Protestní koncert v reakci na vládní neplnění slibů
Přes sto padesát hudebníků a sboristů z celé republiky společným koncertem na Hlavním nádraží v Praze 8. října poukáže na nesplněné sliby vlády v kultuře. Pořádající iniciativa Nenechme kulturu utichnout svou kampaní pod heslem Hraju forte! upozorňuje, že vláda se s plánem dát v příštím roce do kultury 0,64 procenta výdajů státního rozpočtu nedrží svého slibu přibližovat se k hranici jednoho procenta. Neřešeny zůstávají podle představitelů iniciativy i platy v kultuře a riziková podoba návrhu zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře.
K iniciativě Nenechme kulturu utichnout se v minulém týdnu zapojili zaměstnanci dvou desítek významných kulturních institucí z celé republiky. Byli mezi nimi například zaměstnanci České filharmonie, Národního muzea, Národního divadla, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Národního divadla Brno, Filharmonie Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.
„Pana ministra jsme vyzvali, aby s námi i veřejností přišel o problémech, které v kultuře vidíme, diskutovat. V odpovědi, kterou nám zaslal, se k žádnému z našich témat nevyjadřuje. Navrhuje, aby tato diskuse proběhla na schůzi tripartity. Tam samozřejmě probíhat má, ale v tuto chvíli to podle nás samo o sobě nestačí,” uvedl prezident Unie orchestrálních hudebníků České republiky a lídr iniciativy Jiří Dokoupil. Podle něj pro další jednání zatím ani není znám termín, ale rozpočet pro příští rok je nutné řešit co nejdříve. Navíc za současné vlády tyto schůze z pohledu zástupců iniciativy Nenechme kulturu utichnout prostor pro skutečnou diskusi nenabízejí. „Naši výzvu mu (Martinu Baxovi, ministrovi) proto s těmito argumenty zopakujeme,” sdělil Dokoupil.
Rozpočet ministerstva kultury v roce 2024 bude podle vládou schváleného návrhu 16,58 miliardy Kč proti letošním 18,5 miliardám korun. Tisková mluvčí ministerstva kultury Jana Malíková upozornila, že problém podfinancování odměňování v kultuře je letitý. „To je pravda jen částečně. Za minulých vlád se totiž dařilo platy v kultuře pravidelně navyšovat a díky rušení nejnižších platových tabulek se kultuře dokonce povedlo v odměňování poskočit k ostatním sektorům veřejných služeb. Teď ale hrozí úplně opačný trend,” reagoval Dokoupil. Výzvu iniciativy podpořili na svých sociálních sítích také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, stínová ministryně kultury Jaroslava Pokorná Jermanová nebo někdejší ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Foto: ilustrační – archiv iniciativy
Příspěvky redakce
- Mezzosopranistka Bella Adamova oslaví Vánoce v Hanoji
- Hudební rodina Vlach-Ericsson vánočním hostem Václava Hudečka
- Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
- S FOKem před Vánoci u Šimona a Judy, v Anežském klášteře i v Obecním domě
- Hold Jaroslavu Krčkovi při Břevnovském hudebním setkání
Více z této rubriky
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- Strahovské varhany v rekonstrukci. Premonstráti vypsali sbírku
- Evropské kulturní organizace upozorňují na situaci na Slovensku a v Maďarsku
- Pucciniovské hity i rarity na nahrávkách roku 2024
- Pleskot navrhl pro festival v Litomyšli SmetaNOVÝ sál
- Ilja Šmíd: Jiřího Bělohlávka jeho filharmoníčci milovali
- Čtyři malá zamyšlení nad operetou v dnešních divadlech (4)
Opereta na zvukových nosičích - Čtyři malá zamyšlení nad operetou v dnešních divadlech (3) Kam dnes za operetou?
- Humpolecké varhany v kostele sv. Mikuláše slaví dvacetiny
- Čtyři malá zamyšlení nad operetou v dnešních divadlech (2)
Jubilující čeští operetní skladatelé