Veřejná kulturní instituce je téměř na světě
Návrh zákona o veřejné kulturní instituci coby nové právní formě pro kulturní sektor prošel legislativním řízením v Poslanecké sněmovně i Senátu Parlamentu České republiky. Po podpisu prezidenta by zákon měl vstoupit v platnost pravděpodobně 1. ledna roku 2025. Dosavadní příspěvkové organizace tak bude možné převést na novou právní formu s větší flexibilitou a širšími možnostmi.
Dlouhodobé snahy a debaty o vzniku nové právní formy pro veřejný sektor v oblasti kultury, která by přinesla zefektivnění řízení, modernizaci správy a financování kulturních institucí – příspěvkových organizací – a v podstatě definovala nový typ právnické osoby odpovídající současným nárokům, se blíží do finále. Legislativní procesem, tedy schválením oběma komorami Parlamentu České republiky, prošel Zákon o veřejné kulturní instituci. Očekává se, že změna přinese kulturním organizacím stabilitu a možnost dlouhodobého ekonomického i dramaturgického plánování. Důležitý je také moment možnosti vícezdrojového financování. Zakladatelem veřejné kulturní instituce bude moci být stát nebo jeden a více samosprávných celků, tedy obce nebo kraje.
„O legislativním ukotvení veřejné kulturní instituce se diskutuje již velmi dlouhou dobu. Jsem velmi rád, že už to nejsou jen diskuze a plány, a náš návrh zákona úspěšně prochází legislativním procesem. Kulturní instituce se díky zákonu budou moci transformovat v moderní kulturní subjekty s větší flexibilitou. Jak v oblasti financování, tak co se týká možnosti zřizovatele. Navíc přechod na novou právní formu bude dobrovolný,“ uvedl Martin Baxa, ministr kultury.
Ministerstvo kultury s využitím vyhodnocení a podkladů Asociace profesionálních divadel připravilo návrh zákona, v němž sjednotilo postoje všech zainteresovaných subjektů. Spolupracovalo na něm s Ministerstvem financí i se zástupci odborné veřejnosti. Jeho tvůrci se částečně inspirovali funkčními zahraničními modely, primárně však reagovali na realitu českého prostředí. V právním řádu České republiky existují různé druhy právních forem, které jsou více či méně využitelné pro poskytování veřejných kulturních služeb. S ohledem na potřebu zajištění kontinuálního financování kulturních služeb a také adekvátního vlivu zakladatele na činnost veřejné kulturní instituce však není ani jedna z těchto možností zcela optimální.
K hlavním rysům nového typu organizace, která bude zvláštním typem ústavu založeným ve veřejném zájmu, bude hospodaření s vlastním majetkem vloženým zřizovatelem či získaným vlastní činností, ale i s majetkem svěřeným zřizovatelem. Nejvyšším orgánem bude správní rada, kterou jmenuje zakladatel, statutárním orgánem bude ředitel volený správní radou, kontrolním orgánem pak dozorčí rada, popřípadě revizor.
Stávající příspěvkové organizace v oblasti kultury bude možno transformovat na novou formu bez přerušení právní kontinuity, a to výlučně na základě rozhodnutí zřizovatele příspěvkové organizace. K takto vznikající instituci může přistoupit jako zřizovatel i další územní samosprávný celek. Nadále se ovšem počítá i se zachováním právní formy příspěvkových organizací. Přechod na veřejnou kulturní instituci nebude povinný. Účinnost je plánována k 1. lednu 2025.
Foto: ilustrační - Facebookový profil senátu ČR
Příspěvky redakce
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- David Mareček jmenován ředitelem Pražského filharmonického sboru. Na dobu neurčitou
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu