KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

VÝHERCE ALBA:
Hravé flétny Pavla Trojana english

Flétna je hudební nástroj, který historicky učaroval mnoha skladatelům. Svými možnostmi láká také současné autory. Skladatel Pavel Trojan na svém autorském koncertu pořádaném v říjnu 2023 ve spolupráci s Českou flétnovou asociací uvedl hned šest nových skladeb, v nichž flétna hraje hlavní roli. Vzápětí po koncertu vznikly studiové nahrávky všech titulů, které večer zazněly, a ve spolupráci s Radioservisem bylo v dubnu 2024 vydáno album Hravé flétny.

Soutěžní otázka: Hudební skladatel Pavel Trojan, který byl v letech 2004 až 2018 ředitelem Pražské konzervatoře, vytvořil dosud více než devadesát opusů. Je také autorem muzikálu, který byl v roce 2016 uveden v Divadle Na Rejdišti. Jaký je jeho název?

Odpověd je: Závišův kříž

Výherce vstupenek: Jan Vaníček, Veverská Bítýška
Gratulujeme!

Domažlický rodák Pavel Trojan (otec ředitele festivalu Pražské Jaro, rovněž Pavla) vystudoval skladbu pod vedením Ilji Hurníka na Pražské konzervatoři a následné pokračoval ve studiích na pražské HAMU ve třídě Jiřího Pauera. První významnější skladby složil Trojan již za studií a začal se se svými kompozicemi prosazovat na soutěžních kláních i koncertních pódiích. Roku 1990 Trojanův Koncert pro housle a orchestr v podání houslisty Jaroslava Svěceného postoupil do semifinále ve skladatelsko-interpretační soutěži The Concerto Prize v Londýně. V roce 1998 skladatel dokončil rozsáhlou Missu solemnis pro sóla, sbor, varhany a orchestr, kterou věnoval Univerzitě Karlově. Premiéry se dílo dočkalo na slavnostním koncertu k dvoustému výročí Pražské konzervatoře a 660. výročí založení Karlovy Univerzity v roce 2008. Pavel Trojan se intenzivně věnuje i kompozicím pro akordeon či souborům obsahujícím tento nástroj, převážně z podnětu předního českého hráče na tento nástroj Ladislava Horáka, s nímž portál KlasikaPlus.cz přinesl nedávno rozhovor. Svými díly na sebe Trojan upozornil také v Itálii, kde byly uvedeny premiéry jeho skladeb Cantabile a capriccio pro housle a klavír či Pocta trentské katedrále

V díle Pavla Trojana má významné zastoupení tvorba instruktivní a tvorba pro děti, je autorem nejen klavírních i sborových cyklů, ale dětské opery Bylo nás pět na motivy literární předlohy Karla Poláčka, která se premiéry dočkala v roce 2003 na festivalu Pražské jaro. Trojanova díla zazněla také na Dnech soudobé hudby, Pražských premiérách nebo v sezóně Plzeňské filharmonie, která uvedla jeho Sinfonii giocosu. Nejnovější Trojanovou symfonickou skladbou je Koncert pro housle a orchestr č. 2, který byl zkomponován na podnět Jiřího Vodičky, koncertního mistra České filharmonie. Skladba byla oceněna na mezinárodní skladatelské soutěži Maurice Ravela v roce 2015 v Bergamu, kde byla vyhlášena nejlepší orchestrální skladbou českého skladatele.

Důležitou oblastí Trojanova zájmu je i hudebně-dramatická tvorba, která obsahuje další operní tituly, jako například Pastýřská pohádka, muzikál o zakázané lásce rytíře Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty nebo filmovou a scénickou hudbu. V neposlední řadě se Trojan věnuje i kompozici skladeb pro účely interpretačních soutěží. Trojan je sám častým členem porot hudebních soutěží a předsedá Mezinárodní skladatelské soutěži Antonína Dvořáka pořádané Pražskou konzervatoří ve spolupráci se Seouloratorio, korejskou hudební institucí, která interpretuje a propaguje v Korejské republice Dvořákovu tvorbu. Dlouhá léta úzce spolupracuje i s Pražskou konzervatoří jako pedagog, čtrnáct let působil v roli ředitele této instituce. 

Program alba Hravé flétny, které je možné získat v soutěži, je stejný jako byl program zmíněného Trojanova autorského večera, a to včetně pořadí skladeb. Titulní skladba Hravá hudba pro flétnu a klavír zazněla na koncertě dvakrát ve dvou různých interpretacích, je tedy dvakrát i na albu. Do programu koncertu bylo totiž zařazeno i vystoupení vítěze prvního ročníku soutěže České flétnové asociace, jimiž se staly Ondřej MacourekTereza Tomášková. „Myslím, že celkové ladění alba je vskutku hravé, což je ostatně přirozenou součástí mého kompozičního naturelu,“ dodal k nahrávce Pavel Trojan.

V červnu uvede orchestr Neoklasik premiéru Trojanovy Druhé symfonie v rámci teplického Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena a Pavel Trojan připravuje také autorský večer v pražském kostele sv. Vavřince, který nabídne průřez jeho klavírní tvorbou. Akce jsou na programu 13., resp. 19. června.

Foto: z archivu P. Trojana, Facebook J. Vodičky, Radioservis

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky