Návrh zákona o veřejné kulturní instituci coby nové právní formě pro kulturní sektor prošel legislativním řízením v Poslanecké sněmovně i Senátu Parlamentu České republiky. Po podpisu prezidenta by zákon měl vstoupit v platnost pravděpodobně 1. ledna roku 2025. Dosavadní příspěvkové organizace tak bude možné převést na novou právní formu s větší flexibilitou a širšími možnostmi. Dlouhodobé…
Co je to ‚status umělce‘? Nejasnosti prosvětlí panelová diskuze
Pod hlavičkou pražské Akademie múzických umění se 13. května od třinácti hodin uskuteční panelová diskuze na téma Status umělce, a to ve Studiu Řetízek v Karlově ulici. Pozvání přijali Helena Mustakallio, Jana Nunčič, Jiří Šimek a Jakub Bakule, kteří se tématem zabývají a podělí se o své zkušenosti. Diskuze proběhne v českém jazyce bez tlumočení. „Co…
Emmanuel Macron v Praze posílil bilaterální kulturní vztahy
„Macron v Praze zdůraznil, že mechanismus rezidencí umělců vytváří společný myšlenkový prostor.“
„Plán Strategického partnerství zahrnuje i obsáhlé záměry rozvíjení bilaterálních vztahů v oblasti vědy, vzdělávání a kultury.“
„Četné kooperace mezi hudebními tělesy jsou dle Emmanuela Macrona důkazem životaschopnosti česko-francouzských vztahů.“
Prezident Francouzské republiky Emmanuel Macron během své pracovní návštěvy Prahy, kterou 5. března 2024 podnikl již potřetí během svého mandátu, podepsal na Úřadu vlády pátý Akční plán Strategického partnerství mezi Francií a Českou republikou, který se týká i vědy, vzdělávání a kultury.
Brněnské kulturní instituce volají po včasném projednávání dotací
Sedm kulturních institucí působících v Brně sepsalo výzvu vedení města, ve které požadují, aby programové dotace byly projednávány na prvním zasedání zastupitelstva v daném roce. Opožděné vyhlašování výsledků dotačních řízení dostává organizace do existenční nejistoty a negativně ovlivňuje jejich činnost. S ohledem na prodlužování termínu schvalování programových dotací v posledních několika letech se zástupci…
Profesní a odborové svazy kultury vyzývají vládu k jednání o navýšení platů
Profesní a odborové svazy kultury sdružené v Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS) vyjádřily na tiskové konferenci konané v úterý 9. ledna v Praze zklamání nad přístupem vlády ke kulturnímu sektoru. Zástupci jednotlivých unií a svazů hájících zájmy orchestrálních hudebníků, profesionálních zpěváků, pracovníků knihoven, herců a dalších kulturních zařízení poukázali na skutečnost, že se stále nedaří přibližovat…
Asociace orchestrů a sborů vyzvala ministra k zachování rozpočtu pro kulturu
Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů vyzvala otevřeným dopisem ministra kultury Martina Baxu, aby se zasadil o dostatečný rozpočet pro dotčené oblasti kultury. Cílem je, aby rozpočet Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů zůstal aspoň na úrovni letošního roku a nesnižoval se. Na své pravidelné Valné hromadě Asociace také zvolila staronové…
Protestní koncert v reakci na vládní neplnění slibů
Přes sto padesát hudebníků a sboristů z celé republiky společným koncertem na Hlavním nádraží v Praze 8. října poukáže na nesplněné sliby vlády v kultuře. Pořádající iniciativa Nenechme kulturu utichnout svou kampaní pod heslem Hraju forte! upozorňuje, že vláda se s plánem dát v příštím roce do kultury 0,64 procenta výdajů státního rozpočtu nedrží svého slibu…
Konference Culture Get-Together 2023 s tématem Odcházení
Čtvrtý ročník konference o spolupráci v kultuře se koná ve dnech 25. a 26. září v karlínském prostoru Spojka Events. Jejím každoročním cílem je motivovat ke spolupráci představitele převážně nezávislých scénických umění, ale také samospráv a státního sektoru a otevírat nepopulární témata. Tím letošním bude Odcházení. „Odcházení nás zajímá z hlediska všech nitek, spojnic a důsledků, které má…
Česká divadla podpoří 23. února Ukrajinu
Asociace profesionálních divadel České republiky vyzvala divadla a kulturní a státní instituce, aby v předvečer výročí přepadení Ukrajiny Ruskem, tedy ve čtvrtek 23. února, uspořádaly symbolická shromáždění na podporu této země. Zahrajme ukrajinskou hymnu, vzpomeňme na všechny oběti a poděkujme těm, kteří neustávají v podpoře úsilí Ukrajiny o obnovu územní celistvosti a samostatnosti, stojí v iniciativě. Podobně vyzvala…
Úloha recenzenta. Kam smí a kam už nesmí vkročit?
