KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Soutěž Josefa Micky znovu po pěti měsících english

Mezinárodní houslová soutěž PhDr. Josefa Micky 2024 se v letošním roce koná v termínu 22. – 24. března, a to na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy. Porotě dvanáctého ročníku soutěže stejně jako při tom posledním posledním předsedá legendární Václav Hudeček.

Jednokolová soutěž je i letos rozdělena do pěti kategorií (odstupňovány po dvou letech), nejstarší účastníci byli narození v roce 2008. Soutěž je určena houslistům, kteří navštěvují základní umělecké školy, konzervatoře, střední školy s hudebním zaměřením, soukromé umělecké školy nebo soukromou výuku, kteří nastudují předepsaný repertoár a splní věkovou hranici do šestnácti let.

Josef Micka, od jehož narození uplynulo v minulém roce sto dvacet a od úmrtí třicet let, je významnou osobností české houslové pedagogiky. Po absolutoriu Pražské konzervatoře získal stipendium československé vlády pro roční studium na École de musique v Paříži. Byl sólistou i komorním hráčem, se spolužáky založil ve 20. letech úspěšné kvarteto a do roku 1945 byl členem České filharmonie, ale postupem času se jeho hlavní životní náplní stala pedagogická činnost. Od roku 1939 učil na Pražské konzervatoři. Vystudoval také hudební vědu a psychologii. Mezi jeho žáky byli Václav Neumann, Petr Messiereur, Petr Škvor, Václav Hudeček, Jiří Panocha, Pavel Zejfart, Magdalena Micková, Eva Bublová, Jan Opšitoš, Pravoslav Kohout a další, výrazně stál i u začátků Smetanova, TalichovaPanochova kvarteta. Josef Micka je autorem metodického díla Hra na housleŠkoly hry na housle pro začátečníky, na které pracoval se svou dcerou Magdalenou Mickovou.

Foto: ilustrační - Pixabay / SvetlanaKv

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky