KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Pátá Ševčíkova akademie klasicky a v lidovém tónu english

V Horažďovicích se bude konat pátá Ševčíkova akademie, událost věnovaná smyčcovým nástrojům a osobnosti Otakara Ševčíka. V termínu 6. až 18. srpna akademie přivítá nadějné interprety, ale i uznávané lektory z České republiky a ze zahraničí. Přihlásit se lze ještě tento týden do 19. května, a to do všech oborů.

Otakar Ševčík v době největší slávy učil stovky studentů, kteří za ním jezdili z celého světa až do malého městečka na jihu Čech. Klíčem k jeho úspěchu byla trpělivá práce na desítkách tisíc nástrojových cvičení, které dohromady tvoří Ševčíkovu metodu,“ objasňuje violoncellista Tomáš Jamník svoji motivaci k založení Ševčíkovy akademie. „Jeho metoda je dodnes považována za jednu z nejpropracovanějších, Ševčíka můžeme označit za otce moderní nástrojové pedagogiky,“ dodává Jamník, jenž se momentálně věnuje bádání o Ševčíkovi v New Yorku v rámci stipendia Fulbright-Masaryk.

Během své existence se Ševčíkova akademie, jejíž součástí je i festival, zapsala mezi nejvyhledávanější letní hudební kurzy. Talent domácích i zahraničních účastníků mohou návštěvníci Horažďovic slyšet na celé řadě festivalových koncertů.

Studenti mají možnost pracovat s uznávanými profesionály svých oborů – z českých hudebníků jsou to zakladatelé Ševčíkovy akademie, houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník, houslisté Jan Fišer, violista Jiří Kabát, kontrabasista Tomáš Karpíšek nebo hostující lektorka, mezzosopranistka Markéta Cukrová. Ze zahraničí se akademie pravidelně účastní například violista Allan Nilles, člen Berlínské filharmonie, nebo žádaný pedagog, kontrabasista Wies de Boevé. Vzácným hostem akademie je každoročně dirigent Jakub Hrůša, který vede festivalový orchestr. K účinkování jsou letos přizváni i dva mladí talentovaní dirigenti Alena JelínkováJan Sedláček.

Součástí Ševčíkovy akademie jsou pravidelně nejen individuální lekce či hra ve festivalovém orchestru, ale také výuka komorní hry a rozmanitá nabídka přednášek a seminářů. „Tyto aktivity bude letos propojovat jedno atraktivní téma: lidová hudba. Ta je totiž prazákladem nejen spousty skladeb, ale především věhlasné Ševčíkovy metody,“ říká Barbora Jodas. Ševčíkova akademie je určena pro mladé interprety od šestnácti do osmadvaceti let, nedílnou součástí je také juniorská kategorie pro vybrané talenty do věku patnácti let.

Foto: archiv akademie

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky