-Ashhaba
- HAMU otevřela nové zvukové studio. Nabídne práci s prostorovým zvukem i zázemí pro umělecký výzkum
Více z této rubriky
- Czech Brass Academy. Pražský letní kurz pro ‚žesťaře‘
- Páté Akordeonové léto Litomyšl s pestrým koncertním doprovodem
- Festival Krumlov láká na egyptskou sopranistku či výlety do Orientu
- Svatovítské varhanní večery. Patnácté a speciální
- Jihočeská filharmonie zamíří do Lince. Čeká ji spolupráce se studenty Brucknerovy univerzity
- Dárek pardubické Komorní filharmonie
- Pražský klavírní festival nadále vede David Kalhous
- Varhanní Vyšehrad uzavře vystoupení Kateřiny Málkové
- Novozámecké hudební léto u Kinských v Kostelci nad Orlicí
- Zlínské Talentinum hledá nové talenty. Nabízí vystoupení s filharmoniky