Přelom letopočtu bývá okamžikem bilancování. Následující úvaha, spojená s novoročním přáním všem muzikantům, se týká vnímání hudby a váhy napsaných slov a alespoň v náznaku role, kompetencí, mantinelů a dosahu hudební kritiky. Se závěrem roku 2022 se zamýšlím nad všemi svými ReflexemiPlus pro náš portál. Při respiračním onemocnění – ano, existuje také konečně něco jiného…
Přes Givt.cz lze pomáhat kulturním organizacím
Givt je doména, jejímž prostřednictvím můžete mimo jiné pomoci financovat české kulturní organizace, aniž by vás to stálo jedinou korunu. Jednoduše jenom zboží, které si objednáváte přes internet, objednáte prostřednictvím serveru www.givt.cz. Z každé objednávky pak kulturní instituce – hudební tělesa, divadelní spolky, různé festivaly a jiní pořadatelé – dostanou od vašeho dodavatele…
Culture Get-Together potřetí
Jaká je hodnota práce v kultuře? To je hlavním tématem třetího ročníku konference Culture Get-Together 2022. Věnovat se bude ale i potřebám kultury v regionech a prostor dostanou také necenzurované příspěvky v rámci oblíbeného Kulturního Open Micu. Cílem dvoudenní akce je zprostředkovat setkání zástupců především scénických umění a představitelů samospráv a státního sektoru. Pořadatelé se každoročně snaží…
Jak ruské hvězdy dostaly co proto
„Umelec by sa mal dištancovať od politika, ktorý napáda slobodu slova, pretože tá je hlavným predpokladom slobodného umenia; nehovoriac o politikovi, ktorý rozpúta vojnu.“
„Situácia je v niečom podobná, a to v dištancovaní sa od umelcov, ktorí nejakým spôsobom legitimizujú diktátorský režim. Ale v niečom je iná, ešte horšia. Moderní podporovatelia Vladimíra Putina totižto žijú v otvorenom svete.“
„Z toho, čo novinári z umeleckej sféry vedia a nenapíšu, by myslím mnohým milovníkom hudby vstávali vlasy a na mnohých umelcov by sa už nikdy nedokázali pozrieť v pozitívnom svetle.“
Na některé věci v dějinách hudby platí úsloví „nic nového pod sluncem“. Například na současné odsuzování ruských umělců, kteří se jasně nedistancovali od Putinova režimu, tedy od agrese Ruska vůči Ukrajině. Stejně tak to ale naopak platí i pro odsudky podobného odsuzování – s tím, že přece nelze uplatňovat „kolektivní vinu“…
Sbírka na pomoc ukrajinským umělcům
Intergram vyhlašuje prostřednictvím Nadace Život umělce sbírku na pomoc ukrajinským umělcům a jejich rodinám. Invaze Ruska na Ukrajinu některé z nich donutila vyměnit hudební nástroje za zbraně, jiné utéct ze země. Zničená města navíc ještě dlouho po ukončení konfliktu nebudou moci provozovat divadla, koncertní síně a kulturní domy. Výkonné umělce na Ukrajině lze podpořit prostřednictvím…
Pavel Šporcl: Lidé si odvykli kamkoliv chodit, musíme je to znovu naučit
„Moje modré housle léty získaly nádherný a nezaměnitelný zvuk. Zrajeme spolu!“
„V září a říjnu se opravdu nenudím…“
„I těžká hráčská technika musí být o hudbě.“
