KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Blíží se uzávěrka přihlášek do Akademie MenART english

Zájemci o účast v devátém ročníku stipendijní Akademie MenART mají poslední dny na podání přihlášek. Uzávěrka je stanovena na 31. března, přičemž rozhodující není pořadí přihlášek, ale jejich obsah a umělecký potenciál uchazečů. Výsledky akademie oznámí na začátku května, devátý ročník odstartuje v srpnu.

Roční vzdělávací program Akademie MenART je určen pro nadané žáky základních uměleckých škol, studenty středních škol i jejich pedagogy, kteří se do něj hlásí společně ve dvojici. Akademie se zaměřuje na dlouhodobý rozvoj talentu a individuální přístup, přičemž důraz klade spíše na proces tvorby než na soutěžní výsledky. Zásadním prvkem programu je spolupráce s mentory z řad etablovaných osobností české kulturní scény. Do nadcházejícího ročníku se zapojí například klavíristé Ivo KahánekKarel Košárek, houslista Jan Fišer, sopranistka Kateřina Kněžíková nebo violoncellista Tomáš Jamník. Mezi mentory nechybějí ani zástupci dalších oborů včetně výtvarného umění, literatury, tance či autorské tvorby.

Jan Fišer

Program probíhá v průběhu celého školního roku a zahrnuje několik intenzivních setkání, která kombinují individuální práci, skupinové dílny i sdílení zkušeností. Účastníci mají zároveň možnost prezentovat výsledky své práce na veřejnosti, mimo jiné ve spolupráci s významnými kulturními institucemi a festivaly, jako jsou Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl. Akademie funguje na stipendijním principu – vybraní účastníci získávají podporu, která pokrývá náklady na výuku a vedení mentorů. Výběr probíhá na základě přihlášek, o jejichž přijetí rozhodují přímo jednotliví mentoři. Výsledky letošního výběrového řízení budou zveřejněny 7. května. Program deváté Akademie MenART bude zahájem o víkendu 21. – 23. 8. v Olomouci a vyvrcholí v červnu příštího roku.

Projekt vznikl v roce 2018 pod hlavičkou Nadační fond Magdaleny Kožené a za dobu své existence jím prošly stovky studentů a pedagogů z celé České republiky. Řada absolventů následně pokračovala ve studiu na uměleckých školách nebo se vydala na profesionální dráhu. Portál KlasikaPlus.cz v letošním roce připravil dvojici rozhovorů s úspěšnými absolventy, které jsou k dispozici ZDEZDE

Foto: archiv Akademie MenART, archiv KlasikaPlus.cz

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky