neděle, 14 květen 2023 09:16

Pražské jaro pokračuje – filharmonie, opera i MenART

Autor:

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro od středy 17. do neděle 21. května nabídne deset koncertů. Z orchestrů vystoupí Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu či Essenští filharmonikové. Sólisté, sbor a orchestr Národního divadla nabídnou Dvořákovu operu Armida, své pěvecké umění v písních předvede mladá mezzosopranistka Bella Adamova, představí se cembalista Jean Rondeau, který vystoupí i se souborem Nevermind Trio a v komorních i symfonických projektech zahraje rezidenční umělec festivalu, violista Antoine Tamestit. Na programu bude i koncert mladých talentů, stipendistů projektu MenART.

 

2023-05-14-Pj-pokracuje-I-04

 

Česká filharmonie ve středu 17. května večer na své domovské půdě vystoupí pod taktovkou finského dirigenta Klause Mäkeläho. Na programu budou Schnittkeho Koncert pro violu a orchestr, ve kterém se sólového partu ujme rezidenční umělec festivalu, Antoine Tamestit, a Mahlerova Symfonie č. 1 D dur „Titán“.

Den na to v Obecním domě zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který povede Cornelius Meister. Sólistou večera bude Jan Mráček a přednese Dvořákův Houslový koncert a moll, op. 53. Vrcholem večera pak bude Martinů Symfonie č. 1, H 289.

 

2023-05-14-Pj-pokracuje-I-03

 

V pátek 19. května uvede Národní divadlo Dvořákovu operu Armida v režii Jiřího Heřmana, pod hudebním vedením Roberta Jindry. Ten samý večer naplní Rudolfinum hudbou Essenští filharmonikové s dirigentem Tomášem Netopilem. Sólistou bude Frank Peter Zimmermann, v jehož podání zazní Elgarův Houslový koncert h moll, op. 61. Druhá část programu bude patřit Symfonii č. 5 F dur, op. 76 Antonína Dvořáka.

Na sobotu 20. května přichystala dramaturgie Pražského jara do Anežského kláštera dva programy. Dopoledne v písňovém recitálu vystoupí mladá mezzosopranistka Bella Adamova s klavíristou Maltem Schäferem a v podvečer se na stejném místě v programu nazvaném Gradus ad Parnassum představí cembalista Jean Rondeau. Večer v Rudolfinu bude v režii violisty Antoina Tamestita a klavíristy Cédrica Tiberghiena. Ti uvedou recitál z děl Franze Schuberta, Roberta Schumanna, Johna Downlanda, Benjamina Brittena a Rebeccy Clarke.

 

2023-05-14-Pj-pokracuje-I-02

 

Festivalovou neděli 21. května v kostele svatých Šimona a Judy zahájí koncert mladých talentů – stipendistů projektu MenART, kteří rok pracovali pod vedením mentorů, sopranistky Kateřiny Kněžíkové, violoncellistky Michaely Fukačové, houslisty Jana Fišera, flétnisty Jana Ostrého a klavíristů Iva Kahánka a Karla Košárka. Podvečer v Anežském klášteře bude patřit koncertu souboru Nevermind, který však změnil formaci a název na Nevermind Trio. Budou ho reprezentovat violista Louis Creac'h, hráč na violu da gamba Robin Pharo a výše zmíněný cembalista Jean Rondeau. Ten se předvede coby hráč na kladívkový klavír. Soubor přednese především skladby Johanna Sebastiana Bacha. Rezidenční umělec festivalu Antoine Tamestit při svém závěrečném vystoupení v neděli večer v Rudolfinu spojí síly s německou houslistkou Isabelle Faust. „Isabelle má vytříbený, citlivý způsob hry, jedinečný zvuk, ona sama je inspirativní osobností!“ chválí svou spoluhráčku Tamestit. Společně návštěvníky pozvou k poslechu intimně laděného programu z tvorby barokního mistra Monsieura de Sainte-Colomba, proslaveného filmem Všechna jitra světa, dále z díla Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů a současného maďarského skladatele Györgyho Kurtága.

 

2023-05-14-Pj-pokracuje-I-05

 

Foto: Lenaka, Ksana Fedorova, Khalil Baalbaki, Rita Cuggia 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.