Houslista Pavel Šporcl vyjel po třech letech na nové turné Paganiniana Tour 2021, navazující na jeho nové album. Po prvním koncertě v Hradci Králové ho čeká ještě patnáct vystoupení ve dvanácti dalších městech. V programu hraje ty nejvirtuóznější skladby pro sólové housle, album sám nazval „Mount Everest houslového repertoáru“…
Šance pro kulturu dnes na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze
Dnes se na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze uskuteční pilotní koncert s názvem Šance pro kulturu, a to s počtem až 2 500 diváků. Na akci, která začne v 19:30 hodin, konané při rozvolňování opatření proti koronaviru zahrají skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a hosté. Cílem je ukázat, že koncerty jsou bezpečným místem, pokud se…
Umělci a pořadatelé napsali výzvu ministru Arenbergerovi
Přední umělci se obrátili otevřeným dopisem na ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Vyzývají ho, aby zvážil podmínky pro rozvolňování v kultuře. Poukazují na nereálnost využívání PCR testů a žádají podmínky, které už teď bezproblémově fungují v jiných sektorech, tak, aby kultura nebyla diskriminována. Také zdůrazňují, že kultura není virovým semeništěm. Dopis podepsali třeba houslista…
Živá kultura nejdříve v létě, Zaorálek jednal s umělci
„Výsledkem jednání je, že se zahájením koncertní sezony v jarních měsících nemůžeme počítat.“
„Padla i zmínka o nepoměru mezi podmínkami pro sport a kulturu. Ministerstvo kultury si prý tento rozdílný přístup a sílu lobbistických skupin ve sportu uvědomuje.“
„Podle dnešních zpráv je bohužel jasné, že masivní rozvolnění se nedá očekávat v květnu ani v červnu letošního roku.“
Včera odpoledne se konala online konference s ministrem kultury Zaorálkem a ředitelem kabinetu ministra Chmelíčkem. Navázala na otevřený dopis, který mu zaslali producent a pořadatel Radek Hrabě a harfistka a pedagožka Kateřina Englichová a s nimi jako signatáři více než desítka dalších osobností tuzemského hudebního života. O jejich aktivitě jsme informovali začátkem dubna. Výsledkem včerejšího jednání bylo několik konkrétních bodů – kultura ožije omezeně nejdříve v létě, resort si uvědomuje rozdíl v přístupu mezi kulturou a sportem.
Hudebníci se otevřeným dopisem ptají na obnovení koncertní činnosti
„Za jakých podmínek a kdy lze očekávat uvolnění restrikcí, které ochromily činnost hudebníků.“ „Jakou má ministerstvo kultury pro nadcházející období vizi či jaký připravuje plán pro obnovení koncertní činnosti.“ „Věříme, že ministerstvo na takových modelech již pracuje a že co nejdříve budeme mít šanci dozvědět se, co nás čeká – všechny eventuality,…
Grantová výzva Nové vize pro kulturu prodloužena do konce dubna
Nadační fond Škoda Auto a Bohemian Heritage Fund oznamují, že až do konce letošního dubna je možné přihlásit se do grantové výzvy, jejímž cílem je obnova kulturního života na Mladoboleslavsku po koronavirové krizi. Výzva mezi žadatele rozdělí 1,100.000 korun. Jak pořadatelé uvádějí, kreativní osobnosti z celé České republiky mají možnost přijít s novou…
Jiří Štilec: Co bude až…?
