KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Josef Špaček hraje Berga v Manchesteru english

BBC Philharmonic je národní symfonický orchestr britského rozhlasového vysílání a jeden z pěti rozhlasových orchestrů, které provozuje British Broadcasting Corporation. Hlavním koncertním místem orchestru je Bridgewater Hall v Manchesteru a právě tam vystoupí český, aktuálně světově nejznámější český houslista Josef Špaček. 20. dubna přednese sólový part Houslového koncertu Albana Berga. Diriguje německá dirigentka Anja Bihlmaier.

Houslový virtuos Josef Špaček patří k největším českým uměleckým talentům posledních několika dekád. Jeho kariéra vedla přes studia na prestižních amerických školách pod vedením jednoho z největších houslových mistrů 20. století Itzhaka Perlmana k angažmá na postu koncertního mistra České filharmonie, kterým se stal jako nejmladší houslista v historii orchestru. Po ukončení svého devítiletého působení v čele České filharmonie se Josef Špaček vydal na výhradně sólovou dráhu.

Na programu koncertu manchesterského orchestru jsou kromě Bergovy kompozice ještě díla „krále vídeňských valčíků“ Johanna Strausse mladšího; zazní jeho Císařský valčík, op. 437 a ještě známý valčík Na krásném modrém Dunaji, op. 314. Uvedení děl lze chápat jako předzvěst oslav příštího roku, kdy zejména ve Vídni se bude slavit celoročně. Na konec orchestr BBC Philharmonic zahraje ještě Beethovenovu Symfonii č. 7 A dur, op. 92. Ludwig van Beethoven ji začal skládat v roce 1811, když se léčil v teplických lázních. Známé je Wagnerovo obdivné označení „apoteóza tance“ vyřčené na adresu symfonie.

Anja Bihlmaier

Foto: archiv Klasiky+, Marco Borggreve

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky