VÝHERCE ALBA:
Hravé flétny Pavla Trojana
Flétna je hudební nástroj, který historicky učaroval mnoha skladatelům. Svými možnostmi láká také současné autory. Skladatel Pavel Trojan na svém autorském koncertu pořádaném v říjnu 2023 ve spolupráci s Českou flétnovou asociací uvedl hned šest nových skladeb, v nichž flétna hraje hlavní roli. Vzápětí po koncertu vznikly studiové nahrávky všech titulů, které večer zazněly, a ve spolupráci s Radioservisem bylo v dubnu 2024 vydáno album Hravé flétny.
Soutěžní otázka: Hudební skladatel Pavel Trojan, který byl v letech 2004 až 2018 ředitelem Pražské konzervatoře, vytvořil dosud více než devadesát opusů. Je také autorem muzikálu, který byl v roce 2016 uveden v Divadle Na Rejdišti. Jaký je jeho název?
Odpověd je: Závišův kříž
Výherce vstupenek: Jan Vaníček, Veverská Bítýška
Gratulujeme!
Domažlický rodák Pavel Trojan (otec ředitele festivalu Pražské Jaro, rovněž Pavla) vystudoval skladbu pod vedením Ilji Hurníka na Pražské konzervatoři a následné pokračoval ve studiích na pražské HAMU ve třídě Jiřího Pauera. První významnější skladby složil Trojan již za studií a začal se se svými kompozicemi prosazovat na soutěžních kláních i koncertních pódiích. Roku 1990 Trojanův Koncert pro housle a orchestr v podání houslisty Jaroslava Svěceného postoupil do semifinále ve skladatelsko-interpretační soutěži The Concerto Prize v Londýně. V roce 1998 skladatel dokončil rozsáhlou Missu solemnis pro sóla, sbor, varhany a orchestr, kterou věnoval Univerzitě Karlově. Premiéry se dílo dočkalo na slavnostním koncertu k dvoustému výročí Pražské konzervatoře a 660. výročí založení Karlovy Univerzity v roce 2008. Pavel Trojan se intenzivně věnuje i kompozicím pro akordeon či souborům obsahujícím tento nástroj, převážně z podnětu předního českého hráče na tento nástroj Ladislava Horáka, s nímž portál KlasikaPlus.cz přinesl nedávno rozhovor. Svými díly na sebe Trojan upozornil také v Itálii, kde byly uvedeny premiéry jeho skladeb Cantabile a capriccio pro housle a klavír či Pocta trentské katedrále.
V díle Pavla Trojana má významné zastoupení tvorba instruktivní a tvorba pro děti, je autorem nejen klavírních i sborových cyklů, ale dětské opery Bylo nás pět na motivy literární předlohy Karla Poláčka, která se premiéry dočkala v roce 2003 na festivalu Pražské jaro. Trojanova díla zazněla také na Dnech soudobé hudby, Pražských premiérách nebo v sezóně Plzeňské filharmonie, která uvedla jeho Sinfonii giocosu. Nejnovější Trojanovou symfonickou skladbou je Koncert pro housle a orchestr č. 2, který byl zkomponován na podnět Jiřího Vodičky, koncertního mistra České filharmonie. Skladba byla oceněna na mezinárodní skladatelské soutěži Maurice Ravela v roce 2015 v Bergamu, kde byla vyhlášena nejlepší orchestrální skladbou českého skladatele.
Důležitou oblastí Trojanova zájmu je i hudebně-dramatická tvorba, která obsahuje další operní tituly, jako například Pastýřská pohádka, muzikál o zakázané lásce rytíře Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty nebo filmovou a scénickou hudbu. V neposlední řadě se Trojan věnuje i kompozici skladeb pro účely interpretačních soutěží. Trojan je sám častým členem porot hudebních soutěží a předsedá Mezinárodní skladatelské soutěži Antonína Dvořáka pořádané Pražskou konzervatoří ve spolupráci se Seouloratorio, korejskou hudební institucí, která interpretuje a propaguje v Korejské republice Dvořákovu tvorbu. Dlouhá léta úzce spolupracuje i s Pražskou konzervatoří jako pedagog, čtrnáct let působil v roli ředitele této instituce.
Program alba Hravé flétny, které je možné získat v soutěži, je stejný jako byl program zmíněného Trojanova autorského večera, a to včetně pořadí skladeb. Titulní skladba Hravá hudba pro flétnu a klavír zazněla na koncertě dvakrát ve dvou různých interpretacích, je tedy dvakrát i na albu. Do programu koncertu bylo totiž zařazeno i vystoupení vítěze prvního ročníku soutěže České flétnové asociace, jimiž se staly Ondřej Macourek a Tereza Tomášková. „Myslím, že celkové ladění alba je vskutku hravé, což je ostatně přirozenou součástí mého kompozičního naturelu,“ dodal k nahrávce Pavel Trojan.
V červnu uvede orchestr Neoklasik premiéru Trojanovy Druhé symfonie v rámci teplického Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena a Pavel Trojan připravuje také autorský večer v pražském kostele sv. Vavřince, který nabídne průřez jeho klavírní tvorbou. Akce jsou na programu 13., resp. 19. června.
Foto: z archivu P. Trojana, Facebook J. Vodičky, Radioservis
Příspěvky redakce
- Elitní fagotista předá své zkušenosti studentům HAMU
- Haasovci ve Wigmore s Giltburgem
- Vydavatelství Supraphon se stává součástí Sony Music Entertainment
- Magdalena Kožená uvede světovou premiéru písňového cyklu Ohada Ben-Ariho
- Flétna a tanec hlavními motivy orchestrálního pořadu Prague Philharmonia
Více z této rubriky
- SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Komenský na Festivalu hudebního divadla Opera 2025 - VÝHERCI VSTUPENEK:
Káťa Kabanová zahájí Festival hudebního divadla Opera 2025 - VÝHERCE VSTUPENEK:
Václav Hudeček a jeho hosté oslaví Rok české hudby - VÝHERCE VSTUPENEK:
Musica Florea uvede Mou vlast, jak zněla za časů Smetany - VÝHERCI VSTUPENEK:
Novodobá premiéra Requiem Jana Zacha s Musicou Floreou - VÝHERCE VSTUPENEK:
Mozartovi svůdníci scénicky v Litni - VÝHERCI VSTUPENEK:
Musica Florea uvede španělskou barokní zarzuelu Válka obrů - VÝHERCI VSTUPENEK:
Pocta Jarmile Novotné v Litni - VÝHERCE VSTUPENEK:
České noneto jubilejně na Smetanovských dnech - SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
První české melodramy na Smetanovských dnech