Několik úvah nad covidovým a postcovidovým stavem klasické hudby
„Nevěřím ani trochu na onu často opakovanou formulku, že ´po covidu bude vše jinak´.“
„Veřejné provozování hudby, tedy veřejný koncert, nezaniklo… – a určitě nezanikne ani po přestání útrap a bolestí covidové krize.“
„Čím větší bude finanční zajištění, skutečně vícezdrojové, tím bude možno lépe překonat prvotní ´rozjezdovou´ fázi po překonání pandemie.“
Jestli je v současnosti něčím mediální a veřejný prostor tematicky přesycen, pak je to samozřejmě covid a pandemie s celým rozsáhlým obalem odborných epidemiologických i dalších navazujících nebo často jen volně vyplývajících sociologických, politických, kulturně politických, psychologických a dalších a dalších úvah, končících někdy až v nějakém eschatologickém oparu či ve sféře chiliasticko-katastrofických úvah o konci světa a naší civilizace…
Projekt Dělníci kultury za méně viditelné pracovníky v kultuře
Přestože minulý rok v létě kultura nadějně pookřála, nyní už několik měsíců téměř celá tato branže stojí a vypadá to, že se jen tak nerozběhne. Tento negativní stav nezasáhl pouze herce nebo hudebníky, ale především mnoho lidí, kteří jejich vystoupení připravují a zajišťují. Jedná se například o zvukaře, osvětlovače, produkční, promotéry, hudební média, ale…
Platforma Kreativní Česko vyzývá stát k investicím do kultury
„Kulturně-kreativní sektor je hnací silou k úspěšné obnově Evropy.“
„Výzva žádá vládu, aby investovala z Fondu obnovy do kultury a kreativity 8,233 miliard korun.“
„OECD potvrdila, že spolu s cestovním ruchem patří kultura a kulturní a kreativní průmysly k sektorům nejvíce zasaženým současnou krizí.“
Mezi signatáři výzvy české vládě, aby ekosystém kultury a kreativity výrazně začlenila do národních plánů obnovy, je i Česká hudební rada. Koordinátorem iniciativy za silnější podporu kulturního a kreativního sektoru je platforma Kreativní Česko. Jak uvádí, Fond obnovy EU nás má připravit na současné i budoucí výzvy, přičemž Evropská komise doporučuje investovat právě i do kultury a kreativity. Proto ze 182 miliard korun určených pro Českou republiku žádá výzva o 8,233 miliard korun. Je to v souladu s představou ministerstva kultury, které tuto částku navrhuje v Národním plánu obnovy.
Pohledem Jiřího Vejvody (4)
Zkrácený rok. Zkrácené století?
„Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy jsem 10. března 2020 vyslechl informaci o rozhodnutí vlády, že společenské akce nesmí navštěvovat víc než sto diváků; to je konec koncertů, projelo mi hlavou.“
„Jen ztuha se prosazovalo poznání, že hudba nejsou jen ti, co si užívají ‚volnočasových aktivit‛.“
„Závěr roku proběhl ve znamení streamů, zajisté lepších než nic, ale přímý divácký zážitek nenahrazujících.“
Mnozí komentátoři se shodují v tom, že 20. století netrvalo rovných sto let. Jak připomíná publicista Jaroslav Veis, to zásadní, co ovlivnilo lidstvo, se vešlo do sedmi dekád a dvou roků. Dvě světové války, fašismus, komunismus. Též rozpad kolonií či nárůst populace v zemích třetího světa, dodávám k tomu. Ať tak či onak, mezníky jsou dány. Rok 1917 a výstřel na Auroře, rok 1989 a pád Berlínské zdi…
Stát nabízí práci pro umělce. Vyvolalo to internetovou diskuzi
