Beethovenova Devátá završí sezonu Jihočeské filharmonie
Jihočeská filharmonie uzavírá půlkulatou sezónu. Závěrečným počinem v rámci 45. ročníku snažení zavedeného symfonického tělesa bude velký vokálně-instrumentální koncert na půdorysu Beethovenova proslulého díla, KlasikaPlus.cz však informuje i o ostatních červnových aktivitách v Českých Budějovicích sídlícího tělesa.

Prvním červnovým pořadem pod hlavičkou Jihočeské filharmonie bude koncert bez orchestru, tedy komorní, a to s trojicí umělců Jiřím Pelikánem (trubka), Armandem Giordanem (trubka) a Ludmilou Dvořákovou (varhany). V kostele sv. Anny nabídnou díla Vejvanovského (Sonata Vespertina), Bruhnse (Preludium e moll), Vivaldiho (Koncert pro dvě trubky a varhany C dur), Johanna Sebastiana Bacha (Preludium a fuga G dur, BWV 541) a dalších. Večer s barokní hudbou pro trubky a varhany se koná 2. června.

Program výhradně z děl Jiřího Antonína Bendy (Medea, Koncert pro cembalo a smyčce f moll, Sinfonia č. 6 Es dur) je následně k mání pod taktovkou starohudebního specialisty Vojtěcha Spurného, který jihočeský orchestr řídí 3. a 4. června opět v kostele sv. Anny. Recitační linky se v melodramu Medea nadvakrát ujme Barbora Munzarová.
11. června následuje vystoupení klavíristky Hanny Bachmann. V jejím čistě ženském skladatelském programu The Year v kostele sv. Anny zazní zejména díla Fanny Mendelssohn, dále anglické skladatelky Ethel Smyth, české skladatelky Vítězslavy Kaprálové a nejnovější skladba pro Bachmann od rakouské skladatelky Gerdy Poppy (*1963). Hanna Bachmann zahraje pod vedením Marka Šedivého.
Závěrečný koncert 45. sezóny Jihočeské filharmonie nese podtitul Óda na radost, což silně a správně odkazuje k Beethovenovu slavnému kusu, tedy Symfonii č. 9 „S Ódou na radost“. V divadelním sále Metropolu vystoupí 18. června kromě orchestru sólisté Veronika Rovná (soprán), Lucie Hilscherová (alt), Richard Samek (tenor) a Jan Morávek (bas) a zpívá také Český filharmonický sbor Brno. Celé provedení řídí zkušený Petr Altrichter.
V červnu pak příznivci muzikálů mohou navštívit ještě pořad Mistr muzikálů A. L. Webber. Zpěváci Sára Milfajtová a Roman Tomeš 24. června v českobudějovickém KD Slavie zazpívají pod dirigentem Kryštofem Markem hity z děl Jesus Christ Superstar, Evita, Cats, Phantom of the Opera a dalších.
Foto: archiv Jihočeské filharmonie, archiv KlasikaPlus.cz
Příspěvky redakce
- Devadesátiny Zdeňka Zahradníka s koncertní poctou
- Primachori v Uničově představí výběr z dětského sborového zpěvu. Do přehlídky se zapojilo přes tři tisíce dětí
- Foerstrovky po roce znovu na HAMU. Tentokrát s dirigenty Buchtou a Novákem
- Připomínka jubileí Dagmar Peckové ve Státní opeře
- Orchestrální a sborová asociace jednala o budoucnosti živého umění i médií veřejné služby
Více z této rubriky
- Devadesátiny Zdeňka Zahradníka s koncertní poctou
- Primachori v Uničově představí výběr z dětského sborového zpěvu. Do přehlídky se zapojilo přes tři tisíce dětí
- Foerstrovky po roce znovu na HAMU. Tentokrát s dirigenty Buchtou a Novákem
- Připomínka jubileí Dagmar Peckové ve Státní opeře
- Lukáš Vendl na závěr varhanní řady v evangelickém Salvátoru
- Musica Florea, Silentium i Vojtěch Pelka. Olomoucké Baroko láká na zvučná jména
- Orchestr Berg v bubenečské Staré čistírně
- Mezinárodní společnost J. B. Foerstera připomíná skladatelovo výročí koncerty i výstavou ve Vídni
- Mozartova Figarova svatba uzavře operní sezónu libereckého divadla
- Cyklus Setkávání s klasickou hudbou v Dolních Břežanech zahájí Český kytarový orchestr