Ceny v soutěži Josefa Micky pro Natalii Szymczyk a Marii Burgetovou
Absolutní vítězkou jedenáctého ročníku Mezinárodní houslové soutěže Josefa Micky se v Praze stala Natalia Szymczyk, patnáctiletá studentka Střední hudební školy Karola Szymanowského v Katovicích. Je už laureátkou více než tří desítek národních a mezinárodních houslových soutěží.
Nejúspěšnější českou účastnicí Mezinárodní houslové soutěže Josefa Micky je letos Marie Burgetová, šestnáctiletá studentka Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Převzala ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Hlavní Cenu spolku Via musica ad beatum získal Jakub Lukáč, Cenu PhDr. Josefa Micky Emily Jane Euschen, Cenu pro nejmladšího účastníka Philolaos Doliesen.
Jednokolová soutěž byla i letos rozdělena do pěti kategorií, nejstarší účastníci byli narození v roce 2007. Porotě předsedal Václav Hudeček. Soutěž, konající se na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy, je určena pro houslisty, kteří navštěvují základní umělecké školy, konzervatoře, střední školy s hudebním zaměřením, soukromé umělecké školy nebo soukromou výuku, kteří nastudují předepsaný repertoár a splní věkovou hranici do šestnácti let.
Rovněž loni, kdy v soutěži zvítězila také Polka, a sice Natalia Dragan, kvitovali pořadatelé reprezentativní účast. V pěti věkových kategoriích, stoupajících od osmi do šestnácti let vždy ve dvouletém intervalu, se porotě i divákům představilo jednapadesát soutěžích, z toho devětadvacet z České republiky a dvaadvacet ze zahraničí.
Josef Micka, od jehož narození uplynulo v tomto roce sto dvacet a od úmrtí třicet let, je významnou osobností české houslové pedagogiky. Po absolutoriu Pražské konzervatoře získal stipendium československé vlády pro roční studium na École de musique v Paříži. Byl sólistou i komorním hráčem, se spolužáky založil ve 20. letech úspěšné kvarteto a do roku 1945 byl členem České filharmonie, ale postupem času se jeho hlavní životní náplní stala pedagogická činnost. Od roku 1939 učil na Pražské konzervatoři. Vystudoval také hudební vědu a psychologii. Mezi jeho žáky byli Václav Neumann, Petr Messiereur, Petr Škvor, Václav Hudeček, Jiří Panocha, Pavel Zejfart, Magdalena Micková, Eva Bublová, Jan Opšitoš, Pravoslav Kohout a další, výrazně stál i u začátků Smetanova, Talichova a Panochova kvarteta. Josef Micka je autorem metodického díla Hra na housle a Školy hry na housle pro začátečníky, na které pracoval se svou dcerou Magdalenou Mickovou.
Foto: Facebook V. Hudečka, Facebook M. Burgetové, Facebook soutěže
Příspěvky redakce
- Národní divadlo moravskoslezské ruší sobotní představení
- Novou sezónu zahájí i v Českých Budějovicích. S filharmonií vystoupí Bařákovi
- Duchu Tvůrce, přijď! Symfonie tisíců na úvod sezóny Pražských symfoniků
- Brno Contemporary Orchestra všem, kteří darovali srdce
- Svatováclavský hudební festival ve třetím zářijovém týdnu. S českými interprety a českou hudbou