Úřad práce spustil nabídku možné práce pro umělce. Text na portálu Seznam odkazuje na to, že mezi pozicemi lze najít pokladní a prodejce, ale i řidiče, konzultanta, markeťáka nebo vizážistu. Úřad nabízí i zdravotnické pozice, jako například zdravotní asistent nebo sestra, či dokonce zubní instrumentář. Článek vyvolal vzrušenou debatu zejména ve facebookové skupině Sdružení…
Městská knihovna se sálem pro kulturní a vzdělávací akce na Petřinách
V polovině letošního roku chce Městská knihovna v Praze začít stavět novou pobočku na pražských Petřinách. Bude se jednat o dvoupatrový prostor, kde bude možné relaxovat, studovat nebo pořádat různé akce, zejména kulturní, vzdělávací a komunitní, a to v komorním sále. Knihovna bude mít volně přístupnou zahradu a terasu a uvnitř budovy se bude nacházet i malá kuchyně…
Česká centra představí kulturu jako prostředek diplomacie
Klíčové momenty, kdy kultura změnila mezinárodní vztahy, vyzvedne série pěti podcastů s názvem Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky. Představí umění a kulturu jako zbraně diplomacie. Od 12. ledna do 8. března budou postupně publikovány na všech podcastových platformách Českých center. Ta se na projektu podílela spolu s různými hosty, Institutem…
Pohledem Petra Vebera (33)
Ryba, epidemie a Vánoce aneb Kdo koho dostane
„Teď v zimě to bylo a je horší. Další omezení, nová a nová… a vidina konce dočasnosti téměř nulová.“
„Aby se muzikanti a ti, co hudbu rádi poslouchají, nehroutili, potřebují s muzikou živý, plný, bohatý a obvyklý kontakt. Ale normálně potřebují žít i všichni ostatní lidé.“
„Bývaly doby, kdy ještě skladatelé uměli s upřímným patosem napsat něco burcujícího.“
Rybu jsme na Vánoce letos jíst ještě směli. Kolik chystaných a toužených provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby jsme museli odpískat, nikdo nespočítá. Hudební symbol českých Vánoc, známý, populární, obecně sdílený a zlidovělý, oněměl. Život bez tradic a rituálů ztrácí velký kus obsahu…
Pohledem Petra Vebera (32)
Jen pro některé?
„Všechno nasvědčuje tomu, že do divadla nebo na koncert hned tak nepůjdeme.“
„Budou u vstupů do síní a divadel čtečky čárových kódů, kam budeme vkládat svá potvrzení o bezinfekčnosti?“
„Stane se vakcína ´nezbytností´ nejen pro mezinárodní cestování, ale i pro domácí kulturní dění?“
Štědrý večer raději bez koled, protože zpívání je snad i doma prý rizikové; půlnoční mše na místenky v řádu desítek, nebo rovnou raději zrušené; Vánoce bez hudby a s přísně omezeným počtem povolených rodinných setkání; dárky z internetu; zavřené restaurace; muzikanti bez příjmů; senioři v domovech klidného stáří obklopení zneklidňujícími postavami ve skafandrech, uvěznění měsíce a měsíce bez návštěv…
ČtenářiPlus: Hudba za časů korony
„V poslední době jsem začala mít pocit, že se nám velice pomalu začíná dařit a vše se začíná obracet k lepšímu. Když tu náhle přišel velký koronáč…“
„V metru se z rozhlasu ozývá blazeovaným hlasem motto ´Společně to zvládneme´ a mně se dělá fyzicky špatně.“
„Takže ano, mohu si jít sednout do Kauflandu, ale v ten moment budu dlužit statisíce, protože přestat podnikat je velmi drahá legrace.“
Jmenuji se Viktorka a jsem uměleckou vedoucí a zakladatelkou souboru Victoria Ensemble. Jsem idealistka, megaloman, trpím workoholismem, hypersensivitou a bezmeznou láskou k hudbě. Nikdy jsem si na nic nestěžovala, zbožňuji humor a hodně nahlas se směji. V posledních měsících mě ale můj pověstný radostný řev přechází. Nevěřícně přihlížím situaci v kultuře a tomu, co se děje hudebníkům na volné noze…