KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Hubička přijde na scénu i v Plzni english

Divadlo J. K. Tyla zařadilo u příležitosti Roku české hudby na svůj operní program nové nastudování Smetanovy Hubičky. Ta se na plzeňskou scénu vrací po více než dvou dekádách. Premiéra Hubičky v hudebním nastudování Jiřího Petrdlíka se odehraje 27. dubna. Ústřední dvojici postav ztvární sopranistka Ivana Veberová a tenorista Richard Samek v alternaci s Michalem Bragagnolem. Další provedení se v Plzni uskuteční 3. a 14. května. 

Smetanova Hubička, prostonárodní opera o dvou jednáních, je první autorovou operou, kterou vytvořil ve spolupráci s libretistkou Eliškou Krásnohorskou, na základě stejnojmenné povídky od Karolíny Světlé. Na nekomplikované literární předloze vzniklo komické dílo, které je šestou Smetanovou operou v pořadí a současně dílem, které autor vytvořil již zcela hluchý. U příležitosti dvoustého smetanovského výročí se Hubička objevuje na několika českých scénách, aktuálně ji připravují i v libereckém Šaldově divadle.

Plzeňského ztvárnění opery, která byla premiérována 7. listopadu 1876 v Prozatímním divadle v Praze, se ujala režisérka Magdalena Švecová spolu se scénografkou a kostýmní výtvarnicí Zuzanou Přidalovou. Vzniklé zpracování reflektuje nelehký život našich předků v podkrkonošské vsi, kde se křesťanské tradice střetávají s pohanskou pověrčivostí. V inscenaci autorské duo pracuje s tradičním modrotiskem, který je pro oblast typický. Děj opery točící se kolem polibku, který Lukášovi Vendulka z úcty k jeho mrtvé ženě nechce dát dřív, než se stane sama jeho ženou, v režijním pojetí Švecové akcentuje psychologii postav. „Hubička je o lidech, jejich síle i slabosti. Je o míjení na té nejkřehčí úrovni vztahů, o víře a důvěře, úctě i odvaze. A i když nám může připadat, že hádat se o hubičku je přinejmenším úsměvné, rozhodně jsou zmíněné vztahy založené na skutečných prožitcích, které mohou mít mnohem hlubší kořeny, než se na první pohled jeví,“ uvedla ke konceptu Magdalena Švecová. 

Hudební nastudování Hubičky se v Plzni chopil dirigent a šéf opery Jiří Petrdlík, u taktovky se Petrdlík bude střídat s Jiřím Štruncem. V hlavní roli Vendulky se představí držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová, Lukášem jí bude Richard Samek nebo Michal Bragagnolo. V dalších rolích vystoupí Pavel Klečka jako Otec Paloucký, Martin Bárta nebo Jakub Hliněnský v roli Tomše, Jana Foff Tetourová ztvární Martinku, Jevhen Šokalo pastýře Matouše, Radka SehnoutkováMarie Šimůnková se vystřídají v roli Barče a Petr HorákJanem Ondráčkem zazpívají Strážníka. V inscenaci vystoupí Sbor opery Divadla J. K. Tyla vedený Jakubem ZichouDětský sbor divadla, který připravuje sbormistryně Anna Marie Lahodová.

Foto: DJKT / Martina Root

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky