Po české hudbě převezme příští rok výroční štafetu Vltava
V roce 2025 uplyne sto padesát let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. U této příležitosti připravil Národní památkový ústav projekt Vltava slavná & splavná. Ten připomene význam řeky jako národního symbolu a kulturní cesty formou celoročního programu, který bude zahrnovat kulturní akce, edukativní programy, přednášky a vyvrcholí výstavou v Jízdárně Pražského hradu. Na projektu se bude podílet i Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor.
Projekt Vltava slavná & splavná symbolicky naváže na letošní Rok české hudby, který především akcentoval dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. Formálně štafetový kolík převzala od Davida Marečka, generálního ředitele České filharmonie, na prvním koncertu newyorského vyvrcholení Roku české hudby Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, který za vltavskou iniciativou stojí. Dalšími partnery projektu jsou Národní galerie Praha, Národní muzeum, Národní technické muzeum, Uměleckoprůmyslové museum, Česká filharmonie a Správa Pražského hradu.
„Chceme upozornit na fenomén řeky Vltavy, na její široký historický, kulturní a společenský význam, který povede k vyhlášení řeky jako Evropské kulturní cesty. Vltava je ve všech ohledech národní řekou a výročí Smetanovy symfonické básně Vltava je pro tento cíl ideální. Památky, hudba, dějiny, sport, každodenní život, to všechno je Vltava a s ní spojené pozitivní emoce, které dnešní doba velmi potřebuje. Vstřícné reakce všech našich partnerů toto pozitivní zacílení jenom potvrzují a pevně věřím, že projekt dodá nám všem něco z vltavské energie a potěší i nejširší veřejnost,“ uvedla k projektu, jehož ambicí je, aby byla řeka Vltava v budoucnu zapsána mezi Kulturní stezky Rady Evropy, Naďa Goryczková.
K projektu se připojuje řada veřejných i privátních subjektů spojených s vltavským kulturním dědictvím. Celoroční program nabídne kulturní akce, edukační programy, přednášky, prohlídky vltavských památek a vyvrcholí v září stejnojmennou výstavou v Jízdárně Pražského hradu. Na ní se představí jedinečný soubor uměleckých děl, památek a historických dokumentů spjatých s Vltavou, v tomto rozsahu a komplexnosti vůbec poprvé v historii. Druhou významnou aktivitou projektu bude vytvoření a trvalá podpora takzvané Vltavské cesty.
Česká filharmonie se do projektu zapojí hudebním vystoupením u příležitosti zahájení výstavy, kterou budou moci zájemci navštívit od září do prosince příštího roku v Jízdárně Pražského hradu. Tam provede symfonickou báseň Vltava v komorní úpravě. Mimo to je plánována i série komorních koncertů na hradech a zámcích podél řeky Vltavy, které jsou ve správě Národního památkového ústavu. Spolu s hráči České filharmonie se na koncertech bude podílet i Pražský filharmonický sbor, který navíc připraví i speciální edukační pořad. V plánu je také netradiční koncertní projekt v Ledeburských zahradách v Praze.
Do projektu se zapojí také Národní muzeum, které pro zmíněnou výstavu zapůjčí řadu unikátních sbírkových předmětů z našich bohatých sbírek, z nichž nejcennější bude notový autograf symfonické básně Vltava. Návštěvníci budou moci spatřit také Smetanovy deníky, notové tisky, dobové dokumenty k premiéře skladby či rukopis libreta opery Čertova stěna Elišky Krásnohorské. Na výstavě budou k vidění obrazy Antonína Slavíčka, Josefa Mánesa, Bedřicha Havránka či Julia Mařáka, ale i díla významných představitelů evropského moderního umění Egona Schieleho a Oskara Kokoschky. Prostor dostane sochařství i umělecká fotografie zastoupená snímky Josefa Sudka, Zdenko Feyfara, Josefa Ehma, Heleny Wilsonové a dalších fotografů, které řeka inspirovala. Chybět nebudou rovněž technické exponáty z oblasti stavebnictví, lodní dopravy nebo energetiky.
Cílem projektu je pokračovat i po skončení roku 2025 a trvale podporovat Vltavskou kulturní cestu spojující významné památky a kulturní nebo přírodní místa na Vltavě.
Foto: ilustrační - Petr Chodura, Wikipedia / a. n. / volné dílo, archiv Klasiky+
Příspěvky redakce
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
Více z této rubriky
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku