Česká píseň v Litomyšli
V Roce České hudby uvede Litomyšlský symfonický orchestr, těleso s tradicí delší než jedno století, program věnovaný písňové tvorbě Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a svého dirigenta Davida Lukáše. V úterý 14. května od sedmé hodiny večerní doprovodí dvojici sólistů a trojici sborů ve Smetanově domě v Litomyšli.

Litomyšlský symfonický orchestr je tradiční těleso spjaté s Litomyšlí, které se více než sto let věnuje interpretaci klasické hudby a pod svými křídly sjednocuje amatérské i profesionální hudebníky všech věkových skupin. Kromě regionálních hudebních nadšenců těleso v dechové sekci spolupracuje s instrumentalisty z brněnských i jiných profesionálních těles. Litomyšlské symfoniky již po několik sezón vede dirigent a skladatel David Lukáš. V minulosti těleso spolupracovalo s Václavem Neumannem, Ivanem Ženatým nebo Wihanovým kvartetem.
V rámci cyklu koncertů klasické hudby a v roce dvoustého výročí narození litomyšlského skladatel Bedřicha Smetany si orchestr připravil program zahrnující výběr Smetanových vokálních skladeb doplněných o díla Antonína Dvořáka a dirigenta tělesa Davida Lukáše. V sólových partech se na koncertu ve Smetanově domě v Litomyšli představí sopranistka Lucie Kratochvílová a barytonista Leoš Krejčí. Sborových partů se ujmou smíšené pěvecké sbory Vlastimil, Bendl a Otakar. Provedení bude řídit David Lukáš.
Foto: Facebook orchestru
Příspěvky redakce
- Alinde Quintet zakončí Hudební léto Kuks se světovou premiérou
- Foersterův odkaz je opečovávaný v Chýnově
- Poučeně i poučně. Litomyšlské dny barokní tradice pojedenácté
- Hradečtí filharmonici v Neratově s přímluvou za Ukrajinu
- Spor o novou státní kulturní politiku. Odborná veřejnost žádá její stažení, ministr změnu odmítá
Více z této rubriky
- Alinde Quintet zakončí Hudební léto Kuks se světovou premiérou
- Foersterův odkaz je opečovávaný v Chýnově
- Poučeně i poučně. Litomyšlské dny barokní tradice pojedenácté
- Hradečtí filharmonici v Neratově s přímluvou za Ukrajinu
- Michaela Káčerková a Ondřej Vrabec vystoupí na varhanním festivalu v Bruggách
- Chrudim v barokním hávu. Místní festival nabídne i operu
- Severočeská Hudební setkání oslaví uměleckou zralost
- Za Chopinem a dalšími do Mariánských Lázní
- Kvarteta Zemlinského a Bennewitze společně v Belgii
- Klavíristé spějí do Mikulova. Inspirací jim bude i Eva Strejcová