KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Lucie Kaňková jako Královna noci v Královské opeře v Liège english

Česká sopranistka Lucie Kaňková si na přelomu roku zazpívá na prestižní operní scéně Královské opery Wallonie-Liège, a to hned ve dvou operách. Nejprve ji čeká od 19. prosince role Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně a o měsíc později První žínka v Dvořákově Rusalce.

Jsem vděčná za každou minutu, kterou absolvuji na této belgické scéně, kam jsem se nyní po roce a půl s radostí vrátila,“ říká Lucie Kaňková. „Podobně jako v loňském Rigolettovi jsem se zde i nyní setkala s velmi inspirativními kolegy. Konkrétně v této produkci jsem ztělesněním impozantního pavouka, který se v závěru opery propadne do obří sítě. Myslím, že po této inscenaci ve mně nezbyde ani špetka arachnofobie.

Královna noci patří k extrémním rolím v rámci sopránového repertoáru. Zejména druhá árie Královny Der Hölle Rache je notoricky známá, i díky Formanovu filmu Amadeus. „Tříčárkovaná f musí sedět přesně, jinak je efekt pryč,“ konstatuje Kaňková. „Zároveň je Mozartova Kouzelná flétna záludná v tom, že obsahuje mluvené pasáže, kdy musí pěvec předvést svůj hlas de facto činoherním způsobem a ideálně bez známky akcentu.

Premiéru bude mít produkce Kouzelné flétny pod taktovkou amerického dirigenta Christophera Franklina už 19. prosince. Následují reprízy 21., 23., 28., 30. a 31. prosince. Derniéra se koná 6. ledna v Palais des Beaux Arts de Charlerois.

Lucii Kaňkovou do Liège (Lutychu) pozvala předloni na předzpívání dirigentka a hudební ředitelka Speranza Scappucci, která jí nabídla tzv. covera, neboli náhradníka, pro role Philine z opery Mignon a Donny Anny z opery Don Giovanni. V březnu 2022 v Lutychu na poslední chvíli vplula do role Gildy z Verdiho opery Rigoletto pod taktovkou Daniela Orena. Vysloužila si ovace vstoje a také opakování umělecké příležitosti v dalších představeních.

Foto: J. Berger / ORW Liège, Enrico Cicconofri

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky