KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Začínají 27. Svátky hudby V. Hudečka english

Dnes večer začne další ročník tradičního pražského festivalu – Svátků hudby Václava Hudečka. Slavnostní úvodní koncert se ponese ryze v českém duchu, zazní hudba Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Mezi mladými sólisty vystoupí mimo jiné i barytonista Boris Prýgl, který KlasicePlus vysvětlil, proč se představí i v netradiční tenorové poloze. Vedle něj vystoupí Václav Hudeček, violoncellista Vilém Vlček, sopranistky Tereza Štěpánková a Lucie Vagenknechtová a barytonista Lukáš Bařák, hrát bude Plzeňská filharmonie, kterou povede István Dénes.

Barytonista Boris Prýgl se přesunul do Mnichova. Čeká ho totiž ještě jeden rok v Operním studiu Bavorské státní opery v Mnichově, kde pak od podzimu 2019 nastoupí jako sólista. Teď je ale právě na skok doma v České republice. Dnes vystupuje na zahajovacím koncertu cyklu Svátky hudby v Praze, které pořádá Václav Hudeček.

Borisi, v létě (ZDE) jsme se bavili o tom, že trochu měníš role a dokonce pomýšlíš i na tenorové árie. Zahajovací koncert Svátků hudby už je tou první příležitostí, kde si v pro Tebe zatím netradiční poloze zazpíváš?

Ano, právě tam bych měl zpívat Jeníka v duetu s Kecalem z Prodané nevěsty. Celý večer se totiž ponese v duchu oslav výročí naší státnosti a je složený z hudby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, tak se to skvěle hodilo. Ale zároveň budu zpívat i Vodníka z Rusalky. A to se asi ještě žádnému Čechovi nestalo, aby během jednoho koncertu začal Vodníkem a skončil Jeníkem (směje se). Ještě k tomu duetu, dalším sólistou je totiž Lukáš Bařák a oba jsme tedy barytoni nebo basbarytoni. A v české operní literatuře se v podstatě nedá najít duet pro naše hlasy, tedy kromě nějakých vysloveně neznámých. Tak na mě ten Jeník vlastně zbyl. A já bych to chtěl celé i s recitativem, kde jsou pro mě hodně vysoké polohy, tak to bude i taková výzva.

S Borisem Prýglem brzy přineseme rozhovor o jeho staronovém angažmá v Mnichově. Čeká ho totiž ještě jeden rok v Operním studiu Bavorské státní opery v Mnichově, kde pak od podzimu 2019 nastoupí jako sólista. 

Dnešní večer bude slavnostní ještě z dalšího důvodu – Václav Hudeček během koncertu získá Cenu České hudební rady.

Foto: Radovan Šubín

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky